banner406
banner420
09 Ağustos 2018 Perşembe 17:10
OKULLARDA PROFESYONEL YÖNETİCİLİK ALGISI İLE BAKAN ZİYA SELÇUK YIPRATILMAMALIDIR

Kamudanhaber - Özel Haber

Hükümetin 100 günlük eylem planında okulların profesyonel yöneticilere teslim edileceği açıklandı.

Bu açıklamanın ardından Milli Eğitim Bakanlığından resmî bir açıklama olmamasına rağmen bir köşe yazarının iddiaları üzerine son bir haftadır , okul müdürlerinin artık İktisat , İşletme , Kamu yöneticilerinden seçileceği ve öğretmen kökenli yöneticilerin idareci yapılmayacağı yönünde haberlerle ; eğitim yöneticileri ve Bakan Bey arasında bir gerilim yaratılmak isteniyor .

Öncelikle eğitim yöneticiliği konusunda yeni Milli Eğitim Bakanı’nın daha önce söylediği sözlere göz atmak gerekir .

Tedmem tarafından yayımlanan ulusal eğitim programınıza göz atarsak Bakan Ziya SELÇUK’un bu konudaki fikirlerini öğrenmiş oluruz .

 Yayınlanan bu raporun mimarı bizzat Bakan Ziya SELÇUK’dur .


Bu raporda okul müdürü yerine eğitim liderliği kavramı kullanılmaktadır. 

Eğitim liderleri de eğitimin içerisinden ve Milli Eğitim Bakanlığı personeli arasından seçileceğine göre; iktisat , işletme mezunlarından eğitim lideri olmayacağına göre , profesyonel eğitim yöneticiliği konusu farklı bir boyut olarak algılanmalıdır .

Hatırlarsanız daha önceki dönemlerde öğretmen - okul müdürü tanımlaması ile öğretmenlik mesleğinin yanında okul müdürlüğünün ek görev olarak öğretmenlere tanımlanması yönünde düzenlemeler yapılmıştı .

O dönemlerde bu sistemin tutmayacağını , okul müdürlüğünün eğitim - öğretim sınıfı dışarısına çıkartılması gerektiğini , okul müdürünün derslere girmemesi ve genel idare hizmetleri sınıfına alınması gerektiğini gerekçeleriyle yazmıştık .

Bugün in düşünülen profesyonel okul yöneticiliği konusu ise tam olarak bu fikri yansıtmaktadır .

Milli Eğitim Bakanlığının bu son derece önemli ve güzel uygulamasına iktisat ve işletmeciler okullara müdür oluyor diye algı operasyonları ile gölgelemek yakışık almaz , kimseye de fayda getirmez .

Bu konuda Milli Eğitim Bakanına destek vererek , okullarımızı artık profesyonel liderlere emanet etmeniz gerekir .

Bugün için okulların ve eğitimin en önde gelen sorunlarının başında okul yöneticilerinin yetiştirilmeden , kariyer , liyakat gözetilmeden mülakatla alınıyor olmasıdır .

Türkiye’nin en önemli okulları dediğimiz proje okullarının yöneticilerinin sendikal dağılımına baktığınız zaman , müdürlerin tamamının aynı sendika üyesi olduğunu , çeşitliliğin olmadığını göreceksiniz .

Unutulmamalıdır ki çeşitliliğin olmadığı yerde denetim ve yaşam olmaz .

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un profesyonel okul yöneticiliği fikri Milli Eğitim Bakanlığı için devrimdir .

Okulların ve eğitimin öncelikli sorunları atasındadır .

Bu konuda istişare ve ortak akılla bir düzenleme yapılır , tüm paydaşların görüşü alınır , okulları yönetecek kişilerde öncelikle kariyer ve liyakat esaslarına göre seçme , yetiştirme ve atama yapılırsa okullarımızın sorunlarının yarısı çözülmüş demektir .

Sonuç olarak ; Bakan Bey’in profesyonel eğitim yöneticiliği fikri ve projesi öğretmenler odalarının ve okullarımızın sorunlarını büyük ölçüde çözecek bir projedir .

Bu projeye destek vermek gerekir .

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.