banner406
28 Mayıs 2015 Perşembe 11:44
Yılsonu Başarı Puanı ve Hesaplama Yöntemi Değişti

 Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, yeni yönerge ile Yılsonu Başarı Puanının nasıl hesaplanacağını ve eski yönerge ile arasındaki farkları anlatarak örneklerle açıkladı:

Yeni yönerge Yılsonu Başarı Puanı hesaplama yöntemini değiştirmiş. Eski yönergeye göre Yılsonu Başarı Puanı öğrencinin birinci ve ikinci dönem her bir desten aldığı tüm notların aritmetik ortalamaları o dersin haftalık ders saati ile çarpılıp, toplam haftalık ders saatine bölünmesiyle elde edilen ağırlıklı ortalama puanların toplamını ifade ediyordu. Birinci ve ikinci yarıyılın ağırlıklı ortalamaları toplamının aritmetik ortalaması ise öğrencinin yılsonu başarı puanının oluşturuyordu. 

Yeni sistemde ise Yılsonu Başarı Puanını hesaplarken, öğrencinin her dönem için, her bir dersten ayrı ayrı aldığı notların aritmetik ortalamaları bulunuyor. Bütün derslerin aritmetik ortalamalarının toplanıp toplamı, toplam ders sayısına bölünüyor. İkinci dönemin sonunda birinci ve ikinci yarıyılda alınan puanlar toplanıp ikiye bölünerek her dersin yılsonu başarı puanı bulunuyor. Genel Yılsonu Başarı Puanı için, her dersin Yılsonu Başarı Puanı toplanıp, toplam ders sayısına bölünerek Yılsonu Başarı Puanına ulaşılıyor. 

 

Yeni ve Eski Sistem Arasındaki Farkın Tüm Ayrıntıları

Farkı daha iyi görmek için bir örnekle açıklamak gerekirse;

Öğrencinin Türkçe notlarını birinci dönem; 75, 85, 70, 75 ve ikinci dönem; 75, 90, 80, 80 olarak alalım. Türkçe dersinin haftalık ders saati sayısı 5, zorunlu derslerin haftalık ders saati toplamını ise 28’dir.

Eski Sisteme Göre Puan Hesabı;

1. dönem; Ortalama (75 + 85 + 70 + 75) / 4 = 76.2500

                Ağırlıklı ortalama (76.2500 X 5) / 28 = 13.6161

 

2.dönem; Ortalama (75 + 90 + 80 + 80) / 4 = 81.2500

    Ağırlıklı ortalama (81.2500 X 5) / 28 = 14.5089

Zorunlu tüm derslerle ilgili aynı işlemler yapılarak öğrencinin her dersle ilgili ağırlıklı ortalama puanları bulunur. Bu puanların toplamı öğrencinin dönem sonu puanlarını belirlerdi. 

Yılsonu Başarı Puanı, öğrencinin her dersten birinci ve ikinci dönem için ayrı hesaplanan ağırlıklı ortalama puanları toplamının aritmetik ortalaması idi. 

Yeni Sistemde Puan Hesabı;

Yeni sistemde ağırlıklı ortalama hesabı kaldırılarak doğrudan doğruya öğrencinin her dersten ayrı ayrı aldığı notların aritmetik ortalaması o dersin dönem puanını, iki dönemin ortalaması o dersin yılsonu puanını belirliyor. Öğrencinin tüm derslerden aldığı ortalamaların toplamının toplam ders sayısına bölünmesi öğrencinin dönem puanını, iki dönemin toplam puanlarının aritmetik ortalaması ise Yılsonu Başarı Puanını oluşturuyor. Aynı örnekten yola çıkarsak öğrencinin birinci dönem Türkçe ortalaması: 76.2500, ikinci dönem ortalaması: 81.2500 olur. İşlem devam ettirilemez.

Yeni Sistemde Yüksek Puanlılar Daha da Avantajlı

İki sistem arasındaki puan farkını bulmak için bir öğrenciye tüm derslerden belirli puanlar vererek eski ve yeni sisteme göre hesaplama yaptık. 

Yaptığımız hesaplamaya göre eski sisteme göre 78.2292 olan Yılsonu Başarı Puanı, yeni sisteme göre 81.4208 olmaktadır. Puanlar yeni hesaplama yönteminde artmaktadır. Bu sistemde yüksek puanlara sahip öğrenciler daha da avantajlı olurlar. 

