banner374
08 Ocak 2016 Cuma 18:46
'12 bin 500 öğretmen kadrosu' ihdasına onay
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeriyor.
Kanuna göre, er, erbaş, Kıbrıs'a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artılıyor.

Er ve erbaşlar ile Kıbrıs'a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamlarının yüzde 100 artırılmasını öngöre düzenlemeye göre 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

Askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, "teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı" yerine, "6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar" esas alınacak.

2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK'daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

Kanuna göre, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına yönelik düzenleme 1 yıl uzatılarak, 31 Aralık 2016'ya kadar geçerli olacak.

Hazine'ye veya DSİ'ye ait deniz, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017'ye kadar uzatılacak.

Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016'ya kadar bağış alabilecek.

Kamu İhale Kanunu'nun, hizmet alımlarında ihale öncesi ilgili kurumlardan uygun görüş alınması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla ilgili sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer alan görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki idari yaptırımları düzenleyen maddesinin ilgili fıkrasının bu yıl sonunda dolacak olan yürürlük tarihi, 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek.
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Felsefe 12 ay önce

Felsefe Dersleri zorunlu olsun açın artık önümüzü subatta en az 2500 atama istiyoruz duyun artık sesimizi 85 ile atanamiyoruz Allahtan korkmazlar! !!!!!!

Avatar
Felsefe 12 ay önce

Felsefe Dersleri zorunlu olsun açın artık önümüzü subatta en az 2500 atama istiyoruz duyun artık sesimizi 85 ile atanamiyoruz Allahtan korkmazlar! !!!!!!

Avatar
felsefe grubu 12 ay önce

80 üstü alanları atayın artık. yüksek puanlara öncelik verilecekti. hadi verin artık atayın bizi

Avatar
Teknik öğretmen 12 ay önce

mesl tekni̇k öğretmenlerin hakkı verilsin artık

Avatar
Biri yorumumu cevaplasin lutfen 12 ay önce

Nabi avcı neden en çok atanacaklar arasına sınıfı dahil etmemiş yoksa türkiye genelinde toplam 5 bin sinifci mi var hani sinif öğretmenliği ihtiyacı 17 bini asacakti hepsi yalan miydi sadece tiklanma rekorlari kirmak icin miydi hepsi

Avatar
İlk mat 12 ay önce

En az3000

Avatar
ilköğretim matematik 12 ay önce

2500 düşmeyiz heralde bu açiklamalardan sonra

Avatar
Özge44 12 ay önce

Nabi Avcı gecenki konuşmasının arasında Doğu ve Güneydoğu'da da sınıf Öğretmeni açığımız var dedi. Yani en çok ihtiyaç duyulan branşlarda o da var. O programı baştan sona izleyin söylüyor.