banner406
banner396
19 Eylül 2015 Cumartesi 12:44
Usule Aykırı Komisyon Kuran Milas Milli Eğitim Müdürlüğünden Komik Savunma

  AES İlçe Temsilcisi KAYATEMÜR’ün Gazetede çıkan haberi ve yapılan savunmayla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde ;

 
MİLAS MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ USULE AYKIRI BANKA PROMOSYON KOMİSYONU KURMUŞTUR

   Bilindiği üzere, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Banka Promosyon ücretlerini belirlenmesi için oluşturduğu komisyon usule aykırıydı. Milli Eğitim Bakanlığının Banka promosyonları konulu 2007/21 sayılı genelgenin 2. Maddesine göre; Banka Promosyon İhale komisyonu 3 kişiden oluşturulması emredilirken Milas Milli Eğitim Müdürlüğü her zamanki gibi yine mevzuata aykırı hareket ederek komisyonu 8 kişiden oluşturduğu kalmazmış gibi bir de 8 kişilik komisyonun 6’sını Eğitim Bir Sen üyesi olacak şekilde oluşturdu.

    Bahsettiğimiz maddeye göre ise 3 kişilik komisyon üyeleri;(1)Milli Eğitimden Harcama yetkilisi (2) Yetkili Sendika Temsilcisi( Türk Eğitim Sen) (3) Harcama Yetkilisinin Belirlediği personellerden herhangi biri, oluşması gerekirdi. Fakat her ne hikmetse sendika olarak resmi yazılı olarak uyarılarımıza rağmen, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarına devam ederek usulsüz komisyonla banka promosyon anlaşmasına imza attılar. İlgili mevzuat hükümlerini hiçe sayarak kendilerini mevzuattan daha üstün göreme hakkını görebildiler. Açılacak idari dava sonucunda “komisyonun iptal edilmesinin” sorumluluğu ilgili yetkililerdedir. Milli Eğitim Yetkilileri bu davalardan çıkacak sonuçlar ile devletimizi zarar uğratmayı düşünmemişlerdir.

   Bu yapılanlara ise, gazetede komik bir savunma veren müdürlük, Öte yandan Milas Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de, komisyonda 8 kişinin yer almasının şeffaflık ilkesinin daha kapsamlı oluşturulması, çok sayıda personeli bulunan okul müdürlerinin de komisyonda yer almasının temsil kabiliyetini artırdığı, İhale Kanunu’na tabi tutulma zorunluluğu bulunmamasına rağmen, aleni biçimde açık artırma usulü ihalenin gerçekleştiği, katılmak isteyen herkesin izleyebileceği bir ortamda yapıldığı ve mevzuata uygun olduğunu belirtti.

Bu savunmanın her cümlesin, Milas Milli Eğitim Müdürlüğünün Usulsüz Komisyonu nasıl da savunamadığını göstergesi olarak karşımıza çıkıyor;

1)
   “…komisyonda 8 kişinin yer almasının şeffaflık ilkesinin daha kapsamlı oluşturulması, çok sayıda personeli bulunan okul müdürlerinin de komisyonda yer almasının temsil kabiliyetini artırdığı,…

   Bu cümlesiyi söylemeleri, yasal zorunluluk olan 3 kişilik komisyonun neden 8 kişiden oluşturulduğunun bir cevabı olamaz. Milli Eğitim Yetkilileri üstlendikleri görevlerin sorumluluğu gereği yaptıklarını savunurken gelişi güzel cümleler ile değil yasalar ve kanunlar çerçevesinde yapmakla mükelleftirler. Gerçi yasa ve mevzuatta yaptıklarının bir dayanağı olmadığı için yasal madde ve hükümleri göstermeleri de zaten imkansız. Hadi diyelim ki  temsiliyetin genişliğini düşündüğünüzü kabullenelim.(!) Peki bu temsillik anlayışınızda 8 kişilik komisyonda 6 EBS’linin olmasını nasıl bir temsiliyet ilkesi ile açıklayabileceksiniz? Komisyonu EBS komisyonu ile mi karıştırdınız? Milli Eğitim Müdürlüğündeki diğer komisyonları da mı böyle sendikal anlayışa teslim ediyorsunuz?