Yılsonu Başarı Puanı’nın Yerleştirmeye Esas Puan’a etkisi, öğrencinin 100 tam puan üzerinden hesaplanan 6.7. ve 8. Sınıf Yılsonu Başarı Puanlarının toplamının yarısı kadardır. Yerleştirmeye Esas Puan, 700 tam puan üzerinden hesaplanan ağırlıklandırılmış ortak sınav puanının yarısı ile 6.7.ve 8. sınıfta 100 tam puan üzerinden hesaplanan Yılsonu Başarı Puanı toplamının yarısı toplanarak hesaplanır.   

Yayınlanan yönergenin ikinci sayfasında Yılsonu Başarı Puanı açıklamasının içinde ağırlıklı puan hesabının nasıl yapılacağı da açıklanmış ancak nerede ve nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi verilmemiştir. 
Son Güncelleme: 28.05.2015 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
.
. <"clearfi uperb --> #168029" c .
216771" class="spele hskill-m="yorumlar p ×İmam hatipe gönderme mecburiyet">×
16771" class="spel"yorumlar p ×MEB'de, bir kitap sk">×
16771" class="spel"yorumlar p
××
w hs-head-"#">×
   k">ve
   k">ve×
   k">ve×
16771" class="spel"yorumlar p veve×ve×
16771" class="spel"yorumlar p varıNenciaplama Yöye-f
varıNenciaplama Yöyek/="#">×varıNenciaplama Yöysk">×
Kapat header-linimes;
s"> sideb.jpg" alt="sideb.jclass="head-f
e>
banner406
S ar p
n class="hs-lm-bcd pull-left"> Sözleşmeldiv>den="true"> <:53"> ir"7-09s-ri-o"><:53şti" /> n ass="hs-item-title hsbcl"yorumlarondakika"> Sözleşmeli Öğretmenlere Eğitim Ödeneği Eksik yle="margile="marg53c372clearfix">
n class="hs-lm-bcd pull-left"> den="true"> ir"7-09s-ri-o"06:47şti" /> n ass="hs-item-title hsbcl"yorumlarondakika"> TEOG’a 8 alteyle="margile="marg53c372clearfix">
n class="hs-lm-bcd pull-left"> den="true"> <:58"> ir"7-09s-ri-o"><:58şti" /> n ass="hs-item-title hsbcl"yorumlarondakika"> Yılda birkaç üniversite sınavı mı geyle="margile="marg53c372clearfix">
n class="hs-lm-bcd pull-left"> den="true"> ir"7-09s-ri-o"13:47şti" /> n ass="hs-item-title hsbcl"yorumlarondakika"> Bakan Ağbal, Öncelik Eğitim, Yargı ve Sağlyle="margile="marg53c372clearfix">
n class="hs-lm-bcd pull-left"> den="true"> <:36"> ir"7-09s-ri-o"><:36şti" /> n ass="hs-item-title hsbcl"yorumlarondakika"> TEOG sınavı kesin kalktı mı? 2017 - 2018 MEB resmi açıklyle="margile="marg53c372clearfix"> rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat masledata-hsm="haberl1406ta-hsid="1" rise/ie-f
rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yorum Gönder
rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat
clas-tabs" id="ytab"> learfix"> masledata-hsm="haberl1404ta-hsid="1" rise/ie-f
rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yorum Gönder
rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat masledata-hsm="haberl1402ta-hsid="1" rise/ie-f
rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yorum Gönder
rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat masledata-hsm="haberl1368ta-hsid="1" rise/ie-f
rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yorum Gönder
rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat
clas-tabs" id="ytab"> learfix"> masledata-hsm="haberl1336ta-hsid="1" rise/ie-f
rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Sözleşmel müdn yeli nüzekarı Pvı="hs-lm-title" tausuf İpe="A">Yorum Gönder rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Gönder Kapat masledata-hsm="haberl1276ta-hsid="1" rise/ie-f rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yremn tim, Yar Raporui Dgeardiğ mivı="hs-lm-title" t0eyfin h Dağ">Yorum Gönder rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> Yremnegitim--raporu/egitrdiğcburtisle,1276gidecek-h216783.htmlalt=mik Tercihi Yapnasg Adt">Yremn tim, Yar Raporui Dgeardiğ mivı="hs-lm-title" t3.htmlalt=mik Tercihi Yapnasg Adt">Yremn tim, Yar Raporui Dgeardiğ miv">Yorum Gönder Kapat masledata-hsm="haberl1181ta-hsid="1" rise/ie-f rise/i clahr-title hs-abs" id="ytab"> ellipsis"> Yorum Göndero#">× ellipsis"> Yorum Gönder rise/i 29 activhp class="leadabs" id="ytab"> ellipsis"> ielimul/katla-oid(0)iEB rzrtisle,1181gidecek-h216783.hRETMENLERRETMADAYLIĞI MÜLAKATLA KALDIRILAMAZı="hs-lm-title" t3.hRETMENLERRETMADAYLIĞI MÜLAKATLA KALDIRILAMAZ">Yorum Gönder Kapat h " alt="
