banner406
banner396

Eğitim kurumu müdürlüğünde ders yılı sonu itibariyle (13 Haziran) 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanların göreve devam edip edemeyecekleriyle ilgili yapılan değerlendirmenin merakla beklenen sonuçları 21 Ağustos günü açıklandı. 

         Peki, 14 Temmuz – 15 Ağustos arasında gerçekleştirilen bu değerlendirmeyi yapan 10 kişi, hatırlayalım. 
         1- Okulun en kıdemli öğretmeniyle kıdemi en az olan öğretmeni 
         2- Öğretmenler kurulundan seçilen iki öğretmen
         3- Okul aile birliği başkanıyla yardımcısı
         4- Okul öğrenci kurulu başkanı (anaokulları ve ilkokul hariç)
         5- Okulun bağlı bulunduğu ilçenin ilçe milli eğitim müdürü
         6- İnsan kaynaklarından sorumlu şube müdürü 
         7- Değerlendirilecek kurumdan sorumlu şube müdürü
         Basından edindiğimiz bilgilere göre kanundan etkilenen 40.000 eğitim kurumu müdürünün bu yıl 16.000 civarındaki okul müdürü değerlendirmeye tabi tutuldu. Değerlendirilen 16.000 müdürün 7.000 kadarı “Yönetici görevlendirme yönetmeliğinin” açık hükümleri gereği yüz üzerinden yetmiş beş puanın altında kalıp / bırakılıp yeteri puan alamayarak yani, tabiri caizse elendi. 
         Elemelerin Ankara , İzmir, İstanbul gibi büyük illerde yoğunlaştığı ise önemli bir vakıa. 
         Puanlamanın ne anlama geldiğine bakınca en azından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin puanlama öncesi titiz bir çalışma yaptıklarını sonucuna ulaşmak mümkün.  
         Konuyu detaylandıralım.
         Çalışma öncesi yetkililer değerlendirmeye girecek müdürleri ikiye ayırmışlar.
         Birinci grupta görev süresi uzatılmayacaklar belirlenmiş. Oranı yaklaşık % 44 olan ve bu grupta yer alanlara genellikle 50 – 65 arası bir puan takdir edilmiş. 
         Kimi kıl payı 75 in altında kalmış, kimi kıl payı 75 in üstünde…
         İkinci grupta görev süresi uzatılacaklar sıralanmış. Oranı yaklaşık % 56 olan ve bu grupta yer alanlara ise 75 – 100 arası bir puan verilmiş. 
         Bu grubu oluşturan müdürlere verilen puanları derinlemesine analiz edince şöyle bir sonuç çıkarmak mümkün. 
         a) 75 – 80 aralığında kalanlara puanlar kerhen verilmiş gibi. Bu puanlar amiyane tabirle “Seninle çalışmak istiyoruz ama vazgeçilmez de değilsin.” anlamına geliyor. Yine söz konusu puanlar sanki “Emekli olmalısın ya da bu işi bırakabilirsin.” gibi bir mana da taşıyor. % 56’ nın (9.000) yaklaşık olarak % 25’ i (2.225) bu aralıkta yer alıyor.   
         b) 80 – 90 aralığında kalanlara verilen puanlar, “Okulunda iyisin. Yerinden kıpırdama, çalışmaya devam.” mesajı içeriyor. % 56’ nın (9.000) yaklaşık olarak % 50’si (4.500) bu aralıkta yer alıyor.   
         c) 90 ve üzeri puan aralığında olanlara ise “Önünü açtık. Bulunduğun noktadan daha iyiye gitmelisin.” denilmiş.  % 56’ nın (9.000) yaklaşık olarak % 25’ i (2.225) bu aralıkta yer alıyor.   
         Puanlamalarla ilgili kamuoyunda oluşan bir başka algı ise umduğunu bulamayanların yaşadıkları hayal kırıklıkları. Değerlendirmelerden 75 alan niye 80 değil, 85 alan niye 90 değil, 90 alan niye 100 değil sorusunun cevabını bulma peşinde.
         Demek ki müdürlerin önemli bir kısmı çalıştıkları okullardan daha iyi diye tabir edilen okullara gözünü dikmişmiş. 
         Tam da burada değerlendiricilerin karakteristik özelliklerinin de devreye girdiğini görüyoruz. Çünkü kimi ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bol kepçe puan dağıtılırken kimi ilçe milli eğitimlerde tersi pozisyonlar ortaya çıkmış vaziyette. Yine kimi ilçe milli eğitim müdürlükleri il milli eğitim müdürlüklerinin etkisi altında kalmış gibi görünürken kimi yerlerde restleşme ve inatlaşmalar oluşmuş durumda
         Umarız değerlendirenlerin vicdanları rahattır.  Yine umarız değerlendirilenler de puanlarına bakarak verilen mesajları iyi okurlar kanaatimizi ortaya koyduktan sonra devam edelim.
         Süreç işliyor.
         Bakanlığın yeniden düzenlediği takvime göre aşağıda belirtilen işlemler yapılacak. 
         a) Birinci aşamada 75 ve üzerinde puan alıp bulunduğu eğitim kurumda norm fazlası olmayan müdürler ile bulunduğu eğitim kurumda 8 yıllık çalışma süresini doldurmayan müdürler isteğe bağlı olarak çalıştıkları eğitim kurumda görev süresinin uzatılması için başvuru yapacaklar. Bu başvurular 26/29 ağustosta alınıp 1/3 eylülde sonuçlandırılacak.   
