banner406
banner396
23 Eylül 2015 Çarşamba 13:32
REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİNDE ÖĞRETMENLERE ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

  Yaşanan bütün acıların, sıkıntıların, yoklukların, terör gibi üzücü olayların son bulmasını, Bayramın insanlığa hayırlar getirmesini, kardeşliğin tüm coğrafyada hâkim olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. Allah’ın yardımıyla yaşadığımız acıların üstesinden gelecek, huzura ve sükûna yeniden kavuşacağız.

 
Unutmayalım!
 
Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım!
 
Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim.
 
Başta Filistin, Suriye, Irak, Doğu Türkistan ve Myanmar olmak üzere dünyanın muhtelif yerlerinde zorda, darda ve sıkıntıda olan bütün kardeşlerimize dua edelim. Emperyalizm ve işbirlikçileri olan diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan saldırılarına, baskı ve zulümlerine karşı tavır almak hepimizin görevidir. Topyekûn İslâm dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını dileyelim.
 
Bu düşünce ve duygularla Büyük Memur-Sen ailesi olarak bayramın, başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere âlem-i İslâm ve insanlık için hakikî anlamda bir bayram ve sevince dönüşmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.
 
- See more at: http://www.egitimbirsen.org.tr/manset-haberleri/kardeslik-bayrami-olsun/3318/#sthash.3sdviyIg.dpuf2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 8.sınıflarda bir dizi değişikliğe giderek, haftada 37 ders saati uygulamasını hiç uygulanmadan , 5., 6. ve 7. sınıflar ile eşdeğer hale getirilerek haftada 35 saate indirdi. Ardından Vatandaşlık ve Demokrasi Dersi programdan kaldırıldı. 

Diğer taraftan 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 5, 6 ve 7 sınıflarda,  Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersini kademeli olarak kaldıran bakanlık 8. sınıflar için yeni Rehberlik ve Kariyer Planlama dersini müfredata ekledi. 

Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi ilk bakışta Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersini anımsatsa da, ders programı incelendiğinde, her hafta şube rehber öğretmenleri tarafından okutulacak olması nedeniyle okutulacak toplam ders saati ile, ayrıca  kazanımları ve ölçme ve değerlendirme ölçütleri ile Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersinden farklılıklar içermektedir.

Rehberlik ve Kariyer Planlaması Ders Programı için TIKLAYINIZ.

8. sınıflar ve diğer tüm sınıflar için oldukça gerekli olan Rehberlik uygulaması, eğitim camiasında bir takım soruları da akıllara getirmiştir. Bu sorulardan bir kaçını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

* Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi için Şube Rehber Öğretmenlerine 'Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri' ödemesi dışında ücret ödemesi yapılacak mıdır?

* Rehberlik dersi 8. sınıflar için önemli, ilkokullar ve ortaokul 5., 6. ve 7. sınıflar için, ders saatleri dışında uygulanacak kadar önemsiz midir?

* 5., 6. ve 7. sınıf şube rehber öğretmenlerine, ders saatleri dışında (kendisi okula gelse de gelmese de) yapacakları rehberlik için, her hafta 2 saat Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri  ücreti ödemesi yapılacakken, her hafta Rehberlik ve Kariyer Planlama dersine girecek şube rehber öğretmenlerine, herhangi bir ücret ödemesi yapılacak olmaması eğitim camiasında nasıl karşılanacaktır?

* 5.,6. ve 7.sınflarda ders saatleri dışında yapılacak Rehberlik çalışmaları karşılığında, Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ödemesi, bir an olsun öğrencilerinin yanından ayrılmayan Sınıf Öğretmenlerinde, Okul Öncesi Öğretmenlerinde, Özel Eğitim Öğretmenlerinde ve Okul Rehber Öğretmenlerinde hatta ortaöğretim kurumlarında her hafta Rehberlik dersine girecek Şube Rehber Öğretmenlerinde eşitsizlik duygusuna neden olmayacak mıdır?

* 5., 6. ve 7. sınıf rehber öğretmenlerine her hafta yapılan 2 saat ücret ödemesini, Sınıf Öğretmenleri, Okul Öncesi Öğretmenleri, Özel Eğitim Öğretmenleri ve Okul Rehber Öğretmenleri hak etmemekte midir?

* Tüm bu olumsuz duyguları gidermek adına 5., 6. ve 7. sınıf şube öğretmenlerine ödenen ' Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ' ücretinin kaldırılması , birebir derse girerek Rehberlik Çalışması yapan 8., 9., 10., 11. ve 12. sınıf şube rehber öğretmenlerine, ek ücret ödemesi yapılması düşünülmekte midir? Ya da 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren, öğrencilerinin yanından bir an olsun ayrılmayan Okul Öncesi, Sınıf Öğretmeni, Özel Eğitim Öğretmenleri ve Okul Rehber Öğretmenlerine hak ettikleri 'Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri' ücreti ödemesi yapılacak mıdır?

* Öğretmen sayısının yeterli olmadığı okullarda görevlendirilen ücretli öğretmenlerde, sınıf şube öğretmenliği yapmakta ancak Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında dahi görev verilen bu öğretmenlerimize Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri ücreti ödemesi yapılmamaktadır. Ücretli öğretmenlerin yaptığı bu Rehberlik Çalışmaları karşılıksız kalacak mıdır?..


Saygılar, İyi Bayramlar...

Memursesi.com Özel/Sokak Savcısı (sokaksavcs@gmail.com)
Son Güncelleme: 23.09.2015 13:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
editör dikkat 2015-09-24 09:18:39

Haber bir bir içine karıştırılmış