banner406
banner396
22 Nisan 2014 Salı 11:32
Sağlık Meslek Liseleri İşlevini Bitirmiştir
 18 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Torba Kanun  ile  bazı sağlık meslek  ünvanlarında önemli değişiklikler yapıldı.
Torba Kanun içerisine  uyduruk 4 meslek tanımı konularak ; başta  biz Sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının  görüşleri alınmadan, sonucu hesaplanmadan  yasalaştı.
 
Sağlık Mesleklerine ünvan verilmesi ve sağlık mesleklerinde çalışılabilmesi  için en az (2 yıllık) ön lisans mezunu olunması , hemşire ve ebe olunabilmesi  için (4 yıllık) lisans düzeyinde eğitim alınmasının hedeflenmesi bizleri memnun ederken;
 
Sağlıkla ilgili meslek   ünvanlarının  sayıldığı 1219 sayılı Kanunun ek 13. Maddesine;  Acil tıp teknikeri, Hemşire yardımcısı, Ebe yardımcısı ve Sağlık bakım teknisyeni olarak dört yeni meslek  eklenmesi sağlıkçıları  üzmüştür.
 
Ülkemizde hekim  dışında  kalan tüm sağlık meslek grupları;  yardımcı sağlık   personeli  olarak ifade edilirken yeni tanımlanan mesleklerle;  yardımcının yardımcısı olarak  tarif edildi.
 
Bu uydurma meslekler, Ülkede var olan tüm sağlık meslek tanımlarını ortadan kaldırarak, tampon ve joker eleman yetiştiren, Sağlık mesleklerini  ortadan kaldıran, düşünmeyen, komutla çalışan bir meslek grubu oluşturarak sağlık firmalarına taşeron işçisi üretecektir.

Bu uydurma mesleklerden en  tehlikelisi olan ve tüm sağlık mesleklerinin okulunu okumadan verilecek olan diplomayla; Sağlık Mesleklerinin saygınlığını ve özelliğini ortadan kaldıran ; Sağlık Bakım Teknisyeninin meslek tanımı ise Resmi Gazetede şöyle yer aldı;

"Sağlık meslek liselerinin, sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olan, en az tekniker düzeyindeki, sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık meslek mensubudur.” 
 
Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir Sağlık Meslek tanımı bulunmamaktadır. Bu meslek tanımıyla tüm sağlık mesleklerinin bölümlerini okumadan verilecek olan bir diplomayla lazım olduğunda bu kişiler; Yeterli bilgi ve eğitimi almadan  Hasta Bakıcı -  Hemşire - Ebe - Acil Tıp Tekniyeni - Sağlık Teknisyeni ve Laboratuvar Teknisyeni gibi Sağlık Mesleklerinin  tüm  branşlarında tampon eleman olarak görev yapabileceklerdir.
 
İLO Meslekler sözlüğünde bu mesleğin adı “hasta bakici ” olarak ifade edilmiştir. Hastabakıcı yetiştirmek için ailelerin çocuklarını 4 yıl okutmasının  mantığı yoktur.
 
Ülkemizde son yıllarda mantar gibi çoğalan Özel Sağlık Meslek Liselerinin sayısının artması sonucu Yetkililer bu okulları  kapatma  adına  girişimlerde bulunmuş ; ama maalesef  Özel Sağlık Meslek Liseleri Sahiplerinin ve bu sektörün baskıları sonucu akla ve mantığa uymayan uydurma 4 meslek gurubu ile bu kuruluşların devamına olanak sağlamıştır.
Öncelikle uydurma 4 meslek grubu yetiştirecek olan  bu okulların kapatılmasını  veya  Sağlık Lisesine dönüştürülerek ünvan vermeden mezun vermesinden yanayız.
 
Sağlık Mesleklerinde  ünvan  verilebilmesi ve mesleğini yapabilmesi için; "En az 3 yıl ön lisans mezunu SAĞLIK TEKNİKERİ olma şartı  getirilebilir.
 
Yine Sağlık Çalışanlarının diğer bir mağduriyet  konusu;  Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği Bölümünün bir üst bölümü olan Acil İlk Yardiım Teknikerliği Bölümüne sınavsız geçiş hakkının Torba Yasa ile  bu meslekle alakası olmayan; Tarım Liselerinin Veterinerlik, Çocuk Gelişimi ve Laborantlık Hizmetleri Bölümü ile  bazı liselerin  Hasta Yaşlı Bakım  Hizmetleri gibi bölümlerine  verilmesidir.
 
Acil Tıp Teknisyenliği Bölümünün diğer  Anestezi, Radyoloji, Laboratuvar gibi Bölümlerde oldugu gibi Lisans düzeyinde olmaması  ve aynı  zamanda Acil Tıp Teknisyenliğinin tek üst bölümü olduğu icin bu bölüme diger Bölümlerden ögrencilerin  geçerek   Acil Tıp Teknisyenlerinin açıkta kalması büyük haksızlıktır.
 
Sağlıkla ilgili 4 yıl eğitim almış , binlerce Acil Tıp Teknisyeni mezunu dururken;  sağlıkla ilgili alakası olmayan Bölümlerin bu geciş hakkından yararlandırılmaları  ve Sağlıkçılarla aynı kefeye konulmaları  kabul edilecek bir durum değildir.
 
AKTİF SAĞLIK-SEN  olarak konuyu Yetkili Makamlara ileterek, sorunun cözümü noktasında takipçi olduğumuzu  duyuruyor, Yetkililerden Sağlık Mesleklerinin vasıfsızlaşmasına ve itibarsızlaştırılmasına  neden olan 4 uydurma meslek uygulamasından  vazgeçilmesini, Sağlıktaki  Taşeron ordusuna yenilerini katacak olacak bu yasanın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.
 
 
      ÜMİT KARATAŞ
AKTİF SAĞLIK-SEN  BAŞKANI
 
Son Güncelleme: 22.04.2014 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bahtsız 2014-04-22 12:01:30

440 puanla sağlık meslek lisesine 1. tercihimle yerleştim. ama üniverste hayalim yok artık siyasal okuyamıyacağım

Avatar
bahtsıza cevap 2014-04-23 00:05:07

çalıştıktan sonra okumyacağın hiçbir bölüm yok.kaldı ki sağlık mesleklerde üniversiteye yönelik bir çok ders mevcut.