banner406
banner396
 Sanki devlet düşünmüş taşınmış birçok  işsiz  adam var bunlara bir iş bulmamız lazım, maaş bağlamamız lazım , hadi bunları bir araya toplayalım. Aralarından bazılarınıda bir karışıklık olmasın diye müdür yapalım ,evde oturan boş duran çocukları bunlara gönderelim bunlarda onları oyalasın. Hem işsizlere iş bulmuş oluruz,hemde çocuklar ayak altında dolaşmaz orda oyalanır dururlar  demiş.
  Herkes  il müdürlerinin, müdür yardımcılarının,şube müdürlerinin,okul müdürlerinin, öğretmenlerin atamalarını,tayinlerini hesaplayıp duruyor.Onlara ne nasıl yapılacak onu planlıyor. Ama unuttuğumuz bir şey var.Öğrenciler...   il müdürleri ilçe müdürleri şube müdürleri okul müdürleri diğer yöneticiler ve öğretmenler  niye var ve ne iş yapıyorlar?
 Tabii ki cevap basit; eğitim öğretim yapıyorlar. Türkiye'nin gelecekte başında  bulunacak, ülkemizi yönetecek insanları, biz yaşlandığımızda sokakta karşıdan  karşıya geçirecek, bizi her şekilde etkileyecek insanlar yetiştiriyorlar.
 Ama bakıyoruz ki ne basın,ne websiteleri, ne sendikalar nerde herhangi bir kişi eğitimden öğretimden,okullardan yapılması gerekenlerden bahsetmiyor,bu atamaların eğitim öğretim açısından ne getirip ne götüreceğini gündeme dahi getirmiyor.Büyük ihtimalle aklına bile getirmiyor. 
 Asıl hedefi  unutuyoruz, bir anda araçlar amaç oldu.Bakın  okullar kapanıyor tatil başlıyor. Önümüzdeki senenin planlamaları yapılacak , okulların  eğitim öğretime hazırlanması için tadilat tamirat yapılacak, eğitim programları düzenlenecek.Kısaca çocuklarımıza vereceğimiz değerler öğreteceğimiz bilgiler planlanacak...Bununla ilgili neler yapılıyor?
 Takıldık kaldık; il müdür atamaları, ilçe müdürleri şube müdürlüğü sınavı, okul müdürleri nasıl görevlendirilecek,öğretmen rotasyonu yapılacak mı,il içi il dışı yer değiştirme.Bunlarla oyalanıp duruyoruz, bir satır bile bunların  eğitime etkileri ile  ilgili yazı yok. Hiç kimse ya bu işin böyle yapılması eğitim için faydalı olacak veya zararlı olacak demiyor, çünkü öyle bişey düşünmüyor.
  Hele bir branş değişiklikleri var ki  facia;Hangi öğretmen boş, hangisi günlük sorunu çözer, tamam  getir onu değiştir branşını girsin derse, o dersi okutmak için yıllardır okuyanlar boşa 4- 5 yıl gidip geldiler. Meğer birkaç haftada bu iş oluyormuş. Neyse bunu keşfettik ya artık nerelerde kullanırız bilmem, ama merakla bekliyorum... Amacımız belli topladığımız bu topluluğu  mutlu ederim gerisi önemli değil.Zaten kervan dediğin yolda düzülür.
  Çocukluğumuzda  bir şarkı vardı;
  Ali Babanın bir çiftliği var
 Çiftliğinde hayvanlar var
 İşte Ali Babanın çiftliğinde keçileri ve  koyunları varmış. Ali Baba bunların hepsini tek ahırda toplamış, yan yana güzel güzel yaşıyorlarmış. Gün gelmiş yavrular doğmuş,oğlaklarla kuzular hep beraber  oynamaya başlamışlar.Oğlaklarla keçiler  hoplayıp zıplıyor, kuzularla koyunlar  etraflarında meleyerek saf saf  dolanıyormuş.
 Birgün  oğlaklarla keçiler yüksek bir yarın başına gitmişler.Bakmışlar ki yarın aşağısında çok güzel otlar var, durmamış hemen atlamışlar ve dört ayak üzerine düşen keçilerle oğlaklar başlamışlar otları zevkle yemeye. Kuzular ne yapacak tabiki peşlerinden atlayacak .Biz oğlaklarla uğraşırken kuzuları , o gözbebeğimiz kuzularımızı  unutmayalım.Onlar bir atlarsa  yardan işte o zaman halimiz harap.
 Lütfen biraz da eğitimi yani geleceğimizi  konuşalım.Hepimiz  isteklerimizi,yaptıklarımızı planladıklarımızı  eğitim öğretim açısından değerlendirelim.İnanın şu an üzerinde anlaşamadığımız birçok şey kendiliğinden çözülecektir...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ne 2014-06-03 10:05:31

diyon kardaş sen

Avatar
coşkun 2014-06-03 10:08:38

teşekkür ederim bakış açısını gösterdiğiniz

Avatar
arif 2014-06-03 16:21:02

finali kötü olmuş yazının.

Avatar
ya hocam bırak ya 2014-06-04 19:45:36

sende az uğraşmadın şarköye ilçe müdürü olmak için...olmayınca olmuyor hocam

Avatar
osman 2014-06-05 16:08:59

avrupalı,amerikalı,gelişmiş ülkeler kervanı yolda düzmüyorlar.sistem;kanun,kural,kaide,prensip,disiplin ile kuruluyor ve herkes bedelini ödüyor veya alıyor,yani demokrasi uygulanıyor.bir de bizim hükümetin ve milletin işine geldiği gibi anladığı ileri demokrasi yok mu?vay halimize.

Avatar
hocam kesinlikle haklısın 2014-06-05 22:40:57

sen öğretmenlik yaptığın zaman öğretmen kraldı asaleti vardı sizin öğrencileriniz öğretmen oldu kral yerine çoban olduk hocam

Avatar
öğretmen 2014-06-07 19:58:47

en sevmediğim şey öğrencinin öğretmene hesap sorması not konusundaiyi aldında vermedik mi yok beni geçirin hocam yok veliler .meb birşeyler yapsın bu konuda,bizim de moralimiz bozuluyor.

Avatar
Muhtar ol(ama)mak 2014-06-13 00:07:39

k yazını hiç beğenmedim valla,hiç etliye sütlüye karışmamışsın.ne şiş yansın ne kebap tarzında bişiyler yazmışsın.biraz dokun'malısın bence kusura bakma