banner396
24 Şubat 2016 Çarşamba 16:30
2016 Şubat'ta Atanan Öğretmenlerin Dikkatine. İlk maaşları ne zaman yatacak?

 2016 Şubat'ta Atanan Öğretmenlerin Dikkatine. İlk maaşları ne zaman yatacak? - Atama öğretmen şubat - 24 Şubat 2016 Çarşamba. Atanan Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başyacak? İlk maaşları ne zaman yatacak? - Atama öğretmen şubat Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 24 Şubat 2016 Çarşamba tarihinde yayınlanan haberimizde.30 Bin Öğretmen'in merakla beklediği atamalar açıklandı bir başka merak konusu olan Atanan Öğretmenler göreve ne zaman başlayacak? ilk maaşları ne zaman yatacak? hepsi ve daha fazlası haberin detaylarında.

2016 Şubat ayında atanan öğretmen adayları, oryantasyon sürecine başladı. Yeni ataması yapılan öğretmen adayları staj için il tercihlerinde bulunarak, bağlı oldukları il memlerde evrak ve atama işlemlerini tamamlıyorlar. Yeni atanan öğretmenlerin ilk maaşları ise 15 Mart'tan sonra hesaplarına yatacak. 2015-2016 eğitim öğretim kırtasiye masraflarını da alacak olan öğretmen adayları mart ayı sonuna kadar hesaplarına 4000 TL'ye yakın ödeme yapılacak.

BAKAN AVCI ORYANTASYON SÜRECİ İLE İLGİLİ ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ.

Bakan Avcı, Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki ‘Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde 30 bin aday öğretmene rehberlik edecek danışman öğretmenlere teşekkür etti.     
Aday öğretmenlerin yönlendirilmesi, yetiştirilmesi programının, gönüllü danışman öğretmenler tarafından yürütüleceğini belirten Avcı, "Türkiye genelinde, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 98 bin danışman öğretmen adayı içerisinden oluşturulan bir havuzdan sizler seçildiniz. 30 bin yeni öğretmen adayına rehberlik, danışmanlık yapmak için 35 bin danışman öğretmen arkadaşımız görev almış durumda" dedi.

Bakan Avcı, yeni atanan aday öğretmenlerin "yetiştirme" programı sürecini planlayan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü, birim çalışanları ve il müdürlerine de teşekkür etti.     

Türkiye genelinde 30 bin öğretmen adayına eğitim verecek, yönlendirmede bulunacak, rehberlik edecek danışman öğretmenlerin bugün itibarıyla Türkiye'nin her yerinde seminer çalışmalarına aynı saatte başladığını bildiren Bakan Avcı, "Bu aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne büyük ve idealist bir camia olduğumuzun da göstergesi" dedi.     

"Kıdemli öğretmenler için de bereketli bir süreç"     

Bu süreçte, danışman öğretmenlerin, genç öğretmenler ile mesleğe adım attıkları günlerin heyecanını tekrar yaşayacaklarını dile getiren Avcı, "Belki yılların verdiği alışkanlıklarla bir ölçüde pörsümüş olan birtakım özelliklerimizi tekrar canlandırma fırsatını da bu vesileyle bizler de bulacağız. Onun için bu süreci biz sadece öğretmen adaylara yönelik bir süreç olarak görmüyoruz, aynı zamanda kıdemli öğretmen arkadaşlarımız için de çok değerli, verimli ve bereketli bir süreç olacağına inanıyoruz" diye konuştu.     

Geçen yılki 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde "İnsan, insan gölgesinde yetişir" sloganını kullandıklarını hatırlatan Avcı, tüm kadim geleneklerde bu ilkenin geçerli olduğunu vurguladı.     

"Öğretmenlik aynı zamanda bir sanat"     

"İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir" diyen Avcı, şöyle devam etti:
"Çünkü öğretmenlik sadece bilgiyle yapılan bir iş değil, öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bu sanat da ustaların yanında öğrenilir. Sizler de yıllarını bu mesleğe vermiş usta öğretmenler, usta rehberler olarak genç arkadaşlarımıza mesleğimizin inceliklerini, güzelliklerini ve aynı zamanda da bazı zorluklarını tanıtma imkanını bulacaksınız. Sizin yanınızda bu arkadaşlarımız, mesleğin inceliklerini öğrenmekle kalmayacaklar, aynı zamanda bir 'öğretmen duruşu' kazanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmeni, okulu, öğrenciyi merkeze alan çalışmalarımızın çok önemli bir halkasını böylece birlikte gerçekleştirmiş olacağız."     

Ankara'da 1838 öğretmen adayı için 2 bin 200 danışman öğretmen seçildiğini bildiren Avcı, onların da seminerlerin ardından aday öğretmenlere rehberlik yapmaya başlayacaklarını söyledi.     