            b) İkinci aşamada yapılan değerlendirme sonucu 75 puanı aşanlar il milli eğitim müdürlüklerinin müdürlüğünü boş olarak ilan ettiği okullarda görevlendirilmek için başvuruda bulanacaklar. 
         Asıl fırtına burada kopacak gibi. 
         Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi 90 puanın altında kalan müdürlerde inanılmaz bir burukluk olduğu göze çarpıyor. 
         Öyleyse ikinci aşamaya kimler başvurabilecekler?
         1- 75 ve üstü puan alıp norm fazlası konumda olanlar.
         2- 75 ve üstü puan alıp bulunduğu eğitim kurumunda görev uzatılması istemeyenler. 
           3- 75 ve üstü puan alıp çalıştığı eğitim kurumunda 8 yıllık çalışma süresini doldurduğu için (rotasyona tabi olma durumu) başvuramayanlar.
          Kısaca değerlendirmeye tabi tutulan 16.000 müdürden 75 barajını aşan 9.000 civarında müdür potansiyel aday. 
         Söz konusu aşamada top il milli eğitim müdürlüklerinde. Bu yüzden asıl fırtınanın kasırgaya döneceği safha bu safha. Çünkü il milli eğitim müdürlerine öyle referanslar gelecek ki pek çok il müdürü çok zor durumda kalacak. İkinci aşama 12 Eylül itibariyle tamamlanarak, görevlendirilenler eylül maaşlarını alıp görevlerine başlayacak. 
         c) Kasım ortalarında tamamlanacak üçüncü aşama ise 1 ve 2. aşamada müdürlüğü boş kalacak eğitim kurumlarını kapsayacak. Aşamanın sorumlusu yine il milli eğitim müdürlükleri olacak. İl MEM’ lerin müdürlüğünü boş olarak ilan ettikleri eğitim kurumları müdürlüğüne görevlendirilmek için sözlü sınav uygulaması yapılacak. Mevcut müdürler dışında müdürlük bekleyenlerin hayalleri burada devreye girecek. Ve ne yazık ki bu aşama için kıyıda köşede yer alan okullar dışında okul kalmayacak. Her ne olursa olsun bu aşamaya aşağıda sayılanlar başvuruda bulunabilecek.
         1- Son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu görevden alınmamış olmak koşuluyla daha önce müdürlük yapmış olanlar. Bu aşamada 75 puan barajını geçemeyenlerin de daha önceden müdürlük yapmış olmalarından kaynaklanan başvuru haklarının bulunduğunu özellikle vurgulamak isteriz. (Bu konumda olanlar son çalıştıkları kurumda görev talep edemezler.)
         2- Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olanlar.
         3- Kurucu müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak ayrı ayrı veya toplamda üç yıl görev yapmış olanlar.
         4- Bakanlıkta şube müdürlüğü veya üst görevde çalışmış olanlar.
         5- Bakanlık kadrolarında en az sekiz yıl görev yapmış olanlar.  
         6- Ekim’ 2011 de yapılan yönetici atama (müdürlük) sınavını kazanarak yöneticilik görevlendirmesi yapılmamış olanlar. (Bu durumda olanlar doğrudan sözlü sınava alınacaklar, hakları 2014 yılı için geçerli olacak ve görevlendirmelerinde Ek: 2 puanları da dikkate alınacak.)
         Kamuoyunun ekseriyetinde oluşan algıya göre tartışmalı bir biçimde süregelen müdür görevlendirmeleri süreci böylece tamamlanacak.  
         Süreç tamamlanacak ama uygulamalar yargıya da taşınacak. 
         Uygulamaların dayanağı kanun olduğu için idari yargının vereceği “yetkisizlik kararı” yargı sürecini uzatacak belki ama noktalamayacak. 
         Olay elbette Anayasa Mahkemesine intikal edecek ve zaten kanunu esas yönünden incelemekte olan yüksek mahkeme olumlu ya da olumsuz bir karar verecek. 
         Verilecek karar kanun lehinde olursa mesele yok. Verilecek karar kanunun iptali yönünde olursa kanun yok mu sayılacak, karar sadece iptalle mi sınırlı kalacak. Kanun yok sayılırsa işlemler geriye doğru yürüyecek ki seyret o zaman kaosu. Yok, eğer kanun iptal edilirse kalan kaldığıyla giden gittiği ile kalacak. 
          Eğrisiyle doğrusuyla yönetici görevlendirmeleri hali hazırdaki mevzuata göre yapılmaya devam ediyor. 
         Yaşayıp göreceğiz; uygulamaları, algıları, mutlulukları, sevinçleri, kırgınlık ve alınganlıkları. Hem eğitim yönetimi kadrosuna yeni katılanların maharetini göreceğiz hem de yargı kararlarını. Hem sendikalarla diğer oluşumların hareket tarzlarını gözleyeceğiz hem de çalışma barışıyla ilgili gelişmeleri…
         Ve böylece hep birlikte cevaplayacağız hayırlısıyla “Ne olacak şimdi?” sorusunu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatkom 2014-08-22 16:01:51

