11.02.2015, 22:48 11994

Nisan Ayında Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

2015’in atamalar yönüyle “bereketli” bir yıl olacağı muhakkak. Bunu, konuya hakim pek çok uzman da dile getirmekte. Atama bekleyen öğretmenler de bu durumun farkında oldukları için eylemlere ağırlık vermiş durumdalar. Her yerde “Nisan’da 40 Bin Atama” sloganlarını, isteklerini duymaktayız. Bu haklı isteklerinde hiç olmadığı kadar organize bir şekilde hareket ettiklerini de görüyoruz. Son atamalar ile mesleğine kavuşmuş olanlar dahi geride kalanlara her daim destek vermekteler. Yani kısaca şunu söyleyebiliriz ki her atama döneminde etkinlikler, eylemler olurdu ama böylesi bir dayanışmayı ilk defa görüyoruz. Gerçekten alkışlanması gereken bir tablo çiziyorlar. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Öğretmenlerimizin bu gayretlerinin netice vereceği artık kesin bir hal aldı. Çünkü duyumlar, seçimlerden önce bir öğretmen ataması daha olacağı yönünde. Öğretmenler yakın bir zamanda, nisan ayında, bunun gerçekleşmesini istiyorlar. Ancak durumu biraz irdeleyecek olursak haziran ayından önce bir atamanın olmayacağını söyleyebiliriz. Bu cümleden atama olmayacağı anlamı çıkarılmamalı. Atama, gelişmeleri göz önüne alacak olursak büyük bir ihtimalle yapılacaktır. Ancak haziran gelmeden bunun yapılması biraz zor gözükmektedir.

Hepinizin malumu olduğu üzere 2015’te çok önemli bir seçim yapılacak ülkemizde. Bu önemli seçime pek çok kesimin desteğinin alınarak girilmesi söz konusudur. Bu kesimlerden birisi de öğretmenler ve onların aileleridir. Herkesin bildiği gibi sayıları 300 bine yaklaşan öğretmenler önemli bir ağırlık oluşturmaktadır. Ailelerini de düşünecek olursak çok ciddi anlamda bir sayı olduğu açıktır. Bundan dolayı bu kesimin ağırlığını dikkate almak gerekecektir. Ancak konuyu, siyasi ve ekonomik boyutunu da ele alarak düşünecek olursak söz konusu bir atamanın nisan ayı yerine mayıs sonu veya haziran başında yapılması yukarıdaki hususlar bakımdan bize daha mantıklı gelmektedir. Yani seçime iki ay kala bir atama yapmaktansa seçimden hemen bir hafta önce yapmak daha etkili olacaktır. Bir diğer boyut ise işin ekonomik kısmıdır. Nisan ayında yapılacak olan bir atamadan sonra öğretmenler okullarına gönderilecek ve kendilerine maaş verilmeye başlanacaktır. Ancak haziranda yapılacak olan bir atamadan sonra öğretmenler göreve eylülde başlayacak ve ancak o zaman maaş alabileceklerdir. Bu da ekonomik olarak bir kazançtır. Tabi bu, durumun siyasi ve ekonomik boyutu. Elbette çok daha yakın bir zamanda atama olmasını isteriz ki öğretmenlerimiz bir an önce öğrencilerine kavuşsunlar. Ancak dediğimiz gibi hazirandan önce bir atama olması biraz zor gözüküyor. Bunun yanında yine de bir sürpriz olabilir. Gündemin hızla değiştiği bir ülkede sabah kalktığınızda “Martta 40 bin öğretmen alacağız.” diye müjdeli bir haber duyabilirsiniz.  

Seyfullah DAĞ
Eğitimci
www.twitter.com/seyfullahdag

Yorumlar (46)
Metal Ogretmeni 5 yıl önce
40.000 Nisan atamasinda 28 Subat magduru olan Teknik Egitime hak ettigi degeri verin artik! Metal Teknolojisine en az 300 atama istiyoruz!
halk 5 yıl önce
Müjdeli haberi bekliyoruz
teknik ogretmenn 5 yıl önce
40bin atama istiyoruz. Teknik eğitime önem verilmesini istiyoruz. Tesisat teknolojisi ne 200 atama istiyoruz.şubatta kontenjanimizi azalltiniz.13 kontenjan verdiniz . hakkımız istiyoruz. 200 atama tesisat teknolojisine.
fenci 5 yıl önce
ne olur gözümüz kulagimiz sizde haber bekliyoruz verin artik mujdeyi
atama 5 yıl önce
atama sayısının artarak nisan ayında yenisinin yapılmasını istiyoruz
görsel sanatlar öğretmenleri 5 yıl önce
artık sesimizi duyun. resim öğretmenleri olarak mağdur edilmekten yorulduk. yetenek dersleri olan müzik ve bedene verilen önemin artık bizede verilmesini şubatta verilmeyen hakkımızın nisan atamasında verilmesini istiyoruz. nisanda 40 bin atama...
sınıfçııı 5 yıl önce
nisanda 40000 atama ve sınıfçılara en az 5000 kadro istiyoruz
makine ressamı 5 yıl önce
2 kişilik kontenjandan sıkıldık bıktık hakkımızı istiyoruz nisanda 50 alım sart
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@