banner406
banner396
21 Eylül 2013 Cumartesi 14:33
Rehberlik/Sosyal Etkinlik Okullarda Askıda mı?

2013-2014 ders yılının başlamasıyla birlikte takiye edilmiş birçok sorun gün gibi bir sorun yumağı olarak karşımıza çıktı. Bu sorunların başında da, şube rehber ve kulüp danışman öğretmenliği görevi bulunanların, bu görevlerini nasıl yürütecekleri ve ilgililere bu üstlendikleri görevlere dair herhangi bir ücret tahakkuk ettirilip ettirilmeyeceği gibi mevzular gelmektedir. Çoğu okul yöneticisi bu konulara dair farklı yorumlar getirerek, farklı uygulamalarda bulunmaktadır. Uygulamada yaşanan ayrılığın, bir an evvel MEB tarafından hazırlanacak bir genelge ile bertarafı mümkün olup, uygulamada birliğin sağlanması için önemli bir önkoşul olarak görülmektedir. Malumunuzdur ki, 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamadaki ilk ders yılında (2012-2013 ders yılı), birçok mevzu gibi yukarıda anılan mevzuda sürüncemede bırakılmıştır. 2013-2014 ders yılında da sürüncemededir. Şöyle ki:

Rehberlik/Sosyal Etkinlik dersi, bu ders yılında 7 ve 8.sınıflarda uygulanan ortaokul haftalık ders çizelgesinde (ESKİ 30 SAATLİK),zorunlu dersler arasında haftada 1 saat olarak görülmektedir. Kademeli olarak uygulanan, bir sonraki ders yılında bir üst sınıfın da tabi olduğu yani kapsamına girdiği ve bu ders yılında 5 ve 6.sınıflarda uygulanan ortaokul haftalık ders çizelgesinde (YENİ 35 SAATLİK) ise Rehberlik/Sosyal Etkinlik dersi yalnızca 8.sınıflarda rehberlik ve kariyer planlaması adıyla 1 saat olarak görülüyor. Bu ders bu ad ile, yeni ortaokul haftalık ders çizelgesinin kademeli uygulanmasından ötürü, yalnızca 8. Sınıflarda 2015-2016 ders yılında okutulacaktır. Görülmektedir ki, ortaokul haftalık ders çizelgesinin iki başlılığından dolayı, Rehberlik/Sosyal Etkinlik mevzusunda okullarda kaotik bir durum hasıl olmuştur. 

Örneğin, bu ders yılında 5 ve 6.sınıflarda şube rehber ve danışmanöğretmenliği görevlerini yürüten bir öğretmenin, bu görevleri ders saatine bağlı değildir. Ama 7 ve 8.sınıflarda bu görevleri yürüten bir öğretmenin, bu görevleri ders saatine bağlanmıştır. Bu durumun ortaya çıkma nedeni, ortaokullarda uygulanan haftalık ders çizelgelerindeki iki başlılıktır. Bazı okul yöneticilerinin, şube rehber ve danışman öğretmenliği görevlerini derse bağlayan yorumlarından dolayı, öğretmen bakımından hak kaybı yaşanmakta olup, böylelikle konuya dair ilgili yönetmeliklerin madde hükümleri askıya alınmaktadır. Eğitim denetmenlerince, rehberlik ve teftiş çalışmalarında tespit edilen hususlar arasında şu cümleler ile bahsolunan mevzuya değinilmiştir.

‘İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİNİN İDARECE VE ÖĞRETMENLERCE YETERİNCE İRDELENİP ANLAŞILMADIĞI, ÖĞRETMENLERİN KAFA KARIŞIKLIĞI İÇERİSİNDE OLDUKLARI, ÇALIŞMALARIN VERİMLİ YÜRÜTÜLEMEDİĞİ, İLGİLİ YÖNETMELİĞİ AÇIKLAYICI NİTELİKTE GENELGE VE YÖNERGEYE İHTİYAÇ DUYULDUĞU ...’

Görülüyor ki, eğitim denetmenlerince de, bir genelge ya da yönerge ihtiyacının konunun aydınlatılması için hasıl olduğu değerlendirmesi getirilmiştir. Burada iki soru ön plana çıkmaktadır. 

1- Rehberlik/Sosyal Etkinlik ders saati olmadan, şube rehber ve danışman öğretmenlik görevleri nasıl yürütülecektir?

2- Rehberlik/Sosyal Etkinlik ders saati olmadan, üzerinde şube rehber ve danışman öğretmenlik görevleri olan öğretmene, hangi ad altında ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir?

