banner406
banner396
10 Mayıs 2017 Çarşamba 18:50
Rehber Öğretmenlik İle İlgili MEB'in Taslak Yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından rehber öğretmenlik ile ilgili hazırlanan yönetmelik taslağı Mebpersonel.com'da.

Günlerdir gündemde olan konu rehber öğretmenlerin bundan sonraki süreçte görev kapsamlarının ne olacağıydı. Bu konuda sendikalardan ve eğitim çevrelerinden çeşitli açıklamalar ve tepkiler gelmişti.

Son olarak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Twitter hesabından paylaşımlarda bulunmutşu. Bu açıklamalar da Mebpersonel.com'da yer almıştı.

İŞTE MEB TARAFINDAN HAZIRLANAN REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ TASLAK YÖNETMELİĞİ:

Eğitim-İş Sendikası MEB'in taslak yönetmeliğini şu açıklamalarla paylaştı:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ taslak yönetmeliği hazırlandığı, ilgili yönetmeliğin imza aşamasında olduğu, Rehber Öğretmenlerin çalışma saatlerinin arttırılacağı, nöbet, ders görevi, verileceği, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri biriminin Rehberlik Hizmetleri olarak değişeceği yönünde bilgilere ulaşılmıştır.
Bu bilgiler doğrultusunda;
Rehberlik ve Psikolojik Danışma servisleri okullarda sorun oluşmasını engelleyen, bu nedenle önleyici tedbirler alan, sorun yaşandığında ise en az hasarla sürecin tamamlanmasını sağlayan birimlerdir. Eğitim sisteminin özel ve ana hizmet birimidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde okulların Rehberlik ve Psikolojik Danışma servislerinin kadrosu alan mezunlarından oluşturulması gerekmektedir. 
Taslak yönetmelikte Rehberlik Öğretmeni tanımı yapılmıştır. Bu yanlış bir ifadedir. Çünkü REHBERLİK adında bir ders yoktur. Müzik öğretmeni, matematik öğretmeni olur ancak Rehberlik Öğretmeni olmaz. Rehberlik bir yaklaşımdır. Rehber yol gösterendir. Rehber öğretmen ders vermez, bir şeyi dikte etmez, ezberletmez, yollar gösterir. Birey kendi gelişimi için bu yollardan birini seçer. Rehberlik ve Psikolojik Danışma hizmetinin de amacı budur. Rehberlik Öğretmeni dendiğinde branş dersi olur. Sorun çözme ile ilgisi kalmaz. 
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ yönetmeliğindeki meslek tanımları l-m-n-o-ö-p deki tanımlanan alanlar mesleği bilim yapan alanlardır. Bunların rehberlik hizmetlerinden çıkarılması zaten kullanılmayan bir kadro olmalarına rağmen, rehberlik hizmetlerini geliştiren ve ilerleten çalışmalardan uzaklaştıracağı anlamına gelir. O zaman da alandaki iş tanımının memur hizmetlerinden farkı kalmayacaktır. Bunun yanı sıra yeni taslaktaki madde 5 -1 e deki hayat boyu rehberlik ilkesine bu şekilde ulaşılması imkansızdır.
Taslak yönetmeliğin madde 31 aa da danışmanlık tedbir kararı hakkında hizmet rehber öğretmene verilmiştir. Danışmanlık tedbiri çoğunlukla psikolojik danışmayı gerektirir. Burada psikolojik danışmayı çıkararak rehber öğretmene bu işi yaptırmak evrak doldurtmak anlamına gelir ki bu da danışmanlık değildir. Ayrıca zaten yasalarla korunmakta olan bu çocukların çoğu, taciz, tecavüz, kaçırılma, ensest ve şiddet yaşamış oldukları için bu karar çıkmıştır. Dolayısı ile hem çocuğa hem aileye psikolojik danışma yoksa danışmanlık tedbirinin ne anlamı kalır. Amaç sadece mahkemenin istediği evrakı doldurmak olmamalıdır. Ayrıca dosya başına bu hizmet için bilirkişi ve sosyal hizmet uzmanları ücret alırken rehberlik ve psikolojik danışmanlar ek bir ücret almaksızın bu işi yapmaktadır. Mevcut durumda Rehber Öğretmenler bu hizmeti vermekte ve ücret almamaktadır.
Aynı zamanda Rehber Öğretmenlere sınav görevi ve nöbet tanımlanmıştır. Alanın özüne tamamen ters bir uygulamadır kabul edilemez. Rehberlik servisinde “benimle konuşur musun?” dediğiniz bir öğrenciye sus demişseniz ihtimal bir daha konuşturamazsınız. Sıraya soktuğunuz bir öğrenciden yaratıcı olmasını, çözümlerinizi dinlemesini bekleyemezsiniz.
Rehber öğretmenler, veli öğrenci, öğretmen ve idareci arasında bir bağ oluşturur. Öğretmenin kendini geliştirmesine destek olur. Not kaygısı olmaksızın, ezber bilgiye değil bireyin kendine güvenine, gelişimine, problem çözme becerisine ve hayata uyumuna katkı sağlayan bir alandır ve oldukça önemli bir yerdedir. 
Taslakta, “her türlü rehberlik hizmeti” ifadesine yer verilmiştir. Bu ifade eğitim yöneticilerinin her şeyi danışma hizmetine sokmasına imkan sağlar. Ya daha açık olmalı ya da hiç olmamalıdır.

