banner406
banner396
HANGİ TATİLDE NASIL EKDERS TAHAKKUK EDİLİR?
Milli Eğitim Bakanlığına  Bağlı okul ve kurumlarda Resmi Bayram Tatilleri, Dini Bayram Tatilleri, Kar Tatilleri ve TEOG sınavlarının yapıldığı tarihlerde Ek Ders ücreti Tahakkuk edilir mi? edilmez mi? gibi sürekli tartışma konusu olan  bu durumla ilgili olarak idareci arkadaşlarımıza yol göstermesi dileğiyle MebPersonel.com  olarak bir çalışma hazırladık. Bu tarihlerde özellikle okul idarecilerinin başucunda bulunduracaklarını düşünerek madde madde bütün tatiller ve ek ders durumu karşılaştırmasını yasal dayanaklarıyla hazırladık.
Not: Mavi olan bölümlerde ek ders tahakkuk edilir-Kırmızı olan bölümlerde ek ders tahakkuk edilemez.
MADDE 16-b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.
Yılbaşı-1 Ocak
Resmi Tatil Olduğu için Ders görevi fiilen yerine getirilemediği için ek ders ücreti tahakkuk ettirilemez.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Ücret Karşılığı Çalışan Öğretmen dışındakilere 
16. Maddenin B Bendine  göre ek ders ödemesi yapılması gerekmektedir
İşçi Bayramı-1 Mayıs
Resmi Tatil Olduğu için Ders görevi fiilen yerine getirilemediği için ek ders ücreti tahakkuk ettirilemez.
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı-19 Mayıs

Ücret Karşılığı Çalışan Öğretmen dışındakilere 
16. Maddenin B Bendine  göre ek ders ödemesi yapılması gerekmektedir.
 
Zafer Bayramı-30 Ağustos
Ücret Karşılığı Çalışan Öğretmen dışındakilere 
16. Maddenin B Bendine  göre ek ders ödemesi yapılması gerekmektedir.
Ramazan Bayramı
Dini Bayram Tatillerinde Ekders ödenmez
Kurban Bayramı
Dini Bayram Tatillerinde Ekders ödenmez
 
Cumhuriyet Bayramı-29 Ekim


Ücret Karşılığı Çalışan Öğretmen dışındakilere 
Yönetici ve Öğretmenlere 16. Maddenin B Bendine  göre ek ders ödemesi yapılması gerekmektedir

TEOG SINAVLARI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 29/11/2013 tarihli yazısı
1.Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin, her oturum için 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları
2.Ortaöğretime geçiş sınavı nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen, yönetici ve öğretmenlerin, sınavlarda görev alıp almadıklarına bakılmaksızın o günlerde üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılmaları,
3. Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerden okulların tatil edilmesine bağlı olarak o günlere rastlayan ders görevini yapmış sayılacak olanların, her iki duruma bağlı olarak ek ders ücretinden birlikte yararlandırılmaları,
Gerektiği değerlendirilmektedir.
Denilmektedir.
Buradan anlaşılan sınav görevi alan öğretmenlere hem okuldaki ek dersi, hem de sınavdan kaynaklanan oturum başına 5 saat ek ders tahakkuk edilmesi gerekmektedir.
Sınavda görev almayanlara sadece okuldaki ek dersi tahakkuk edilmesi gerekmektedir.
Kar Tatilleri- Öğrencilerin Değişik Sebeple Toplu Derse Girememesi
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı Madde 24- (1)
1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli  nedenlerle  sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Sonuç olarak ; Kar tatilinde öğretmenler ek ders ücreti alacaklar.

Saygı ve Selamlar
Fethulla KILINÇ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.