banner406
banner396
03 Temmuz 2015 Cuma 13:39
Şube Müdürlüğü Atama Mağdurları Seslerini Duyurmak İstiyor
 Milli Eğitim Bakanlığının 2014 yılında şube müdürü kadrolarına, Danıştay İkinci Dairesi ve Danıştay Beşinci dairesinin iptal kararlarına rağmen, yapılan atamalara yönelik 284 dava açılmıştır; bunlardan 143'ü hakkında yürütmenin durdurulmasının reddi kararı verilmiş -yani Bakanlığın lehine karar- 3'ü hakkında davanın reddi kararı verilmiş, 26'sı hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilmiş, 24'ü hakkında iptal kararı verilmiş. Görüleceği üzere, açılan davaların 136'sı Bakanlığımızın lehine, 50'si Bakanlığımızın aleyhinedir, açılan davalardan 88'i hakkında henüz bir karar verilmemiştir.” (Türkiye Büyük Millet Meclis tutanaklarından”)

Sayın Bakan ve Sayın  Müsteşar 1709 şube müdürlüğü atamasında ısrarla mahkemelerin farklı farklı kararlar verdiklerini, kaybettikleri kararlardan Kazandıkları kararların daha fazla olduğunu, Mahkeme kararlarının atamalardan sonra ortaya çıktığını ,Mahkemelerin böyle bir karar vereceklerini nereden bileceklerini ve Mahkeme kararlarının yönetmeliğe geldiğini atamaları etkilemediğini söylemektedirler

Diyerek maç skoru gibi sayısal üstünlüğün bakanlık lehine olduğunu söylemektedir. Danıştay da Mülakatların tamamının iptali için sendikalarca açılan davalarda verilmiş olumlu bir karar olmamasından dolayı, bakanlık aleyhine idare mahkemelerine açılan kişinin mülakatının ve tüm mülakatların tamamının  iptali istekli 136 dava idare mahkemesinde bakanlık lehine gibi gözükse de ,Bölge idare mahkemelerine ve Danıştaya yapılan itirazlarda da bakanlık Kişisel Mülakat davalarını kaybetmektedir. Ve şu ana kadar bakanlık 200’e yakın davayı kaybetmiş ve bu kişileri yeniden mülakata almış ve Her ayın  üçüncü haftasının ilk pazartesi günü davayı kaybettikleri kişilerin mülakatlarına devam etmektedirler.(Bakan ve Müsteşarın mahkemelerin farklı farklı kararlar verdiklerini, kaybettikleri kararlardan Kazandıkları kararların daha fazla olduğu  TEZİ Gerçek dışıdır)

Ayrıca Danıştay da dahil Yüzlerce İdare ve Bölge İdare Mahkemeleri kararlarında TÜRK MİLLETİ ADINA 1709 Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğine ve Atamaların iptal edilerek Aritmetik Ortalamayla atamaların yenilenmesi gerektiğine karar vermiştir.

Her ne hikmetse Milli Eğitim Bakanlığı  Kendi yönetmeliğinin kaynağını oluşturan Tüm kamu kurum ve kuruluşların görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmeliğe (Başbakanlık Genel yönetmeliğine ) 06/03/2014 tarihinde Danıştay 5.Daire tarafından 2013/8367 Esas sayılı yürütmeyi durdurma kararı verilmişken ve kendi görevde yükselme ve unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkında yönetmeliğin sadece sözlü sınav puanı esas alınarak atama yapılması işlemi ve çeşitli maddelerin iptali için ilgili yönetmelikte TEÇ SEN tarafından Danıştay 2.Dairesine dava açılmışken ;

Bile bile yangından mal kaçırırcasına 16/04/2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak 1709 şube müdürü ataması yapılmıştır. Ayrıca MEB’in görevde yükselme ve unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkında yönetmeliğin (sadece sözlü sınav puanı esas alınarak atama yapılması işlemi) Danıştay 2. Dairesi tarafından Henüz atanan şube müdürleri görevine başlamamışken 29/04/2014 tarihinde 2013/10363 Esas sayılı kararıyla yürütmesi durdurulmuştur.

