banner406
banner396
 MÜJDELERİ MANŞETLERDE DEĞİL BORDROLARDA GÖRMEK İSTİYORUZ

 

Öğretmenler gününün yaklaşmasından mıdır yoksa yerel seçimlerin geliyor olmasından mıdır bilinmez ama öğretmene müjde haberleri basında ve sosyal medyada fazlaca yer bulmaya başladı. Hele ki Sayın bakan Nabi AVCI’ nın yerel seçimlerde aday olacağı söylentilerinin artması nedeni ile eğitim haberleri ve öğretmen müjdeleri arka arkaya sıralanır oldu. Bu haberlere ek olarak Başbakanın da 24 Kasım’da Öğretmenler Gününde ek ödeme oranlarının arttırılması ile ilgili bir MÜJDE verebileceği söyleniyor. Bunun yanında en MÜJDELİ haberinde atama bekleyen yüz binlerce öğretmeni ilgilendirdiği ve Şubat ayında 40 bin öğretmen atamasının olabileceği. Ayrıca MEB müsteşarı Yusuf Tekin bey ve ekibinin üzerinde çalıştığı söylenen bir kanun taslağı olduğu ve bu taslağa göre, Öğretmenlere, girdikleri ders saatine göre verilen ek ödemeler artacak. Yeni düzenlemeyle normal bir öğretmen kadrosunun ek ödeme oranı yüzde 100’e, uzman öğretmenin yüzde 120’ye, başöğretmenin ise yüzde 140’a çıkacak. Böylece daha önce ödeme oranı 65 olan öğretmen 468 TL ek ders ücreti alırken, yeni dönemde 252 TL’lik artışla 721 lira alacak. MEB’in önerisiyle 2009’da çıkan ancak Danıştay tarafından iptal edilen uzman ve başöğretmenlik mekanizmaları da bu kanunla yeniden getiriliyor. Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç tip öğretmenlik sistemi geliyor.(Kara Tren Hikayesi gibi oldu)

 

Tabi Fazla sevinmemek gerek bu tür haberlere. Neden mi derseniz? 25 Kasımda yazılanların hepsi ya unutulur yada yeni yeni Müjdelerle arada kaybolur gider. Ama eş dost gazete televizyon ve sosyal medya hep gündemde tutar bu Müjdeli! haberleri

 “Mehmet Hocam hadi hayırlı olsun sizin maaşlara 300 TL  ek ödeme varmış!.. Gazeteden okudum!” diyen mahalle bakkalından, Öğretmenler odasında “Öğretmenlerim hadi gözümüz aydın bu seneden itibaren her 24 kasımda birer maaş ikramiye verilecekmiş  internette yazıyor!” diyen öğretmen arkadaşlarımıza kadar herkes. Hatta oradan da “Duydun mu bugün televizyonda öğretmenlere 600 TL kira yardımı verilecekmiş dediler! Hadi yaşadık!” diyen aile bireylerine  kadar her kesimden birileri bu “Müjdeli!” haberlere eşlik ediyor.

 

Geçen sene gündemi sarsan 24 Kasım müjdelerine bir bakalım! Arkasından da bu senenin müjdeli haberlerine kulak kabartalım.


Öğretmenlerin ek göstergesi 3000'den 3600'e yükseltiliyor:
Maliye Bakanlığı, memurlar arasındaki maaş dengesizliğini gidermek için ikinci perdeyi açıyor. Ek gösterge dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesi 3600'e yükseltilecek.


Öğretmenler emekliliğe sıcak bakacak:
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ek gösterge düzenlemesi ile, emekli öğretmenlerin maaşlarına 270 TL'den başlayan zam yapılması planlanıyor. Bu artıştan mevcut öğretmenler de emekli olduklarında yararlanacak. Emekli öğretmenlerin aylıklarındaki zammın, maaş düşüklüğünden dolayı emekli olmayan öğretmenleri de teşvik edeceği belirtiliyor.


Öğretmenlere bir maaş ikramiye:
18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 TL'ye çıkarılması önerisi benimsendi.

 

Öğretmenlere kariyer basamağı: Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünden bir grup, katıldığı bir sempozyumda, yeni sistemde uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450-550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.

 

Doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik

2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki, Resmi Gazete'nin 23 Ekim 2012 tarihli nüshasında yayımlandı.

1-     Öncelikle öğretmen istihdamına dair bir strateji belgesinin hazırlanacağı,

2-      Eğitim Fakültesi kontenjanlarının, ihtiyaca göre yeniden belirlenmesi,

3-     Öğretmen atamamalarında bölgeler itibariyle öğretmen ihtiyacını giderecek teşvik edici bir sistemin kurulacağı, hususu yer almıştır. Tedbirin açıklamasında, teşvik edici yaklaşımın ne olacağı net olarak belirtilmemiştir.

 

İşte gecen seneden seçtiğim birkaç Müjdeli haberden sonra bu senenin Müjdeli haberleri ile baş başa bırakayım sizleri… Her senenin değişmeyen müjdeli haberleri: “Bir maaş ikramiye!” ile  “Öğretmenlerin kariyer basamağı!”

 

 

Doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik

 

Bakanlık Programına 2014 yılı içerisinde doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik konusunu da ekledi. Doğuda görev yapan yada yapacak öğretmenler için Maaşlarına 600 TL gibi bir meblağ ekleyerek (Kira yardımı) batıya tayinlerin azalmasını hedefliyor. Ayrıca doğuda görev yapan öğretmenler için maaşlarında belli bir artışa gidileceği ve bu artışında hizmet yılı ve hizmet bölgesi ne göre ayarlanacağı söyleniyor.