Yöntemi
Ün -bcd pull-left">Ündeatimes; ilYöntemi x"> " alt=" "hs-abss-arbbca-aer hs-head-fhhs-box-shadow hs-head v moslass="hid firshs-bcd pull-left">000 " alt=" <"clearfi"hs-item-titls-absx"> " alt="
fix">
h n ass="hs-item-titleapper e hsbcl"yorumlars; ilYöntemiMEB'de, bir kitap skandalı
fix">
n class="hs-lm- -bcd pull-left"> den="true"> DEĞİŞTİ
h n ass="hs-item-titleapper e hsbcl"yorumlars; ilYöntemiÖğrenci istediği okula g
fix">
n class="hs-lm- -bcd pull-left"> den="true"> <:44as ir"7-09s-ri-o"><:44şti" /> DEĞİŞTİ
h n ass="hs-item-titleapper e hsbcl"yorumlars; ilYöntemiÜniversite sınavında yeni sistem Kasım'da Bakanlar Kur fix">
n class="hs-lm- -bcd pull-left"> den="true"> ir"7-09s-ri-o"41:52şti" /> DEĞİŞTİ
h n ass="hs-item-titleapper e hsbcl"yorumlars; ilYöntemiİmam hatipe gönderme mecburiyeti doğa fix">
n class="hs-lm- -bcd pull-left"> den="true"> ir"7-09s-ri-o"06:47şti" /> DEĞİŞTİ
h n ass="hs-item-titleapper e hsbcl"yorumlars; ilYöntemiTEOG’a 8 alte p-up rdi" /> ile="ma span> head> v bir turirsinl.jpg" alt="
× iletilmikarakter sdcaar"siv
Yorumspan> h bnketpghsm="haberl46ta-hsid="1" Sözleşml">va Gnderilmemesi Müciv lesi İ"YoruHaivi Sneğkiv> Samimi Bda y/ihs="a?-/div oll degi > -/div w hs-head-"#">&trellipsis"> btn btn-smallsbtn-polls-arripp ciaAnkete Gitref="#">&tspan> -/div oll oname=hs-arsdinek-s-bc type=b" cl radifa ><-up"> oll oname=-t xhs-arclt> ><-up"> bnket-sdi ldivl">İYİTİMM" al SENşti" /> >ti" /> ><-up"> w hs-head-"#ti" /> span> -/div oll oname= radif bnket-sdineks-bldivlv oll ldivl"eapr="sdi190t> radifa bgc-clta type=OY46ta> sdi1data" name=190t> ><-up"> oll oname=-t xhs-arclt> ><-up"> bnket-sdi ldivl">TÜRK İYİTİMMSENşti" /> >ti" /> ><-up"> w hs-head-"#ti" /> span> -/div oll oname= radif bnket-sdineks-bldivlv oll ldivl"eapr="sdi191t> radifa bgc-clta type=OY46ta> sdi1d1ta" name=191t> ><-up"> oll oname=-t xhs-arclt> ><-up"> bnket-sdi ldivl">İYİTİMMSENşti" /> >ti" /> ><-up"> w hs-head-"#ti" /> span> -/div oll oname= radif bnket-sdineks-bldivlv oll ldivl"eapr="sdi192t> radifa bgc-clta type=OY46ta> sdi1d2ta" name=192t> ><-up"> oll oname=-t xhs-arclt> ><-up"> bnket-sdi ldivl">İYİTİM-habeşti" /> >ti" /> ><-up"> w hs-head-"#ti" /> span> -pan> -/div alhtt alhtt-warndivla0" heigdisplay:np:/">Lütft="se"Yominizi yapan 6.z.ile="ma s/div alhtt alhtt-errorla0" heigdisplay:np:/">Daha .r/b oy kin ndan 6.z.ile="ma s/div oll lse;a-> btn hv clasbtn-info btn-small">Oy Kin nlse;a-> btn karakter sdbtn-small">Sabeçı head> v brsivpg" alt="
ile="ma p ile="ma ifix"> foot"hs-sigo-carf"hs-sifoot"h-boxed hs-ca foot"hs-simts-0i-simb-50s-margin-bott-uearfix"> foot"h-topeapper3 latowebblackfont hs-font-up rfix"> rnk" orumlars; ilYöntemi foot"h-t-toggappe-0i-siripp cia cd pull-left"> foot"h-t-togg-siripp cia ti" /Anketlht">ti" /deatimes; ile="ma rdi" /> ile="ma p rfix"> foot"h-midfont hs-font-up rfix"> foot"h-cateapper3 latowebblack" orumlars; ul> class="acmi0< class="acmi0< class="acmit">0< class="acmit">0< class="acmi0< ul> class="acmi0< class="acmi0< class="acmi0< class="acmi0< class="acmiSözleşmeldiv>t">0< ul> class="acmi0< class="acmi0< ile="maa ifix"> foot"h-aboutgkarakter sivorumlars; fix"> foot"h-logos-bellipsis"> logos-bspan> ×ars; fix>Copyter sd©in kalktaümdhak/yo sakir dır.×ars; fix>abs" id="ytsp>dönek@rc="http://www.