2)
 Milas yetkilileri 2007/21 sayılı genelgenin 7. Maddesindeki aleniyet ilkesini de bilmiyor. Milli Eğitim Müdürlüğünün “…İhale Kanunu’na tabi tutulma zorunluluğu bulunmamasına rağmen aleni biçimde açık artırma usulü ihalenin gerçekleştiği…” şeklindeki ifadesindeki aleniyet ilkesi, Banka promosyonları 2007/21 sayılı genelgenin 7. Maddesinde yazılı bulunan  “…uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir” ifadesindeki bahsedilen aleniyet ilkesi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Keşke gazeteye açıklama yapmadan önce  size verdiğimiz dilekçeye tekrar bakıp bu ilkenin ne olduğuna baksaydınız(!)Genelgede farkındaysanız uygulamaların kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilmesini aleniyet ilkesi olarak sizden istemektedir. Yani bakanlık sizden İhale kanuna tabi olmamasına rağmen açık artırma usulü ile ihalenin gerçekleştirmenizi beklemiyor yaptığınız işlemleri kurum personellerine ,sendikalara duyurmanızı bekliyor.Ayrıca İhale kanuna tabi olmamasına rağmen açık artırma yapmanızın da bir ihlal olduğunu söylememe bile gerek yok bunun da bir iptal sebebi olduğunu biliyorsunuzdur diye düşünüyorum.
 
3) Milas Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı haksızlığı bile sahiplenemiyor(!) işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.
  “…katılmak isteyen herkesin izleyebileceği bir ortamda yapıldığı ve mevzuata uygun olduğunu belirtti.” Şeklinde gazeteye demeç veriyorsanız ama kendiniz bile bunu inanarak mı söylediniz merak ediyorum(!) Komisyonun kurulma aşaması dahil ihaleyi gerçekleştirdiğiniz yer ve zamanı nerde ne zaman duyurdunuz? Kusura bakmayın ama gaipten birileri mi bizlere haber verecek? Güvercinlerin ayaklarına mesaj bağladınız da bizlere mi ulaşmadı? Bakanlığın genelgede size emirlerini yerine getirip de ne bir panoya ne de resmi internet sitenizden ilan yapmadınız fakat “isteyenin gelip izleyebileceğini” savunuyorsunuz. Gerçekten çok komiksiniz (!)Bakın bende şu an yazı yazıyorum bunu da şimdi okurken öğreneceksiniz ama isteyenler izleyebilirdi diyorum (!) Ne kadar mantıklı değil mi ?

   İşin özü Menteşe gazetesine yaptığınız savunmada, haklılığınızı ortaya koyabilecek kanun ve mevzuat hükümlerini sunamadığınız gibi bahsettikleriniz ya gerçekleri yansıtmıyor ya da sadece yüzlerimizi gülümsetiyor. İnsanlar sizden usule aykırı kurduğunuz komisyondaki yanlışların yasal olarak bir açıklamasını istiyor. Açılacak davada da bu şekilde savunma verirseniz sizi şimdiden tebrik ederim.
 
Hakan KAYATEMÜR
Anadolu Eğitim Sen
Milas İlçe Başkanı


Milas Anadolu Eğitim Sen İlçe Başkanı Hakan KAYATEMÜR’ün Menteşe Gazetesine “AES’ten aykırılık iddiası” başlıklı basın açıklaması : 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.09.2015 12:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Milas Milli eğitim müdürlüğünde mevzuat bilen yok 2015-09-19 16:49:34

milli eğitim müdürlüğünde mevzuat bilen hiç kimse mi olmaz ? bu komisyonu kuranlar bunun farkında değiller mi

Avatar
Milas her zaman böyle 2015-09-19 16:50:32

milas milli eğiti müdürlüğü hep böyle değil mi ? ebs liler teslim edilmiş sanki komisyon

Avatar
kim bu müdür 2015-09-19 17:57:08

inan merak ettim kim bu müdür iradet mi yeni gelenmi???

Avatar
milas yine milas 2015-09-20 02:48:06

Bu ilçe hep hata yapması ile duyuluyor iyi yöneticiler yok mu orda