banner406
İl içi iller arası ve özür durumu tayinlerini takip eden öğretmenler ile atama bekleyen öğretmenler öğretmen atama takvimi boyunca  kendilerini ilgilendiren haberleri sabırla ve heyecanla beklediler. Bu bekleyiş beraberinde gerginliği de getirdi. Zaman zaman takvimin dışına çıkılması öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının bilgisayar başındaki bekleme sürelerini artırdı. Atama takvimi sonuçlanıncaya kadar kimse kendi planına ilişkin bir adım atamadı.
2012 yılındaki ilk atama sonuçları okullar açıldıktan sonra açıklanmıştı. 2012 yılındaki öğretmen atama takviminde zaman zaman aksaklıklar meydana gelmiş ve bu aksaklıklar öğretmenleri ve öğretmen adaylarını yakınlarını psikolojik olarak baya bir yıpratmıştı. 2012 Yılında göreve başlayan MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin bu aksaklıkların 2013 yılında olmayacağını ifade ederek 2013 yılında tıkır tıkır işleyen bir takvim olacağını söylemişti. 2013'te 2012'deki kadar aksama olmamış; ancak atama takviminde ilk atama sonuçlarının açıklanması 9 Eylülü bulmuştu. 2013 yılında göreve başlayan öğretmenlerden 11 Eylülde göreve başlamaları istenmişti. Daha sonraki ek atamalar ise  Kasım ayını bulmuştu.
2013 yılını atama bekleyen öğretmenler açısından değerlendirdiğimizde 2013 hayli sıkıntılı bir yıldı. 2013 Şubatında atama yapılıp yapılmayacağı net olmaması sonucu öğretmen adaylarının birçoğu KPSSye hazırlanmak için Şubata kadar beklemişti. Daha sonra Alan sınavınının hangi branşları kapsayacağı soruların içeriği, KPSS sınavı yapıldıktan sonra soruların ne zaman açıklanacağı,sonuçların açıklanması,  branş sıralamasının açıklanması, kontenjanların ve taban puanların açıklanması, müracat takviminin açıklanması atama sonuçlarının açıklanması… Tüm bu süreç atama bekleyen öğretmenler açısından bir hayli gergin ve stresli geçmiş ve bu süreç Eylül ayına kadar sarkmıştı.  
Aynı şekilde Şubattaki 10.000 kontenjanın branşlara göre dağılımı  açıklanana kadar  öğretmen adaylarında stres tavan yapmış durumdaydı.
Tüm bu süreçler boyunca sosyal medyada ve forumlarda dedikodular, duyumlar havada uçuşmakta öğretmen adaylarının tansiyonu inip çıkmakta. Yazıktır günahtır…
Gelelim atanan öğretmenler ve öğrencileri ilgilendiren atama takvimine. Bu tarafta da durum aynı. Bekleme süreci gergin ve stresli. Süreç uzadıkça uzuyor.
MEB İnsan Kaynakalrının bir sendikanın sorusuna verdiği cevapta 2013 yılındaki takvimi
01-30 Mayıs tarihleri arasında il içi ve iller arası yer değiştirmeler.
01-20 Haziran tarihleri arasında iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler.
20 Haziran 10 Temmuz tarihleri arasında Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler.
15-26 Temmuz tarihleri arasında 1. özür durumuna bağlı yer değiştirmeler.
12-21 Ağustos tarihleri arasında 2. özür durumuna bağlı yer değiştirmeler.
Şeklinde özetlemişti. Ancak atama takviminde İller arası ve zorunlu hizmete bağlı yer değiştirme sonuçları 26 Temmuz 2013te açıklanmıştı.
2013 yılında il içi atamalar Temmuzda, özür grubu atamaları Ağustos ayında sonuçlanmıştı.
Atamaların Eylül ayını bulması eğitim ve eğitimci açısından büyük sıkıntılar doğurmaktadır.
1- il içi ve iller arası atama sonuçları 20 Haziran'a  kadar sonuçlanmalı ve yer değiştiren  öğretmenler dilerse  seminer dönemini  yeni okulunda geçirebilmelidir. Öğretmenlerin yeni görev yerlerinin seminer döneminde belirlenmesi adaptasyon ve gelecek yılın planlaması açısından gerekli bir durumdur.
2- Özür grubu tayinleri Temmuz ayı içerisinde tamamlanmalı ki ev taşıyacak öğremenler için sürecin uzaması yeni sıkıntıları beraberinde getirmektedir.
3- Ve en önemlisi ilk atama sonuçları. İlk atama sonuçları da en geç Ağustos sonuna kadar açıklanmalı ki yeni göreve başlayacak öğretmenler 1 Eylül itibariyle göreve başlayabilmeli.
2013 yılında Kasım ayına kadar sarkan atamalar özellikle eğitimi ve eğitimcileri olumsuz etkilemiştir. Sürecin uzaması nedeniyle atama bekleyen öğretmenler atanma ihtimali nedeniyle hiçbir iş arayışına girmemiş gelen teklifleri değerlendirmekte tereddüt etmiştir.
Eylül ayında göreve başlayan öğretmenler Eylül ayı boyunca ulaşım ve barınma sorununu çözmekle meşgul olmuş görevine yeterince adapte olamamıştır.
Okulların başlamasıyla okul idareleri öğretmen ders dağıtımını sağlıklı bir şekilde yapamamış, bazı okullarda dersler boş geçmiş,  Eylül ve Ekim Ayında her hafta ders programlarında değişiklik yapılmış, bu değişiklikler hem öğrencilerin hem öğretmenlerin  konsatrasyonunu olumsuz etkilemiştir.
Yine ücretli öğretmen görevlendirmelerinde sıkıntılar yaşanmıştır.
Eğer il içi ve iller arası tayin Haziran ayında netleşir, özür grubu  Temmuz ayında aradan çıkarılır, Ağustosun 25’i gibi de  ilk atamalar  sonuçlanırsa Eylül ayında okullar başlamadan her okul hazırlığını/ programını ona göre  yapar ve ders yılı başında daha hazır olur.
 Şubatta göreve başlayacak öğretmen arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.

https://twitter.com/ozdogam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali yavuz 2014-02-02 14:27:46

hocam ben şubat ataması başvurdum fakat başvurumu iptal etirip başka bir alana yapmak istiyorum..fakat başvurmak istedğim alan daha önce başvurduğum branjı deşitirp red etirmen lazım diyor ne yapmam lazım

Avatar
engin kocaman 2014-04-23 14:11:34

1 mayıs tan sonra ancak alabilir istanbul