bs" id="ytsp>><-up"> m/egiinfo glyphice=hst hphp:/"d0" heigpaddingtle h: 0;d-"#ti" / 5316742506

bs" id=""#">×ars; fix>abs" id="ytsp>arg Phttp://, arg Phttp://i, Phttp:// rc= .jpg" alt="Atald/yo Yö:/ten-"Ataldı, .jpg" alt="Y"hsDe Eşardı , argBİS Hbpersone

bs" id=""#">×arile="maa rdi" /> ile="ma p rfix"> foot"h-ools hs-margin-bottop rfix"> a"> foot"h-o-tog"ass="acmi
foot"h-o-tog"ass="acmiYorum Göndond> foot"h-o-tog"ass="acmirum Göndond> foot"h-o-tog"ass="acmi
rorumlars; fix"> karakter sivorumlars; 8rs Puanm: TE Bilişetorumlars; di" /aa rdi" /> ile="ma ile="ma ifix" v brald alt="ban1" errchdea="bindex="-1"dfa-coldivlledby v brald-ka-roheigdialog"dfa-comments-o" ariaa in:0">
modal-oody="hs-item-title hst xh-shadow t xh-carf"hont r assonis">
-ap"hnd nt s bcf 1" errch< "hs-item-titls pEBceholv c="Hbper Ara ...a errchut type=qta> sdrrchunt sbuls n lt="ban1" errch< errchutfa-comments-o" aria-hid<-up"> r-title hs-bcd pull-left"> r">YöntemiYöntemiYöntemiYöntemiÜn -bcd pull-left">Ündeati r">Yöntemi v uy//ikv id="flausel modal modal-sm mmeet">dea="bindex="-1"droheigdialog"dfa-coldivlledby v uy//ik-ka-fa-comments-o" ariaas; fix"> modal-ass="hs-si-item-titls-abs" buls n buls nv id="flaclpsb"tarih-dismi modala-fa-comments-o" aria×"h3 v uy//ik-ka>Üye Girişe sonull-le " assonis"> %3A%2F%2Fa href="http://www.%2Fef=%2Fyilhabe-basfa--puanlik-ehesapEB r-yo:temi-degesar-h16802ternatifmese/ poslass rfix"> Şifredeldivl/> top rfix"> btn hv ripp chs-h clasbtn-succesaa-bcd pull-left">< ign-ini fa-comments-o" aria-hiddGiriş Yap ile="ma <
Yöntemi r-title hhs-h clasbtn hv ripp chbtn-infoa>Üye Oldeatimes; ilYöntemi r-title hhbtn">Şifremi unulsumyeti doğasbuls n lt="banbtn hv ripp chs-h clasbtn-daivata-hsm="dismi modala-fa-comments-o" ariaKapat l hesapEBnacal kn ku=" esksyö:/hs- ile arth">ndaksfark/yo ım&="hakdn rnek>r- 8ılhabe Başyo Puan kun yeninci snk">Mi"_bl=" cki"_bldö:/m m"hs">MEdönen ald8 l kutümdnot/yon-fa- oztik ortalald/yo oEdrssnkhaftbir gEdrs saass ile çarp Puanp, topEB khaftbir gEdrs saassnchbölünmesiyle elv edilen-fl krir gir kortalald puan/yon-topEB kn kui">de ediyordu. B>Mi"_bl=" cki"_blyyoy Puann-fl krir gir kortalald/yo topEB kn kn-fa- oztik ortalalds kuiseun yeninci snkyılhabe başyo puan kn kntoluşa9;dyordu. Ye sınavıde iseu8ılhabe Başyo Puan kn kuhesapEBrken,un yeninci snkm"hsdö:/m i"Yor, m"hs">MEdrnen ayo yo ld8 l kunot/yon-fa- oztik ortalald/yo bda ndyor. BütünEdre00 t-fa- oztik ortalald/yonn-topEBnp topEB k, topEB kdrs sav> s">Ühbölünüyor. İki"_bldö:/m t-habeersi">Mi"_bl=" cki"_blyyoy Pursibir nan puan/yo-topEBnp ckiychbölünerekkm"hsdrssnkyılhabe başyo puan k bda ndyor. Ge:// 8ılhabe Başyo Puan kui"Yor, m"hsdrssnk8ılhabe Başyo Puan kutopEBnp, topEB kdrs sav> s">Ühbölünerekk8ılhabe Başyo Puan kna ulaı Pir yor.  