banner406
09 Nisan 2014 Çarşamba 19:22
2014 Ağustos öğretmen atamaları tahminleri

 2014 öğretmen atamaları ne zaman ? 2014 Ağustos öğretmen atamaları kontenjanı kaç? Öğretmen atamaları için taban puanı nedir?


Başbakan Recep Tayip Erdoğan 2014 öğretmen atamaları konusunda şu açıklamalarda bulundu. Ağustos ayında 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, "Alınacak kadroların branş ve bölgesel dağılım konusunda bundan önce uyguladığımız yöntemi uygulayacağız. En çok ihtiyaç duyulan alanlar belirlenecek. Bir de en acil ihtiyaç kriterimiz var. 8. sınıflarda merkezi sorularla yapılan yazılı sınavlar var. İstiyoruz ki bütün çocuklar, Türkiye ’nin her yerinde 8. sınıf okuyanlar bu yazılılara eşit şartlarda hazırlanabilsinler, o derslerle ilgili öğretmen açıkları minimize edilsin. Bundan önceki atamada bunu yaptık. 6 derse 8. sınıf dersleri boş geçmeyecek şekilde ağırlık verdik. Atama kontenjanını ona göre verdik." diye konuştu. Avcı 2014 Ağustos öğretmen atamaları içinde daha önceden hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Başvurular için tüm alanlarda taban puan 50 olarak belirlendi. 

MEBBİS MEB tarafından hazırlanan ve TBMM'ye sunulan tasarıda, çok önemli bir düzenleme yer almaktadır.
Düzenleme ile, ilk defa öğretmenliğe atamada bir değişikliğe gidilmemektedir. Ancak, aday öğretmen olarak atandıktan 1 yıl sonra asil öğretmen kadrosuna atanabilmek için yazılı ve/veya sözlü sınav şartı getirilmektedir. Ayrıca yazılı ve/veya sözlü sınava girebilmek için hiç disiplin cezası almamış olmak şartı ve performans değerlendirmesine göre başarılı olma şartı aranacaktır. Sınavda başarılı olmayan başka bir il/ilçeye görevlendirilecektir. Burada başarısız olan memurluktan atılacaktır. Diğer taraftan, tasarının geçici maddesine göre bu hüküm, Kanunun yürürlüğe girmesi sonrasında ilk defa aday öğretmen olarak atananlara uygulanacaktır. Bugün itibariyle aday öğretmen olarak çalışmakta olanlar (Şubatta göreve başlayacaklar dahil) bu düzenlemeden etkilenmeyecektir.
Tasarıda yer alan ve getirilmek istenen ilgili hüküm şu şekildedir: 

"Aday öğretmenliğe atanabilmek için; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan şartlara ek olarak, yönetmelikle belirlenen yükseköğretim kurumlarından mezun olma ve Bakanlıkça ve/veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olma şartlan aranır.

Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. 

Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanır. Sınavda başarılı olamayanlar bir başka il veya ilçede görevlendirilerek, bu kişilere bir yıl içinde tekrar sınava girme hakkı tanınır. Sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.

Sınav komisyonu üyeleri, Bakanlık personeli, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel ile öğretim elemanları arasından seçilir. Bakanlık gerekli gördüğünde illerde veya merkezde birden fazla komisyon oluşturabilir. Performans değerlendirmesinde dikkate alınacak mesleki ölçütler, sınav konuları, komisyon üyelerinin seçimi, görevleri, çalışma usul ve esasları ile sınava ilişkin diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir."

Tasarının geçici maddesi ise şu şekildedir:
MADDE 6- 1739 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 4- ...43 üncü maddeye bu Kanunla eklenen beşinci, altıncı ve yedinci fıkra hükümleri, bu Kanunun yayımı tarihinden sonra aday öğretmen olarak göreve başlayanlar hakkında uygulanır."
Son Güncelleme: 09.04.2014 19:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atama 2014-04-10 10:37:50

haziranda atama olmalıdır

Avatar
atama isteriz 2014-04-10 12:11:38

haziranda atama yapın o kadar dillendirdi başbakan haziran diye

Avatar
haziran 2014-04-10 12:53:21

haziran ataması için herhangi bir girişimde bulunuyor musunuz arkadaşlar

Avatar
sınıfcı 2014-04-10 12:55:03

anlaşılan teog meog diye gene sınıfcı alınıp mağduriyet giderilemeyecek yazık emeklere!!!!

Avatar
EDEBİYATÇI 2014-04-10 14:15:08

haziran atamasi mutlaka olmali. hemde 15 - 20 bin civarinda
atama için gerekli girişimleri şimdiden başlatmak gerekiyo arkadaşlar..

Avatar
hayret ediyorum size 2014-04-10 16:49:46

haziran diyeceğinize habire ağustos diyorsunuz ayıp ya

Avatar
meb lütfen atama olsun 2014-04-10 17:17:38

sayın başbakanımız haziranda yeni atamalar olacağını söylemişti inşallah bu söz gerçekleşir.

Avatar
lise matt 2014-04-10 18:51:09

başbakan demişse yapar haziran ataması kesin olur