elini vicdanına koyup değerlendirme yapmayanları allah'a havale ediyorum,değerlendirme için teşekkürler sayın hocam.

Avatar
elenti 2014-08-23 09:57:37

elendik, elediler elenesiceler.

Avatar
kerhen 2014-08-23 20:48:25

kerhen kalanlar adına, haklısın sayın yazar.

Avatar
kayıp adam 2014-08-24 20:08:43

puanlarda kayboldun ey değerlendirici, nefes alacak halin yok.

Avatar
patnoslu 2014-08-25 10:05:23

Ağrı Patnos İlçesinde daha büyük skandal var:
İktidara açıkça karşı olan müdürler görevde kalırken eğitim-bir-senli ve en başarılı okul müdürleri Ak Partinin görevlendirdiği İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Eskin ve şube müdürlüğü yazılı sınavını dahi kazanamayan yine Ak Parti tarafından norm fazlası olarak geçici görevlendirilen Yakup Taşdemir’in puan vermemeleri yüzünden barajın altında bırakılarak müdürlük hakları ellerinden alındı.
Ak Parti il teşkilatının, Patnos teşkilatının ve il milletvekillerinin gözleri aydın olsun. Ağrı’da neden ak partinin kaybettiğini Sayın Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız şimdi daha açık görebilme imkanına sahipler. Kendi ayağına kurşun sıkmak değil midir?

Avatar
Ali Gün 2014-08-25 10:15:42

bu değerlendirmenin insani,ahlaki,hukuki iyi bir yönünün gösteremezsiniz.tamamen siyasiiiiiiiiii..bu işe alet olup tetikçilik yapanlara yazıklar olsun.bu dünyada da,ahirette de iki elim onların yakasında olacak.

Avatar
ahömet @patnoslu 2014-08-25 11:09:10

iyi olmuş valla, yağlarım eridi

Avatar
Deli adam 2014-08-25 11:18:54

tam da burada değerlendiricilerin karakteristik özelliklerinin de devreye girdiğini görüyoruz. çünkü kimi ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bol kepçe puan dağıtılırken kimi ilçe milli eğitimlerde tersi pozisyonlar ortaya çıkmış vaziyette. yine kimi ilçe milli eğitim müdürlükleri il milli eğitim müdürlüklerinin etkisi altında kalmış gibi görünürken kimi yerlerde restleşme ve inatlaşmalar oluşmuş durumda. "notu bol olanlardan yüksek puan, notu az olandan düşük. burada bile adaletsizlik var." çok önemli bir husus.