banner406
banner396
29 Ekim 2013 Salı 23:25
120 bin atama kapıda
Lisans eğitimini ve pedagojik formasyon eğitimini almış mesleki yeterlilik konusunda “yeterli” olduğuna dair “ öğretmen” olarak diplomasını almaya hak kazanmış tüm öğretmenlerin atanması için “diplomalarımız” yeterlidir.

2002 den bu yana 11 yılda 5 Milli Eğitim Bakanı değişmiş olup kültür seviyesini yükseltmek bahanesi ile bir çok ile üniversite açılması öğretmen sayısını arttırmakta ve beraberinde öğretmen istihdam alanını daraltmaktadır. Eğitim Fakültelerinden mezun olmuş bir bireyin öğretmenlikten başka yapacağı bir iş  yoktur. Eğitim fakültesi diğer fakülteler ile karıştırılmamalı ve Eğitim Fakültesi mezunlarına devletin atama yapması gerekmektedir.

Eğitim Fakültesinden mezun olan her öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ucuz iş gücü görülerek bir kısmı ücretli öğretmen bir kısmı özel eğitim kurumlarında çalıştırılmaya mecbur bırakılmış, eğitimin piyasa mantığı ile yönetilmesine inisiyatif gösterilmiş, akabinde ataması yapılmayan öğretmenler sorunu her geçen gün daha da büyümektedir.

Tüm kamuoyunun da bildiği gibi yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğretmen atamaları konusunda “bütçe” yi bahane ederek atama yapmaması hem ülkemiz için hem de yeni nesil öğrenciler için büyük tehlikeler arz etmektedir. Eğitim-öğretimin olmazsa olmazı ve en önemli unsuru olan ”öğretmen” in bu kadar göz ardı edilmesi ve itibarsızlaştırılması eğitimin katledilmesinden başka bir amaç taşımamaktadır.

Ülkemiz Eğitim ve Öğretiminin Daha Planlı ve Programlı Yürütülmesi Adına;

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın başta öğretmen atama ve yer değiştirme olmak üzere eğitim konusundaki tüm planları günü kurtarmak ve geçiştirmek yerine ülkemizdeki yüzbinlerce öğretmen açığının göz önüne alınarak belirli bir plan ve program dahilinde bütün öğretmenlerin, zamanlaması yapılarak sınavsız ve koşulsuz atamasının yapılmasını talep ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın resmi açıklamaları doğrultusunda yüzbinlerce öğretmen atamaları yerine bu boşluğu mesleki yeterliliği olmayan öğretmenlikle hiçbir bağı bulunmayan kişilerin de ücretli öğretmen olarak (25932 nolu Bakanlar Kurulu Kararı: Kısmi Zamanlı Geçici Personel İstihdamı) görevlendirilmesi ile eğitimin taşeronlaştırıldığı açıkça ortadadır. Ücretli öğretmenlik uygulamasına bir an önce son verilmeli, eşit işe eşit ücret uygulaması yapılmalıdır.

Tüm  ücretli öğretmen görevlendirilmelerinin 2013-2014 eğitim-öğretim yılının 1. Dönemi sonu itibari ile iptal edilerek, Şubat ayından itibaren kadrolu öğretmen alımına başlanmasını istiyoruz.

Hükümetin dayatarak uyguladığı ücretli öğretmenlik ve KPSS denen saçma bir sınav bugüne kadar 37 öğretmenimizin hayatına mal olmuş ve mal olmaktadır. Yetkililer tüm bu arkadaşlarımızı uyguladıkları sistem ile öldürmüştür. Öğretmen ölümlerine sebebiyete son verilmeli ve bunun için kadrolu öğretmen atamaları yapılmalıdır.

Öğretmen maaşlarının iyileştirilerek, ek ders uygulamasının  kaldırılıp bu dersler için kadrolu ve güvenceli atamanın yapılmasını istiyoruz.

Kalkınmakta olan ülkelerde her 12 öğrenciye öğretmen düşerken bizim ülkemizde 30 öğrenciye 1 öğretmen düşmektedir. OECD seviyesinde bir eğitim-öğretim yapılması için koşulsuz öğretmen ataması yapılarak bizim ülkemizde de 12 öğrenciye 1 öğretmen düşmesi sağlanmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim ve öğretimdeki özelleştirme, güvencesizleştirme uygulamalarından vazgeçerek sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak eğitimin herkesin ulaşabileceği parasız kamusal bir hizmet anlayışıyla yürütülmesini talep ediyoruz

Yukarıda sıraladığımız  taleplerimiz karşılanmadığı takdirde  Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında hem Ankara’ da hem de tüm Türkiye’ de çok ciddi eylemlerle gerek hükümetin eğitim politikaları gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’ nın adaletsiz uygulamalarına direneceğimizi buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

                                                                                                                                                     ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER PLATFORMU (AYÖP)

Son Güncelleme: 29.10.2013 23:27
Anahtar Kelimeler:
120 Bin Atama Kapıda
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okuloncem 2013-10-30 09:46:23

iste bu en sonunda buyuk resmi gorenler cikti.

Avatar
tüm atamalar yapılsın 2013-10-30 12:49:47

tüm öğretmenleri atasınlar bir daha uğraşmalarına gerek kalmaz.

Avatar
basit 2013-10-31 12:47:08

bana kalsa sınavsız 60000-60000 iki senede atarım bu kadar basit

Avatar
5-6 yılda 2013-10-31 12:56:52

kapılar yılda bir açılırsa 5-6 yılda 120 bin atama olur

Avatar
öğretmen ataması ve siyaset 2013-10-31 13:23:58

eğer sayın mustafa sarıgül tüm öğretmenleri bir yıl içinde atayacağız desin akp hemen öğretmen atamasını gerçekleştirecektir bence. bu durum şubat ataması bekleyenlerin yüzünü güldürebilir. seçim dönemi yaklaşıyor

Avatar
sayın başbakan 2013-10-31 22:51:07

suriyelilere 2 milyar dolar harcamış şimdiye kadar suriyelilera para çak ögretmenlere yok. kusura bakmayın o zaman bizdede oy yok...

Avatar
besyo 2013-11-02 13:04:08

seçim anketi yapılıyor şuan en madur kim diye soruluyor 290 oyla 2.sırada atanamayan öğretmenler 1. sırada polisler 1110 oyla neden biz hiç oylamıyoruz. seçim anketi yazın çıkıyor

Avatar
besyo 2013-11-02 14:24:29

seçim anketi yapılıyor şuan en madur kim diye soruluyor 600 oyla 2.sırada atanamayan öğretmenler 1. sırada polisler 1400oyla neden biz hiç oylamıyoruz. seçim anketi yazın