banner406
banner396
 NORM KADRO YÖNETMELİĞİNDEKİ İKİ EKSİKLİK

Milli Eğitim Bakanlığının norm kadro yönetmeliği taslağı yayımlandı ve http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/ 

 Adresinden öğretmen ve yöneticilerin görüş bildirmeleri istendi.(Gerçi iki gündür sayfaya girmeye çalışıyorum önerimi yazıyorum lakin sayfa sistem dışına çıkıyor.görüşlerimizi yazıyoruz bağlantı sıfırlandı hatası veriyor görüşlerimizi istiyorlar ama istemiyorlar mı acaba? ) Bakanlığın güzel çalışmalarından biride taslakların yayınlanarak ilgililerden görüş istemesi ve bu görüşlere göre taslak üzerinde değişikliğe gidilmesidir. Yönetici atama yönetmeliğinde de aynı yol izlenmiş fakat görüşlere pek yer verilmemişti. Bakanlığımızın bu yönetmelik de daha titiz olacağını ve binlerce yönetici ve öğretmeni ilgilendiren bu yönetmelik de değişiklik isteklerine daha özveri ile yaklaşacaklarını umuyoruz. Bu taslakla ilgili bir iki tane naçizane önerimiz olacak tabi bakanlığımızdaki değerli yetkililer inşallah taslaktaki EKSİKLİKLERİ dikkate alırlar ya da bunları EKSİKLİK olarak görürler.

Birinci eksiklik olarak taslakta ilk göze çarpan şey nerede ise bir çok branşın normunun nasıl hesaplanacağı açık bir şekilde taslakta yer alırken Teknoloji ve Tasarım normunun nasıl hesaplanacağına dair hiçbir açıklamaya yer verilmemiştir.

 Aynı yönetmeliğin 8, 9, 10 ve 13. 15/d maddelerinde de görüleceği üzere özel eğitim okul ve kurumları ile özel sınıflarda, anaokulu, sınıf öğretmeni, zihinsel engelliler, rehber öğretmeni gibi çeşitli alan öğretmenlerinin norm sayılarının belirlenmesinde gerek usulen gerekse ilgili dersin öğretim programı esaslarına dayanarak birçok alanda öğretmen normu belirlenirken grup hesabına göre işlem yapılmaktadır.

Teknoloji ve Tasarım dersine dair norm hesaplamasıyla ilgili norm kadro yönetmeliğinde bir açıklama yer almadığı ancak dersin uygulama esaslarında (
Nisan 2006 tarihli ve 2583 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 21.03.2006 tarih ve 24 sayılı İlköğretim Teknoloji ve Tasarım (6, 7 ve 8. Sınıf) Dersi Öğretim Programındaki Teknoloji ve Tasarım Dersi Uygulama Esaslarında; Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın hedeflenen amaçlara ulaşması için dersteki öğrenci sayısı 25’i geçmemelidir. Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20’yi geçmeyen gruplara ayrılır. Gruplardaki öğrenci sayısı eşit olur denilmekte olup) dersin öğrenci sayısına göre gruplarla işlenmesi gerektiği belirtildiği için yurt genelinde norm hesaplamasında farklı uygulamalar olmaktadır ve zaman zaman da yöneticilerin yanlış uygulamaları nedeniyle yüzlerce öğretmen arkadaşımız norm fazlası durumuna düşürüldükleri ve bu durumun da mahkemelere yansıdığını biliyoruz.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerinin http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/ 

Yukarıdaki sayfaya MEBBİS şifreleri ile girerek Norm kadro yönetmeliğine ortaokullarda verilen Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeni norm kadrosunun belirlenmesi ile ilgili aşağıda verdiğim açıklamaların 15. maddesine eklenmesini öneriyorum diyerek görüş bildirmeleri Türkiye genelinde Teknoloji ve Tasarım normunun hesaplanmasında karşılaşılan sorunların giderilmesinde çok ama çok faydalı olacaktır.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Norm Hesabı:

Teknoloji ve tasarım dersine ilişkin ders yükü haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan teknoloji ve tasarım ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur.
Buna göre, Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20’yi geçmeyen gruplara ayrılır. Gruplardaki öğrenci sayısı eşit olur.
(2006 tarihli ve 2583 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 21.03.2006 tarih ve 24 sayılı İlköğretim Teknoloji ve Tasarım (6, 7 ve 8. Sınıf) Dersi Öğretim Programı)


Bir başka ifade ile öğrenci sayısı
25’e kadar olan sınıflar 1;
26–40 arası 2,
41 ve üzeri sınıflar 3 gruba ayrılır.
Her gruptan bir öğretmen sorumlu olur ve yıl sonuna kadar aynı grupla programı yürüterek öğretimi gerçekleştirir.