Bu iki soruya vereceğimiz cevaplar:

1- MİLLΠEĞİTİM BAKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ , İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ ve MEB İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİNDE, ŞUBE REHBER ÖĞRETMENLİĞİ İLE DANIŞMAN ÖĞRETMENLİĞİNİN TAMAMEN DERS SAATİNE BAĞLI OLDUĞUNA DAİR BİR HÜKÜM YOKTUR. DERS SAATLERİ DIŞINDA, BU GÖREVLER YÜRÜTÜLEBİLMEKTEDİR. BU BAĞLAMDA, HEM DOSYA ÜZERİNDE HEM DE DERS SAATLERİ DIŞINDA FİİLEN BU GÖREVLERİN YÜRÜTÜLEBİLECEĞİNDEN, DERS SAATİNİN OLMAMASI BU GÖREVLERİN ASKIDA KALACAĞI ANLAMINA GELMEMEKTEDİR. AMA OKULLARDAKİ FARKLI YORUMA DAYALI UYGULAMALAR, BU GÖREVLERİN ASKIDA KALMASINA NEDEN OLMUŞTUR. BAKANLIĞIN, BU BAKIMDAN BİR GENELGE İLE KONUYU AYDINLATMASI ELZEMDİR. 

2- ÖĞRETMEN, ÜZERİNDE BULUNAN BU GÖREVLER KARŞILIĞINDA SOSYAL VE KİŞİLİK HİZMETLERİ ADI İLE HAFTADA 2 SAAT EK DERS ALMAKTADIR. ÖĞRETMENİN REHBERLİK/SOSYAL ETKİNLİK DERSİNE GİRMESİ KARŞILIĞINDA DEĞİL, GÖREV KARŞILIĞINDA HAFTALIK 2 SAAT EK DERS PUANTINA YANSITILMAKTADIR. DERSE GİRMESİ KARŞILIĞINDA, ÖĞRETMENE HAFTADA 2 SAAT EK DERS VERİLDİĞİNİ DÜŞÜNEN OKUL YÖNETİCİLERİ, 5 VE 6.SINIFLARIN TABİ OLDUKLARI HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNE BAĞLI OLARAK BÖYLE BİR DERS SAATİ OLMADIĞINDAN, ÖĞRETMENİN ÜZERİNDEKİ BU GÖREVLER İÇİN EK DERS YAZMAMAYI YEĞLEMEKTEDİR. BU, YANLIŞ YORUMA DAYALI KEYFİ BİR TASARRUFTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.UNUTULMAMALIDIR Kİ, ÖĞRETMENE HAFTALIK 2 SAAT EK DERS REHBERLİK/SOSYAL ETKİNLİK DERS SAATİ İÇİN DEĞİL, GÖREVDEN ÖTÜRÜ SOSYAL VE KİŞİLİK HİZMETLERİ ADI İLE VERİLMEKTEDİR. SONUÇ OLARAK, ŞUBE REHBER VE DANIŞMAN ÖĞRETMENLİĞİ GÖREVLERİ HEM DOSYA ÜZERİNDE HEM DE DERS SAATLERİ DIŞINDA YÜRÜTÜLEN BİR GÖREVDİR. GÖREV KARŞILIĞINDA VERİLEN HAFTALIK 2 SAAT EK DERSİN KESİLMESİ, HAKKANİYET İLKELERİ İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR. 

MİSAL 1: HAFTADA 29 SAAT DERS OKUTAN BİRİNİN, AYRICA DERS SAATİ OLMAYAN ŞUBE REHBER ÖĞRETMENLİĞİ GÖREVİ OLDUĞUNU DÜŞÜNELİM. HAFTALIK EK DERSİ ŞÖYLE HESAPLANIR:

15 SAATİ AYLIK KARŞILIĞI

14 SAATİ NORMAL EK DERS

2 SAAT SOSYAL KİŞİLİK HİZMETLERİ ADI İLE EK DERS

2 SAAT HAZIRLIK PLANLAMADAN EK DERS (FİİLEN OKUTULAN HAFTALIK DERS SAATİ BAZ ALINIR. 29’DUR...) 

HAFTALIK TOPLAM EK DERS SAATİ: 18

MİSAL 2: HAFTADA 29 SAAT DERS OKUTAN BİRİNİN, AYRICA DERS SAATİ OLAN ŞUBE REHBER ÖĞRETMENLİĞİ GÖREVİ OLDUĞUNU DÜŞÜNELİM. HAFTALIK EK DERSİ ŞÖYLE HESAPLANIR:

15 SAATİ AYLIK KARŞILIĞI

14 SAATİ NORMAL EK DERS

2 SAAT SOSYAL KİŞİLİK HİZMETLERİ ADI İLE EK DERS

3 SAAT HAZIRLIK PLANLAMADAN EK DERS (FİİLEN OKUTULAN HAFTALIK DERS SAATİ BAZ ALINIR. 30’DUR...) 

HAFTALIK TOPLAM EK DERS SAATİ: 19 Yahya ASLANkaynak : kamugazetesi
Son Güncelleme: 21.09.2013 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.