banner406

NE OLACAK ÖĞRETMENLERİN HALİ?

 

880 bin +… öğretmeni olan bir ülkede bütün öğretmenlerin aynı anda gönlünü yapmak imkansıza eş değer hale geldi ne yazık ki.

 

Bir kere ben hiçbir öğretmenin maaşından memnun olduğunu duymadım. Öğretmen evliyse ve eşi de çalışıyorsa hadi bir nebze nefes alır. Ya eşi çalışmayan ve çocukları da olan üstelik merkezi bir yerde kirada oturan öğretmen ne yapsın?

 

Sınıf öğretmenleri 4+4+4 ten , doğuda çakılı kalmaktan , branş öğretmenlerinin bazıları ek derslerinin düşüklüğünden, YİBO’ lardaki öğrenci sorumluluklarından, öğretmen adayları atanamamaktan, bazıları rotasyonun kalkmasından bazıları bunun lafının dahi edilmesinden, doğuda görev yapanlar ufku görememekten, batıdakiler sınıfların kalabalık olmasından, eş durumu öğrenim durumu, sağlık durumu mağduriyetlerini de unutmayalım… Çok şikayetleri var öğretmenlerin haklı olarak…

 

Öğretmen, 5 aylık bebeğini bırakıp görev yerine gidiyor: omuzlar çökük, baş yerde mutsuz, umutsuz…

 

Bir diğeri bakıma muhtaç yakınını bırakıyor; göreve başlıyor gönülsüz…

 

Bir başka öğretmen de yüksek lisans için sınava giriyor, ‘ yok olmaz’ diyorlar ‘ bulunduğun yerde yapacaksın öğrenimini’ ... Öğretmen gidiyor merkezdeki üniversiteye. Araştırıyor , sorup soruşturuyor: İstediği bölüm şöyle dursun görev yaptığı memlekette eğitim fakültesi bile bulunmuyor. O da köyüne geri dönüyor. Vazgeçiyor, talihsiz.

 

Oysaki ne diyor T.C. Anayasası 42. Madde

II. Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi

 

Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez…

 

10 gün önce bir e-posta geldi, iletiyi aynen aktarıyorum:

 

Milli Eğitim Bakanlığımız biz öğretmenlerin eğitim görme hakkını elimizden alıyor.Çok tartışılan Öğretmen Öğrenim özrü atamalarının yapılabilmesi ve öğretmenlerin eğitimlerine devam edebilmeleri için şöyle bir çözüm önerimiz var siz dile getirebilir misiniz: Zorunlu hizmetini yapanlar tayin edilsin, zorunlu hizmetini tamamlamayanlar ise geri dönüp zorunlu hizmetini tamamlama kaydı şartıyla tayin edilsinler.

 

Öğretmen arkadaşımızın çözüm önerisi sunması güzel fakat yakın zamanda bir sendikanın yaptığı ankete katılanların yüzde 68,3'ü öğretmenlere rotasyon getirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Rotasyon getirilmesini isteyenlerin yüzde 45,8'i ise uzun süre aynı okulda görev yapan öğretmenlerin verimliliğinin azaldığını söylüyor.

 

Öyle bir sistem gelmeli ki eğitim camiasından hiçbir eğitimci mağdur olmamalı. İşte bu sistemi iletişim profesörü sayın bakanımız Nabi AVCI Hoca’ dan bekliyoruz.

 

Sizi bilmem ama ,

 

benim umudum var hala…

www.mebpersonel.com Yazarı Eda Evran ( Kaynak Gösteriniz)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasin 2013-02-12 23:12:31

bu mantıkla mutlu olmak imkansız eş durumundan tayin istedik eşimize 220km uzaklıkta bir okula atandık 2 çocuk var bu nasıl eşleri aileyi birleştirme hata kimde ortaya çıksuın

Avatar
öğretmen 2013-02-12 23:19:40

ya biz alan değiştirenler... eş durumu atamaları yapıldı. 230 hizmet puanıyla alan değiştirdim şubatta 18 puanla eşinin yanıa gtittller gitsinlerde... il emri çıktı. ya bize yapılan istemeyerek alanımı değiştirdim şimdi dönmemize izin yok aile ise bizimki de aileydi böyle zulüm görmedim alanıma dönmek istiyoooruuum

Avatar
alan değişikliği 2013-02-12 23:23:44

alan değişikliği iptalll edilsiiin

Avatar
egitim 2013-02-12 23:36:29

şuan dünyanın en iyi egitim sistemi finlandiyanın,ordaki sistemi almalılar bir an önce çözüm gelsin artk

Avatar
sınıf öğretmeni 2013-02-13 01:13:05

il emri halen yok ve benim eş durumu atamam yine yapılmadı eşim ankarada ben ise hakkaride malesef

Avatar
ilk atama olsun 2013-02-13 13:04:20

üstelik hemşireler eğitim mezununları gibi (eğitim bilimleri sınvı ve alan sınavna ) 2. -3. sınavlara girmedn atanabilyor onlara sözüm yok sözüm bizi eğitip sonrada yetersiz gören ösym ve mebe alan sınavı ise kadoya alınan tüm mesleklere de alan sınavı uygulansn bir hemşireye alanıyla ilgili sınav yapılmalı öğretmenlere ayrıca eğitim bilimleri ( bu sınav yeter zaten öğretmn yetrliliği için formasyon alınır o da eğitim billimlri dersleridr) sınavı yapılıyor tamm ama birde alan sınavı yapmk neden?

Avatar
AKYİĞİT 2013-02-13 13:27:52

sayın hocam,herkesi memnun edecek çözüm öneriniz gerçekçi değildir.beireyin menfi çıkarı doğrultusunda çözüm olmaz.devlet sistimini hukukun üstünlüğünü esas alarak oluşturursa;kimsenin birinden beklentisi olmaz.görev ve sorumluluklarını içtenlikle her koşulda yerine getirmek zorunda kalır.sizin talebinizle ülkenin belli bölgelerinde çalışacak öğretmen bulamazsınız,eğer memnuniyet esaslı çözüm yoluna giderseniz.herşeyden önce eğitim camiası da dürüst ve ahlaklı olmalıdır.yanlışları biz yapıyoruz.

Avatar
şubatçı 2013-02-13 13:42:14

ilk atamayı da yapalım artık