"Bunun dostlar alışverişte görsün türünden bir hizmet içi eğitim çalışması olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum" diyen Bakan Avcı, şöyle konuştu:
"Bu süreç, genç öğretmen adaylarımız için gerçekten kritik bir süreç çünkü onlar, bu süreçte içine girdikleri büyük maarif camiasını tanıyacaklar, bu camiaya yön veren ilkeleri tanıyacaklar. Dolayısıyla nasıl başlarlarsa meslek hayatları ona göre biçimlenecek. Burada da size büyük görev düşüyor. Ben bu görevi hakkıyla yerine getireceğinizden, gönüllülük esasıyla başladığınız bu çalışmalarda gerçekten genç öğretmen arkadaşlarımıza çok önemli değerler kazandıracağınızdan eminim. Tekrar gayretleriniz, heyecanınız ve katkılarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."     

Danışman öğretmen eğitim seminerleri     

Yeni ataması yapılan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri bugün Türkiye genelinde başladı.     

Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olanlar arasında ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğine temayüz etmiş kriterlerinden bir veya birkaçına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabiliyor.     

Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacak.     

Bugün başlayan seminerler, aday öğretmenler göreve başlamadan en geç  29 Şubat 2016 Pazartesi günü bitirilmiş olacak.

“ÖĞRETMENLER EL ELE BİRLİKTE YÜRÜYECEK”

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu da, Kayseri’deki Melikgazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde düzenlenen "Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri"nin açılışına katıldı. Çolakoğlu, aday öğretmen yetiştirme sürecinde genç öğretmenlerin de tecrübeli öğretmenlere yeni şeyler öğreteceğini belirterek, "Çift taraflı bilgi alışverişi olacak. Bu da yeni bilgi ve becerilerin yayılımını kolaylaştıracak" dedi. 30 bin yeni öğretmen atamasıyla milli eğitim ordusunun daha da güçlendirildiğini söyleyen Çolakoğlu, ataması yapılan öğretmenlerin yeni bir camiaya girdiklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Öğretmenlerimize okul yönetimiyle, öğretmen arkadaşlarıyla, velilerle ve öğrencilerle ilişkilerini nasıl oluşturacaklarını ve genel devlet yapısının nasıl işlediğini, mevzuatımızı anlatmaya çalışacağız. Bu anlamda tecrübesi olan öğretmenler 'danışman öğretmen' olarak belirlendi. Kayseri'de 704 öğretmenimiz yeni göreve başlayacak 642 öğretmene danışmanlık yapacak. Danışman öğretmenleri müdürlükler belirliyor ve tabii ki belirli kriterleri var. Gönüllük önemli çünkü bu koçluk, danışmanlık dediğimiz hadise bilgiyi, gönüllülüğü, istekli olmayı gerektiriyor. Bu ilişki 6 ay süreyle bitecek bir ilişki değil. En azından 8-10 yıl el ele yürümeyi gerektiriyor. Yeni bir olayla karşılaştıkların da danışman öğretmene ulaşıp soruna çözüm arayacaklar. Bir abi kardeş, abla kardeş ilişkisi oluşturuyoruz. Bu tabii ki mesleki bir ilişki. Bu eğitim sürecinde genç öğretmenlerimiz de tecrübeli öğretmenlerimize yeni şeyler öğretecekler. Çift taraflı bir bilgi alışverişi olacak. Bu da yeni bilgi ve becerilerin yayılımını kolaylaştıracak."     

Özel okullardan MEB'e ataması yapılanlar     

Özel okullardan MEB bünyesine ataması yapılan öğretmenlerle ilgili de yeni bir uygulama başlatıldığını açıklayan Çolakoğlu, "Sayın Bakanımızın talimatıyla bu öğretmenler, 1 Eylül'e kadar mevcut bulundukları okullarda devam edebilecekler. 2016-2017 eğitim döneminde yeni yerlerine başlayacaklar. Dolayısıyla eğitimin oralarda aksamasını bu şekilde önlemiş olduk" diye konuştu.      

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ise zaman zaman yeni öğretmenlerle ilgili çeşitli eleştirilerde bulunulduğunu, bu eğitim sayesinde eksikliklerin düzeltilebileceğini belirtti. Aday öğretmenlerin kendilerine danışmanlık yapan öğretmenleri uzun yıllar unutmayacaklarını dile getiren Çandıroğlu, "Bu eğitim sayesinde yeni öğretmenlerimiz başları sıkıştığında danışman öğretmene ulaşabilecekler, sorunu paylaşacaklar" dedi.     

Konuşmaların ardından eğitimci Vural Çakmak tarafından danışman öğretmenlere seminer verildi.     
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sy 2016-02-24 23:04:59

Kararname+nezaman+yayinlanacak