banner374
14 Aralık 2015 Pazartesi 09:42
Şırnak'ı Terk Etmeyen Bir Öğretmen Var
 Şırnak'ın Cizre ile Silopi İlçesi'nde görevli öğretmenler SMS ile mesaj gönderilerek 'hizmet içi eğitime' alındıklarını öğrenince ilçeleri terk etti. Ancak isminin "Şehmus" olduğu öğrenilen bir öğretmen, sosyal medyadan öğrencileri ile fotoğrafını paylaşarak "Bu bebeler bu şehirdeyken ben bu şehri bırakıp kaçar mıyım... Kaçarsam nasıl geri dönüp bakarım yüzlerine.." diye yazdı.
Şehmus öğretmenin bu tweeti kısa sürede binlerce paylaşım aldı.


3 BİN ÖĞRETMEN GİTTİ

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Cizre'de öğretmenlere "Tüm öğretmen ve idarecilerimiz bakanlığımız tarafından 14.12.2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alınmıştır. Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilirler" mesajı gönderildi. Bu mesaj üzerine Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen, Şırnak'ın ilçelerini terk etti.

Silopi'de görev yapan öğretmenlere gelen mesaj şöyleydi:

"Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İs-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir."

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ENDİŞESİ

Cizre ve köylerinde 1298 öğretmen görev yapıyor. 43 bin 127 öğrencinin 104 okulda gördüğü eğitime, hafta başından itibaren belirsiz bir tarihe kadar ara verilmiş durumda. Aynı durum 1873 öğretmenin görev yaptığı Silopi ilçesinde de geçerli.

Silopi'de 68 okulda üç gün olarak belirtilen 'hizmet içi eğitimle' 40 bini aşkın öğrenci bir süre okula gidemeyecek.

Bugüne kadar Cizre'de 4 kez; Silopi'de ise 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Öğretmenlerin panikle ilçeyi terk etmesinin altında yatan nedenlerden biri, bu mesajların ilan edilecek sokağa çıkma yasaklarının göstergesi olarak algılanması.

Aileleri başka şehirlerde yaşayan öğretmenlerin çoğu, aldıkları mesajla birlikte görev yaptıkları Silopi ve Cizre'yi terk etti.

'GİDERSENİZ DAHA KÖTÜ SALDIRACAKLAR'

Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde iki ay önce göreve başlayan Diyarbakırlı Sevgül isimli bir öğretmen de ilçeyi terk edenler arasında.

Soyadını vermeyen Sevgül öğretmen, evine döndüğünü ama şimdi vicdan azabı çektiğini söylüyor:

"İnsanlar bize 'Gitmeyin, neden bizi terk ediyorsunuz' diye tepki gösteriyordu. Çocuklar da 'Öğretmenim gitmeyin, siz giderseniz bu sefer çok daha kötü saldıracaklar' diyordu. Kendimi çok kötü hissettim. Ailem Diyarbakır'da. İki arada kaldım. Şimdi de Cizre'yi terk ettim diye vicdan azabı çekiyorum."
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sehmusreyiz 13 ay önce

Herseyden once can onemlidir. Klavye basinda haber yapmak kolay

Avatar
kral 13 ay önce

bu nasıl öğretmen böyle öğretmen mi olur saç sakal almış başını gitmiş bu mesleği zibidi mesleği yaptılar

Avatar
drr 13 ay önce

kendisi de oralıdır.

Avatar
real 13 ay önce

canımızı vermek için değil eğitim vermek için okuduk. o ortamda eğitim verilemez sokağa çıkma yasakları okul yakmalar boşuna orda kalmanın anlamı yok zateneğitim verilecek şartlar yok

Avatar
sınıfçı 13 ay önce

öğretmen dediğin önce öğrencilerin hayatını düşünmeli kendi hayatını değil

Avatar
siniff 13 ay önce

Zor be kardeş

Avatar
ali 13 ay önce

şehmuz nerelisin memleket nere.o insanlar seni koruyor ama bizi koruyan yok

Avatar
Emre Kaptan 13 ay önce

şehmuz şunuda bilmeli ki öğrencilerin resimleri sosyal medyaya verilmez.