banner406
banner396
24 Mart 2014 Pazartesi 16:52
Yeni AR-GE Kurulmayacak, Görevlendirme Yapılmayacak

 Stratejik planlama, iç kontrol, eğitim araştırmaları ve proje geliştirme faaliyetleri gibi Bakanlığımız tarafından sunulan hizmetlerin niteliğini artırma amaçlı birçok çalışma “25/06/2010 tarihli Millî Eğitim Müdürlükleri AR-GE Birimleri Yönergesi” hükümleri doğrultusunda görev yapan il millî eğitim müdürlükleri AR-GE birimleri tarafından yürütülmektedir.

 
Bakanlığımızın yeniden yapılanması kapsamında teşkilatı ve yapıyı düzenleyen mevzuatta önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu doğrultuda AR-GE birimlerinin de yeniden yapılanması gündeme gelmiş ve katılımcı yöntemlerle Taslak Yönerge hazırlanmıştır. Ancak il millî eğitim müdürlüklerimizden, taslak Yönerge onaylanana kadar çalışmaların yürütülmesinde uyulacak mevzuata (Yönerge veya talimatlar) ilişkin çok sayıda yazılı (resmi yazışma, e-posta, BİMER, Alo 147) veya sözlü soru gelmekte ve AR-GE birimlerinin koordinatörlüğü görevini yürüten birimimiz görüşü istenmektedir.

 
Hazırlanan taslağın onaylanması sürecinde, AR-GE birimlerimiz tarafından yürütülen önemli  faaliyetlerin aksatılmaması ve MEB 2015-2019 Stratejik Planı çalışmalarına ilişkin olarak çıkarılan “16/09/2013 tarihli 2013/26 sayılı Genelge ve eki Hazırlık Programı” hükümlerinin uygulanmasının sağlanması büyük önem arz etmektedir.

 
Ayrıca, Eğitim öğretim döneminin bitmemiş olması ve şu anda yapılacak Yönerge değişikliğinin ilçelerde  görevden ayrılmalara neden olacağı düşünülerek; Makam tarafından Taslak Yönergenin onaylanarak yürürlüğe girme sürecinin eğitim-öğretim yılı sonuna erteleme ihtimali söz konusudur.

 
Bir anlamda geçiş süreci de sayılabilecek bu süre zarfında (Mart-Temmuz), Taslak Yönergeye de hazırlık yapılması açısından;

 
*İlçe millî eğitim müdürlüklerimizde yeni AR-GE birimleri kurulmaması veya Yönerge kapsamında olan çalışmalarla ilgili tam zamanlı olarak yeni görevlendirme yapılmaması veya var olan görevlendirmelerin Haziran ayı sonunu geçecek şekilde uzatılmaması,

           
*İl millî eğitim müdürlüklerimizde ise ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar, başta stratejik planlama çalışmaları olmak üzere AR-GE birimlerinin konusuna giren çalışmaların, yürürlükte bulunan “AR-GE Birimleri Yönergesi” ve “2013/26 sayılı Stratejik Planlama Genelgesi” hükümleri doğrultusunda  yapılması
gerekmektedir.

 
Not: Konu hakkında iliniz İl Millî Eğitim Müdürü ile İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin AR-GE Birimi Yöneticisi (Strateji Geliştirme Şube Müdürü) tarafından bilgilendirilmesi yerinde olacaktır.

 
Saygılarımızla.
 

Fatih İŞLEK
Mali Hizmetler Uzmanı

 
MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı
Stratejik Yönetim ve Planlama Grup Başkanlığı
Son Güncelleme: 24.03.2014 16:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.