banner406
banner396
18 Haziran 2016 Cumartesi 07:42
SİVAS’A ÖĞRETMEN AKADEMİSİ
 Bu sürprizlerden biri de daha önce Ulaştırma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı görevlerinde bulunan ve “Joker Bakan” olarak tanımlanan, kıymetli büyüğümüz Sayın İsmet YILMAZ’ın Milli Eğitim Bakanlığına getirilmiş olmasıydı.

Böylece; bakanımız İsmet Yılmaz'ın Milli Eğitim Bakanı olarak kabinede yer almasıyla Sivas'ın yükü de iyice ağırlaştı.  Çünkü eğitim konusu, ülkemizin hâlâ en önemli işi ve maalesef sorunları çözüm bekleyen bir alanıdır. Son 15 yılda diğer tüm alanlarda gözle görülür bir iyileşme görünürken; eğitim alanında onca plana projeye, teknolojik iyileşmeye rağmen, eğitim camiasının kahir ekseriyetinin "eyvallah" dediği bir “güzelleşme" yaşanmamıştır. İşte bu sorunlar bundan böyle Sivas'ın yükü olmuştur artık.

Mevzu talim terbiye olunca; tartışmalar daha maarif bakanının adı açıklanır açıklanmaz başlar. Nitekim yine öyle oldu. Sayın Bakanın öğretmen kökenli olmaması hasebiyle; “Sağlık Bakanı olarak bir öğretmen atansa, Adalet Bakanı olarak bir ziraat mühendisi atansa yer yerinden oynardı” meselleriyle formüle edilebilecek eleştiriler yapılmaya başlandı. Düz bir mantık ile değerlendirirsek, bu ve benzeri menfi eleştiriler haklı gibi görünür. Fakat şu da bir gerçektir ki; insanın etiketinin “ne” olduğundan ziyade “ne yaptığına” bakılır. Bizler de sayın bakanın ne yaptığına ve ne yapacağına bakacağız.

Bir önceki başbakanımız Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU: “Bakanlık, başbakanlık fani ama öğretmenlik bakidir” demişti. Sayın Bakan İsmet YILMAZ gibi, yine bir Sivaslı olan Reşat Şemsettin SİRER’in de aralarında olduğu yetmiş dört bakan gelmiş Milli Eğitim Bakanlığına. Elbette hepsi de bir takım kararlar aldılar, yatırımlar yaptılar, eserler bıraktılar. Yaptıklarını, yapmadıklarını ve yapamadıklarını eğitimciler değerlendiriyorlar, değerlendirecekler. Lakin bu değerlendirmelerde dahi bir konsensüs sağlanamadığını görmekteyiz. Birinin göklere çıkardığı bir bakanı, bir diğeri yerin dibine batırabiliyor maalesef.

Konumuz bu olmadığı için bu alana girmek istemiyorum. Konumuz; genelde tüm yeni bakanlarımızdan özel de ise Milli Eğitim Bakanımızdan beklentilerimiz, isteklerimiz ve onların bu istekleri nasıl değerlendirecekleri ve bu istekleri karşılayıp-karşılayamamalarıdır. Yani; öğretmen kökenli de olsa, öğretmen kökenli olmasa da, eğitim camiasının taleplerini ne ölçüde karşılayacakları, hangi eserleri bırakacakları çok daha önemlidir. Bu anlamda sayın bakanımızdan hem ülke genelinde hem de memleketi Sivas’ta beklentiler yüksektir.

Sivaslılar, sayın bakandan; ikinci devlet üniversitesi, kaplıcalar alanı Sıcak Çermik Bölgesine, Sayın Davutoğlu ve Sayın Nabi AVCI’nın müjdesini verdiği, Öğretmen Akademisinin Sivas’a kurulmasını, Erzurum, Rize, Aksaray, Yalova gibi illerde bulunan Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünün bir başkasının yine bu bölgeye kurulması başta olmak üzere çeşitli beklentiler içesindeler. Tabi ki en büyük beklenti; Türk Milli Eğitimini, gerçekten “Türk Milli Eğitimi” haline getirebilmesidir.

Öğretmen Akademisi kurulması fikri bir önceki hükümet tarafından da dillendirilmekteydi. 64.Hükümetin başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, “Beyannamemizde de var Öğretmen Akademisi kuracağız. Yani öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçireceğiz ve öğretmen kurmayları yetiştireceğiz” demişti.  Öğretmenlerin akademik ve mesleki yeterlilik noktasında çalışmalarının koordinasyonu görevini ve aday öğretmenlerin yetiştirilmesi görevlerini icra edecek olan akademide, eğitim problemlerinin birçoğu daha bu sorunlar ortaya çıkmadan, bu sorun alanlarında, öğretmenlerin öğretmen akademisinde eğitilmesiyle çözülmesi sağlanmış olacaktır.

Öğretmen Akademisinin işleyişine ilişkin olarak; ilk etapta 6 aylık dönemler halinde eğitim vereceği, akademide, stajyerlere öğretmenlik bilinci ve öğretmenlik ruhunun aşılanmasına yönelik çalışmalar yapılacağı, öğretmenlerin yetiştireceği yeni nesillere vatan millet sevgisi aşılama, ahlaki ve milli değerlere nasıl sahip çıkacaklarına ilişkin bilinçlendirme eğitimi verileceği gibi söylemler daha önce basına yansımıştı. Tüm bu eğitimlerin verileceği, öğretmen akademisi ve Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü için, Sivas en güçlü adaydır ve Sivaslılar beklenti içerisindedirler…

 

 Ömer  Emir    DOĞAN         /           Eğitimci-Yazar

Son Güncelleme: 18.06.2016 07:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hep 2016-06-18 18:43:53

öğretmenleri elleyin her türlü disiplin sorununu ortaya çıkaran öğrencilere yönelik bir şey geliştirmeyin...okulların kapısı kırılsın , penceresi kırılsın, okumak isteyen çocukların hakkı yensin, öğretmen hep sorun çıkartanlara dert anlatmaya çalışsın ama disiplin kuralları , cezaları hiç gözden geçirilmesin..afferi̇n si̇ze afferi̇nn..