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2017-05-11 07:45:27

Eksik yine olmamış . Rehber öğretmen en az diğer öğretmenler gibi en az 15 saat rehberlik dersine girmeli ki öğrencilere rehberlik yapsın. Öyle odada oturarak rehberlik olmaz. Sadece birkaç öğrencinin rehberliğe ihtiyacı yok bütün öğrencilerin rehberliğe ihtiyacı vardır o da sınıflarda yapılır. Taslakta olduğu gibi olursa hepsi kağıt üstünde kalır sonucunda boşa kadro boşa zaman kaybı olur. Özet olarak rehberlik bilen kişi tarafından bütün öğrencilere yüz yüze yapılmalıdır. Sağlıkta koruyucu hekimlik diye çok yararlı bir uygulama var . Eğitimde de sorunlar çıkmadan çözülmeli . Sorun yaşayan birkaç öğrencinin sorununu çözmeye çalışmak denizde damladır bizim için esas olan sağlıklı öğrencileri korumaktır.

Misafir Avatar
bakiy 2017-05-11 21:56:14 @öğretmen

en son ne zaman kitap okudun? yaptığın eleştiri çok cahilce geldi

Beğenmedim! (0)
Avatar
aytalam 2017-05-11 02:06:24

biraz sıkıyı gördülermi bir sürü görevleri olduğu akıllarına geliyor ancak bugüne kadar rehberlik yan gel yat mantığıyla gitti . okulda alanı dışında işler genelde bilgisayar tamiri ve bilgisayar programcılığı şeklinde işlere bakıyorlar. ders yok, nöbet yok, okula geç gelirler kimse bir şey söylemez maalasef hep böyle gitti

Avatar
Kenan 2017-05-12 01:38:18

Rehberliğin ne demek olduğunu bilmeyen cahiller. Bu çekememezlik nedir anlamadık gitti. Kardeşim rehberliğin gizlilik ilkesi nedeniyle yapılan işler göz önünde olmuyor. Bir sürü kavga önleniyor. istismar konularına koruyuculuk yapılıyor. Rehberlik gerçekten çok önemli bir meslek. Öğretmenleri mutlu etmeye gerek yok. Her mutlu öğrenci de onlar daha da mutlu oluyor. Sadece rehberlik okulda yapılmıyor. Yapılan veli ziyaretlerini anlatsalar ağlarsınız. Rabbimize havale ediyorlar.

Avatar
Fatih 2017-05-11 22:43:25

Yorum yapan arkadaşlar rehber öğretmenin çalışma usullerinin öğrencinin durumuna göre ayarlanması gerektiğini algılamamışlar

Avatar
Pdr 2017-05-22 11:24:46

Zihin ve akıl fukara olunca bazılarının dilinin ukala olmasi normal. Bu hakaret edenler turkiye şoförler odası çalışanı galiba. Sınıfa hafta da 15 saat girsin fiyen akilli! Psikiyatriste de çoluk çocuğunla hususi odada degil de koridorda görüş..

Avatar
Psikolojik danisman 2017-05-31 10:56:50

Burda yorum yazan akıl fukarasi insanlarin eğitim fakültesi mezunu olduklarına inanamıyorum. gerçi yookk formasyon diye bir şey de var unutmusum. Daha rehberliğin ne olduğundan habersiz bu zihniyetler kalkmis burda yorum yapmış. Bu kadar cahilligin sebebi ne merak ettim doğrusu. Hangi is olursa olsun illa ki görevini hakkıyla yapmayanlar olacaktır. Yapacağımız iki saatlik mesai sınav nöbet bizi bağlamaz sorunumuz bu değil. Psikolojik Danışmanlık ilkelerine tamamen aykırı olan bir durum söz konusu. Rehber ogretmenlik alaninda çok ihtiyacım var deyip rehberkik kursu açan ama pdr mezunlarina 500-700 kontenjan veren bir meb var daha ne konuşalım ki. Eğitimden anlamayan cahiller psikolojik danışmadan mı anlayacak.

Avatar
ali kavak 2017-05-11 23:29:53

Biz ogrenciyken rehber ogretmen yoktu.hicbir ogrenci ogretmenine saygisizlik yapmazdi.simdi rehber ogretmen olsa ne olur.

Avatar
Gülnur T 2017-05-14 20:42:25

Ben matematik öğretmeniyim eşim rehber öğretmen,eşim zor bir lisede çalışıyor, yaklaşık 2000 öğrenciden sorumlu,bizler genelde sadece rehberlik üzerinde duruyoruz fakat ben eşimin intihar vakaları, madde bağılımlılıkları, şiddet, zorbalık, aile problemleri boşanmış olan Şile çocukları, psikolojik sorunlar gibi birçok problemle uğraştığını biliyorum, yani iş sadece rehberlik değil psikolojik danışma ayağı da var, çürük elmalar her zaman olacaktır, bizde yokmu, doğru düzgün dersini işlemeyen dışarıda çalışıp okul işini aksatan vs. Ben eşimin ne kadar çalıştığını biliyorum buna rağmen yapılan yorumlar çok acımasız,öğretmenlik vicdan mesleğidir, bir de okulda çalışanlar olarak hep birbirimize saldırmıyor muyuz sizce de, öğretmenler olarak birbirimize sahip çıkmamız lazım, rehber öğretmen (aynı zamanda psikolojik danışmanlar) de dahil