banner406
banner396
 Bilindiği üzere, 26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlerin nöbet görevi” başlıklı 44. maddesinde ve 07.09.2013 Tarihli ve28758 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları” başlıklı 91. Maddesinde yer alan hükümler uyarınca öğretmenlere nöbet görevi verilmektedir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda, öğretmenlik mesleği; Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmaktadır. Öğretmenlik mesleğinin görev tanımı içinde nöbet tutma zorunluluğunun bulunduğuna ilişkin herhangi bir yasa hükmü ise bulunmamaktadır. Bu nedenle öğretmenlerimizce yürütülen nöbet görevinin isteğe bağlı hale getirilmesi, ayrıca nöbet görevi karşılığı ödenen ücretin makul ve nöbet tutmayı cazip hale getirecek düzeyde belirlenmesi ve bu şekilde nöbet görevinin özendirilmesi için karşılığında görev yapılan zaman dilimine uygun ek ders ücreti ödenmesi şarttır.

Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, öğretmenlerin görev yaptıkları okul/kurumların özel Yönetmeliklerinde yer alan ve zorunlu tutulan nöbet görevinin isteğe bağlı hale getirilmesi ve karşılığında görev yapılan zaman dilimine uygun ek ders ücreti belirlenmesi hususunda talepte bulunduk. Talebimizin karşılanmaması halinde Türk Eğitim-Sen olarak  bu konuda hukuki girişim başlatacağımızın da bilinmesini istiyoruz. 

Türk Eğitim Sen'in yukarıdaki açıklaması birçok öğretmen arkadaşımızca olumlu karşılandı. Bazı arkadaşlarımız düzgün bir ek ders verildiği taktirde nöbet tutacağını, bazı arkadaşlarımız ise zxaten ders yükünün fazla olduğunu ve yorulduğunu tutmak istemediğini belirtmekte. Daha önce kursalara verilen ek dersin artırılmasının ne gibi sonuçları olduğunu gördük. Öğretmenlerin zorlanarak değil isteyerek yaptıklarında daha verimli olacakları da aşikar. Nöbette de kurslarda olduğu gibi gönüllülük esasına bakılırsa verimin artırılacağı kanısındayım. Nitekim düzgün bir ek dersle nöbet tutmak isteyen öğretmenlerin sayısının artacağıda bir gerçek. 

Eklemeden edemeyeceğim öğretmenler şuan tuttukkları nöbet için ek ders alamayacak ve aynı zamanda 2016'dan sonra ise haftada sadece iki saat ek ders alabilecekler. Acaba bu ek ders alınan sorumluluğu, doldurulan boş dersleri ve tenefüslerde yaşanan yorgunluğu giderir mi? 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatma 2015-10-02 19:44:09

Şu an nöbette olan bir öğretmen olarak size sonuna kadar katılıyorum.

Avatar
ramazan 2015-10-04 01:21:34

Peki yeteri kadar isteyen olmassa ne olacak disardan guvenlikcimi cagrilacak cocuklarıda dusunun kardesim onları temsil eden sendika yok tabi