 Kaldı ki Tüm kamu kurum ve kuruluşların görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmeliğin (Başbakanlık Genel yönetmeliği ) esas olduğu, tüm kamu kurum ve kuruluşların yönetmeliklerini bu genel yönetmeliğe uygun olarak hazırladıkları ve atamaya esas teşkil eden sözlü / mülakat puanı esas alınarak atama yapılması maddesinin 06/03/2014 tarihinde  yürütmesinin durdurulduğunu bile bile  tam 40 gün sonra 16/04/2014 tarihinde sadece sözlü /mülakat puanı esas alınarak 1709 şube müdürü ataması yapılmıştır.(Sayın Bakan ve Müsteşarın Mahkeme kararlarının atamalardan sonra ortaya çıktığı TEZİ Gerçek dışıdır) Sayın Müsteşarı  Danıştayın iptal kararının yönetmeliğin ilgili maddelerine geldiğini atamaları iptal etmediğini söyleyerek yeni bir içtihat oluşturmak istemektedir. Tüm İdare hukukçuları tarafından iptal kararı verilen bir yönetmelikle yapılan atamaların hiç yapılmamış gibi hüküm ifa ettiği bilinirken müsteşar ölü doğmuş yok hükmündeki atamaları ısrarla savunmuştur.Ayrıca

İdari Yargılama Usul Kanunun 28. Maddesinde “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez." İYUK 52. madde "(Değişik: 3622 - 5.4.1990) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hâkim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz? Denilmektedir.

Anayasal, Yasal ve Yargı kararları ve İçtihatları doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığının 16.04.2014 tarihinde Sadece Sözlü puana dayalı olarak yapmış olduğu Taşra teşkilatı şube müdürlüğü atamalarının Yargı mercilerince şube müdürü olarak atanma usulünün hukuka aykırılığına karar verilmiş olması yapılan atamaları temelden sakatladığından yapılan atamaların tümünün iptali ve Başarı sıralamalarının Yazılı ve Sözlünün Aritmetik ortalamasına göre yeniden oluşturulması gerekmektedir. .(Sayın Bakan ve Müsteşarın Mahkeme kararlarının yönetmeliğe geldiğini atamaları etkilemediğini söylemeleri İdare hukukunun temeline, Anayasal, Yasal ve Yargı kararları ve İçtihatlarına terstir be yanlıştır.)

Şimdi Milli Eğitim bakanlığına düşen Atanan ve atanamayan 5913 şube müdürü adayını daha fazla mağdur etmeden Mahkeme kararlarının gereklerini yerine getirip.1709 şube müdürü atamasını iptal etmeli ve Yayınlamış olduğu görevde yükselme yönetmeliğine göre Tüm Münhal (Boş ) bulunan Şube müdürlüğü kadrolarını sınavı kazanan şube müdürlerine açmalı Yeniden tercihler alınarak atamaları yenilemeli ve Meb şube müdürlüğü KAOS’una son vermelidir.

 

MEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKAT MAĞDURLARI PLATFORMU

Son Güncelleme: 03.07.2015 13:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
evet 2015-07-03 17:16:46

atamalar iptal edilse, münhaller açılırsa ayrıca norm artırılırsa sınav puanıyla veya sınav'ek2 ile atama olsa 3500 kişi atanıyor. ama yok bu yapılmayacak adam kayırma torpil zaten şimdide bir siyasi parti size destek oluyor... sizi haksızlıklarınız ve zulümlerinizle birlikte Allaha havale ediyoruz. sonuna kadar mücadeleye devam

Avatar
osman 2015-07-03 14:49:14

şu platform yetkilileri kimler bir tanıyalım. kaç kişisiniz temsilciniz kim.

Avatar
SİSTEM ÇÖKTÜ 2015-07-03 15:34:07

hak , hukuk kalmadı ülkede, torpil adam kayırma aldı başını gitti.

Avatar
berg35 2015-07-03 18:30:30

artık bitsin bu işkence atandığımıza pişman etti sayın y.t bizi

Avatar
hakkı 2015-07-03 18:38:25

sadece öbür dünyayı beklemeyip insan bu dünyada da hakkını almak istiyor

Avatar
murat46 2015-07-03 19:06:19

i̇nancımızı yitirmeyelim arkadaşlar.Allah doğrudan yanadır.

Avatar
adalet gelsin 2015-07-03 17:14:57

13 yıldır zulüm devam ediyor. adalet istiyoruz.

Avatar
sonuna kadar 2015-07-03 20:24:47

sonuna kadar bu hukuksuzluğu dile getireceğiz.... Allah sizi bildiği gibi yapsın inşAllah... ah almayla, bedduayla gitmez bu iş size hayır vermez.....