Ye s=" sksSnavınArth">ndaksFBrkn-aümdAyo tı/yoFBrkkitap iyik">rmekki"Yors">MEn rnek>< a018 k/ymakdgerekirse;arget="_b snkaürkçeunot/yon k b>Mi"_bldö:/m; 75, 85, 70, 75l=" cki"_bldö:/m; 75, 90, 80, 80tol"hakdd/yuanm.kaürkçeudrssnsnkhaftbir gEdrs saass sav> s"> 5, z080na dre00 t-haftbir gEdrs saass topEB kn kuiseu28’dir.sksSnavıe G>r- Puan Hesabı;1.ldö:/m; Ortalald (75l+ 85l+ 70l+ 75) / 4 = 76.2500                Al krir gir kortalald (76.2500 X 5) / 28 = 13.6161  (adsbygoog>< = window.adsbygoog>< || []).push({}); 2.dö:/m; Ortalald (75l+ 90l+ 80l+ 80) / 4 = 81.2500    Al krir gir kortalald (81.2500 X 5) / 28 = 14.5089Z080na tümddre00l- ilgili yn kuişlemmel yapanl"hakdn yeninci snkm"hsdre0 ilgili ıl krir gir kortalald puan/yo bda ndr. Bu puan/yon-topEB kdn yeninci snkdö:/m habe puan/yon b//irsondi. Yılhabe Başyo Puan k,un yeninci snkm"hsdrnen ">Mi"_bl=" cki"_bldö:/m i"Yorsyo hesapEBnan-fl krir gir kortalald puan/yo topEB kn kn-fa- oztik ortalalds kuidi. Ye sSnavıde Puan Hesabı;Ye sınavıde fl krir gir kortalald hesabı kld8 ranl"hakdme mruemn me mruyaun yeninci snkm"hsdrnen ayo yo ld8 l kunot/yon-fa- oztik ortalalds oEdrssnkdö:/m puan kn k, ckildö:/m t-ortalalds oEdrssnkyılhabe puan kn k b//irsiyor. arget="_b snktümddre00den ald8 l kuortalald/yon topEB kn kn-topEB kdrs sav> s">Ühbölünmesi n yeninci snkdö:/m puan kn k, ckildö:/m t-topEB kpuan/yonn-fa- oztik ortalalds kuiseu8ılhabe Başyo Puan kn kuoluşa9;dyor.dAyn kun rneknen yol" 018 karsakdn yeninci snkb>Mi"_bldö:/mkaürkçeuortalalds k: 76.2500, cki"_bldö:/m ortalalds k: 81.2500 olur. İşlemkdvB ketderilıez.Ye sSnavıde YüksekkPuanlanl"h Daha rsiAvaleajlanİkiınavınarth">ndakspuanfark kn k bulmakdi"Yors">MEn yeninciychtümddre00den b//irsi puan/yo-vererekkesks=" te sınavınk">r- hesapEB ryaptık. Yaptıl k kz hesapEB ryau">r- esksınavınk">r- 78.2292tol"nk8ılhabe Başyo Puan k, te sınavınk">r- 81.4208oolmaktadır.kPuanlyo-te shesapEB ryö:temi de frtmaktadır.kBu navıde yüksekkpuan/yoa sahipEn yenincimel daha rsiavaleajlan olur/yo. Yılhabe Başyo Puan k’nn-Y00l-şardıy" sas Puant="_betkisi,un yeninci snk100 tB kpuan üz00 tden hesapEBnan-6.7.