banner406
banner396

         Bilindiği gibi milli eğitim bakanlığı ilköğretim kurumları yönetmeliğinde Madde 4’e göre  ‘Müdür Yetkili Öğretmen’: ‘Öğretmenlik ve müdürlük görevini birlikte yürüten öğretmeni’, madde 63’e göre de ‘bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenlerinden biri müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilir. Müdür yetkili öğretmen, müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenir.’ denilmektedir.

        Evet çok güzel müdür yetkili öğretmen müdür olarak kabul edilmektedir.Zaten okulun tüm idari işlerini de yürütmektedir.Bunun yanında 30 saat derse de girmektedir. 13.8.2009 tarihindeki  Millî Eğitim Bakanlığı eğitim kurumları yöneticilerinin  atama ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmeliğinde madde 25 te : ‘En az 1 yıl görev yapmış olmak kaydıyla müdür yetkili öğretmen olarak geçirilen süreler üçüncü kademe yöneticiliğinde, geçmiş sayılır.’denilmekteydi.Bu da çok güzel müdür yetkili öğretmen yönetici atama yönetmeliğinde de hak ettiği yeri bulmuş görünüyor.

       Şimdi gelelim 28 şubat 2013 te yürürlüğe giren ve 13.08.2009 daki yönetici atama yönetmeliğine son veren yönetmeliğe. Bu yönetmelikte müdür yetkili öğretmenin yöneticilik yaptığı belirtilmemiş olup insan kaynakları genel müdürlüğü de müdür yetkili öğretmenin hiçbir şekilde yönetici sayılmadığını belirtmiştir.

     Bu durumda ben soruyorum daha çiçeği burnunda yeni atanmış bir öğretmene; git kendini göreve başlat , okulun her şeyinden sen sorumlusun, bize üstyazı yaz,yazdığımız yazılara zamanında cevap ver,istediğimiz bilgileri hemen ulaştır… gibi birçok sorumluluk yüklendiği gibi okullara gelen eğitim denetmenleri de okulun idari denetimlerinde müdür yetkili öğretmeni sorumlu tutmaktayken müdür yetkili öğretmenlik nasıl yöneticilikten sayılmaz?

    Lütfen eğitim camiasını biraz dikkate alalım bir yönetmelik hazırlarken baştan sağma yapmayalım,eğer yöneticilikten sayılmıyorsa müdür yetkili öğretmeni idari işlerden sorumlu tutmayalım.Zaten öğrencilerle yeteri kadar uğraşan öğretmenlerimize bir de idari sorumluluk yüklemeyelim.Yüklüyorsak da hakkını verelim.

   Ayrıca özellikle taşrada birçok bağımsız müdürlüğü bulunan okulda kadrolu yönetici bulmakta güçlük yaşandığı gibi sınava giren kimse de bu köy okullarını yazmamaktadır.Bu durumda bahsettiğim okullarda yönetici sıkıntıları hiç bitmemekte ve okullara gereken ilgi ve titizlik gösterilememektedir.Kadrolu çalışan bir yönetici kurumuda elbetteki daha başarılı olacaktır.Daha fazla sahiplenecek, bence iş doyumuna da ulaşacaktır…

    Ya müdür yetkili öğretmene hakkettiğini verelim ya da buna müdür yetkisiz öğretmen diyelim…

 İlker KAYNAK/www.mebpersonel.com
Eğitimci yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mardin-47 2013-05-28 10:41:05

öncelikle sayın ilker beyi böylesi önemli bir konuya değindiği için kutluyorum.umarım yetlikili organlar hatalarının farkına varacaklardır.

Avatar
sinan cerit 2013-05-28 19:58:01

ilker hocam çok güzel demiş :)

Avatar
Ramazan Timur 2013-05-29 21:18:22

ilker hocam ağzına sağlık net ve açık bir dille müdür yetkili öğretmenlerimizin sorununu dile getirmişsin kalemine sağlık...

Avatar
Alper BİLGİLİ 2013-05-29 21:30:53

aynenn öyle ilker hocam. müdür yetkili öğretmenlerin şunu demesi lazmı o zaman ''bu işin hamallığını kime yaptırırsanız yaptırın. ben yapmıyorum''

Avatar
esma polat 2013-06-07 15:16:51

çok doğru ekstıradan müdürlük yapıp yıpranacaksan bunun karşılığı olmalı.

Avatar
mehmet 2013-10-11 16:03:29

bu durumu herkese anlatmak lazım bu kadar sessiz kalırsak haliyle müdür yetkisiz öğretmen oluruz. herkese saygılar