Alan Değişikliği İptal Hakkı

Alan değişikliği hakkı geliyor! Bakanlığın alan değişikliğinden beklediği performansı görememesi ve alan değiştiren birçok öğretmenin geçtikleri alanlardan memnun olmamaları ve yoğun veli şikâyetleri neticesinde öğretmenleri yeniden eski alanlarında döndürecekleri ve bu işleme de Kasım ayı içerisinde başlayacağı söyleniyor.

On binlerce öğretmen arkadaşımızın canına tak eden ve bir an önce bu sorunun çözülmesini bekleyen öğretmenlerimiz için en sevindirici “Müjde!” olsa gerek.

İlk Atama

Sayın müsteşarın gecen gün twitter hesabından yaptığı açıklama resmi nitelikte olduğu için bu büyük bir müjdedir. 9 Eylülde ataması yapılıp göreve başlamayan öğretmenlerin yerine yeniden atama yapılacağı ve bu rakamın da 1000 civarında olacağı bu atamanında en kısa sürece yapılacağını bildirdi.(Lakin 750 Atamada kaldı).

Şubat ataması ile de başbakanın yakından ilgilendiği ve 40 bin! Olacağı haber sayfalarının ana gündemini oluşturuyor.

 

Özür Grubu Atama

Sayın müsteşarımızın müjdeli haberlerinden biride Ekim ayında göstermelikte olsa yapılan ve on binlerce İl içi özür grubunun mağdur olduğu özür grubu atamalarının Şubat ayı içersinde yeniden yapılacağı bunun yanında İl dışı tayinlerinde alınacağını ama önceliğin İl içinde olacağını açıkladı.Tabi şubat özrü grubu başlı başına bir Müjde hem il içi için hem iller arası için. İl içinde bazı ilçeler var ki il merkezine 100-120 km burada görev yapan öğretmenlerimiz için gerçekten Müjde özür grubu atamanın yapılacak olması.

Öğretmenlere Rotasyon

Başbakan'ın memurlara rotasyon sözünden en fazla etkilenecek meslek grubu memurların 1/3 oluşturan öğretmenlerimiz bu “müjdeli!” Haberden faydalanacak. Asker ve Polis gibi meslek gruplarına yıllardır uygulanan şark görevinin öğretmenlere de getirileceği söyleniyor.

 

Milli Eğitim camiasında görev yapan öğretmenlerimizin bir kısmı yıllardır Doğu ve Güneydoğu illerinde çakılı kalırken, zorunlu hizmet affı sayesinde hayatında hiç zorunlu hizmet görmemiş yüz binlerce öğretmende göreve başladığı yerde hizmete devam ediyor olması bu müjdeli haberin verilmesine öncülük etti. Sanırım haberlerin içinde en gerçekçi olan müjde de bu.

 

Daha bunlar gibi çok güzel ve bir o kadarda anlamlı 24 Kasım Öğretmenler günü mesajları geliyor…

Geçen yıl da söylediğim gibi yine yeniden akademik ve sosyal yönden donanımlı bireyler yetiştiren, özgürlüğü, bağımsızlığı, ulusal egemenliği ve demokrasiyi koruyan şu an şarkın en ücra köşelerinde görev yapan,dağ köylerinde elektriği suyu 3-4 gün gelmeyen köylerde çalışan ayda bir il/ilçe merkezine inebilen devletin şefkatini oralara kadar götüren ve bir sobanın verdiği sıcaklığı oradaki yavrularımıza veren fedakar öğretmenlerimizin hakkını bu “MÜJDELERLE !” ödeye bilir miyiz ?

Umut dünyası işte nihayetinde hepimiz insanız. Kim bilir gelecekte belki yukarda yazılanların hepsi bir bir gerçekleşir. Olmaz dememekte fayda var. Varsın olmasın hayatta her istediğimiz. Biz olana Elhamdülillah olmayana da Eyvallah demesini biliyoruz. bir zamanların el yazısı mektupları ile dağıtılan, şimdi ise teknolojinin hayatımıza girmesi ile şekil değiştiren umut tacirliği mesajımı sizlerle paylaşıyorum “Bu haber linkini 7 kişiye yollarsan 7 gün içinde (tevafuk işte 24 Kasıma 7 gün var ) dileğin kabul olur ama inanmazsan emekli olana kadar (hatta emekli olduktan sonrada ) yukarıdaki müjdelerden hiç birini göremezsin.”   Olur mu olur…

Memiş KILIÇ

https://twitter.com/memkilic

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
örtmen 2013-11-17 22:28:52

hocam yüreğine sağlık işi çok güzel özetlemişsin.

Avatar
Aytaç 2013-11-17 23:35:58

yolladım gitti sayın hocam :)

Avatar
levent 2013-11-17 23:49:18

söylediğin ödemelerin hepsi yapıldı. fakat farklı bir memur kesimine yapıldı bize sadece reklam gönderdiler ama ödeneği reklam yapılmayan kısmı aldı

Avatar
haluk atas 2013-11-18 11:48:07

kıymetli hocam, kalemine sağlık mevzuya çok güzel değinmişsiniz.

Avatar
memkilic @haluk atas 2013-11-18 16:54:49

teşekkür ederim haluk hocam elazıga selamlar