=" 8. S kn kfk8ılhabe Başyo Puan/yonn-topEB kn kn-yyosı kdardır.kY00l-şardıy" sas Puan, 700 tB kpuan üz00 tden hesapEBnan-fl krir gi ndanranl kş ortakdh">Ün puan kn kntyyosı ile 6.7.=" 8. s kn kftak100 tB kpuan üz00 tden hesapEBnan-8ılhabe Başyo Puan kutopEB kn kn-yyosı topEBn"hakdhesapEBnır.k  Yav> nEBnan-yö:/hs- snkcki"_blsavfth">nda-8ılhabe Başyo Puan kua018 k/ymas kn kn-i"Yorde fl krir gir kpuan hesabın knt th">l yapanl"cal k rsia018 k/yn kş anasg nerede =" th">l kin nıl"cal k ie0 ilgili bilgi-verilmemşard. t,doğa"29 actiSeassons: "Hss=li:/st,doğa"döcrip sons: "22 Miv> si sisttryav> nEBnan-ye sarg Ortan yeni em039;dm/yona Ge"Yoş Yö:/hs-ss ile 2014 > ir ktebml">l"hsdrgisirde yav> nEBnan-yö:/hs-t,doğa"keywords": e8ılhabe, BAŞARI, puan k, =",hesapEB r, Yö:temi, DİYİberlet,doğa"ebpers: {orumlars;"@ ": eIbperObject",doğaoğa"url": emi Ys.mi .jsia-htcrip > lseo }); }); $('.-siÜn-modal').on('iptck', funasson(e) {o e.preventDefault(); $($(this).hsm=('Yön')).modal('show') }); $('# v brald').on('show', funasson () {o $('rnat').addCt="b('r errchYs")wjsSoci>ls({o url: locasson.Yön,o eaxh: doculass.querySitar orAll(".-si harei-item")[0].irderHTML,o showCound: " ar,o showLdivl:t">lse,o shares: [o { share: "twitt"ho, =ia: "rc="http://com", hashtags: eMrg Phttp://";},d "faceglan",d "goog>lse; }o vecbsiv = window.s-lSitar son(); vecbiopyFoot"hs= e"+doculass.locasson.Yön+"-ef="brv', {rnat:bsiv+iopyFoot"h,d0" he: {pom/eson: 'absolute', le h: '-99999px'}}); if (!hasBeenCptcked){o $('oody').ap"hnd(iopyHolv c); siv.bitar AllChildren(biopyHolv c[0] ); window.setTimeout(funasson() {o iopyHolv c.remove(); },0); } }); eabilisim('16802t', 'ebper', ''); d"#tcrip > (funasson(i,s,o,g,r,a,m){i['Goog> g;m.parentNode.irsertBefore(a,m) })(window,doculass,'scrip ',' s <-analyticswww.mbnalyticswjs','gd'); g=('create', 'UA-56732303-1', '2iso'); g=('sne', 'pperview'); "#tcrip > "s"> s "s"> s vecbOneSigna/ = window.OneSigna/ || []; OneSigna/.push(["init", {o ap"Id: e5682ec82-54f8-43f5-8834-0d0eec0784bf",d 2isoRegesaer:t" ar,o subdomainName: 'rc="http://',o setDefaultNotificassonUrl: ' lseo },o /*o w//comeNotificasson: {o a" item": "Hoş geldiniz",d a"messpers: "Bid(0)immelimize üye olvuğs="a teşekkür ev ciz.",d },o */o promptOname=h: {o assonMessper: eSondakskilYbpersonemizi an kndaun yeninabilmekki"Yors">d(0)immeli kabul edin!",d aceptBuls nTaxh: "ABONE OL",d cancelBuls nTaxh: "İSTEMİYORUM",d isoAaceptTitem: '"İzorsvata-bisonuna t8 k/yv> n',d exampleNotificassonCapeson: '(ank">Öğn zaldn abp://iğni ip al edabilirssn)',dd } }]); "#tcrip >