İkinci eksiklik olarak da Rehber öğretmen norm kadrosunun okulöncesi eğitim kurumlarında nasıl hesaplanacağı taslakta yer almamaktadır. Okul öncesi eğitim kurumlarına Müdür ve Müdür yarımcısı olarak atana bilen nadir öğretmen gruplarından olmalarına rağmen bakanlığın rehber öğretmen normunun okul öncesi eğitim kurumlarında nasıl hesaplanacağını unuttuğunu düşünüyoruz.

Bakanlığımız ONBİNLERCE öğretmeni ilgilendiren bu iki eksikliğin giderilmesi için taslakta bir değişikliğe gitmesi ve yukarıdaki konulara açıklık getirmesi normun nasıl hesaplanacağı konusunda sürekli idarecilerle sorun yaşayan ve norm fazlası durumuna düşen Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerini ve bağımsız anaokuluna atama bekleyen ya da okulöncesi eğitim kurumunda görev yapan Rehber öğretmenlerini rahatlatacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif Kaya 2013-12-09 15:53:35

anaokullarında rehber öğretmen kaldırıldı, bu bir eksiklik değil bilakis geç kalınmış bir karar. anaokulunda rehber öğretmenlerden yeterince verim alınamadı, 1500-2000 kişilik bir okulda rehber öğretmen yokken 50-100 kişilik anaokullarında rehber öğretmen olması ülke için kaynak israfı.

Avatar
bilişim 2013-12-09 16:34:28

birinizde bilişim normu nasıl hesaplanacak onu konuşsun be kardeşim. bilişim rehber diye bişey çıkardılar norm vermiyorlar. bt laboratuvarı sayısına göre norm almak istiyoruz

Avatar
Mikail Duman 2013-12-09 16:42:17

İşin özü eğitim doğumdan itibaren hatta anne karnında başlar denilmektedir. Doğumla başlayan eğitim süreci tamamen anne babaların elindedir. Çocuk ilkokula başlayana kadar kişiliğini yüzde 90 oranında kazanmış olmaktadır. Çocuğun kişiliğinin şekillendiği bir süreçten sonra çocuğun kişiliğini değiştirebilmek mümkün değildir. Kısmi olarak çocuğun davranışlarını değiştirebiliyoruz ilkokuldan sonra. Bu da yeterli olmuyor tabi ki de. Şunu belirtmeyi özellikle isterim. Okul öncesi eğitim ne kadar zorunlu bir durumsa bu okullarda rehber öğretmenin olması o kadar zorunludur. Tabi bu hazırlanan taslaktaki durumun gerekçesini bilemiyoruz. Eğer anaokullarında rehberlik gereksiz bir şey olarak düşünülüyorsa bu çok vahim bir durumdur. Özellikle benim çalıştığım okulda velilerimiz köylerden göç eden ve tamamen bilinçsiz ailelerdir. Bu anlamda çok çok ihtiyaç vardır rehber öğretmene. Ayrıca çeşitli sebeplerle giderek artan özel eğitim gereksinimli öğrenciler için aileleri ve okul öncesi öğretmenlerin

Avatar
rehberlik @Elif Kaya 2013-12-09 17:32:00

mikail duman beyefendi gereken cevabı vermiş size.

Avatar
Bilişim Teknolojileri Rehberi 2013-12-09 17:51:15

"bilişim teknolojileri rehberliği " diye bir alan varken ve her okula atamanın yapılması düşünülürken bunun norm yönetmeliğinde olmaması önemli bir eksikliktir. lütfen bunu da ekleyiniz!

Avatar
JIOUIZS 2013-12-09 19:00:48

knphboğhhuioi̇
nhhi̇şot7uçşövb yi hijko iyuudoifopofaoj eiueuow i9duie u u oksdhkdfu u oi u oiu iu t67 yuğpe

Avatar
r.öğrt 2013-12-09 19:14:41

anaokullarında rehber öğretmenin bir anlamı yok gibi zaten bir iş yaptıkları yok.

Avatar
ilkokul 2013-12-09 19:51:22

ilkokulda 150 sınırlaması çok saçma tepkimiz büyük