banner406
banner396
01 Şubat 2016 Pazartesi 15:19
30 Bin Öğretmen Atamaları İçin  Başvurular Başlıyor

30 Bin Öğretmen Atamaları İçin  Başvurular Başlıyor. Öğretmen atamaları için başvuru süreci nasıl işleyecek. Öğretmen atamaları başvuru sürecinde izlenmesi gereken yollar neler.? MEB'e bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 30 bin öğretmen atamaları  kadrosuna atama için başvurular yarın başlayacak, 8 Şubat'ta sona erecek.

MEB'e bağlı eğitim kurumlarına ilk kez ataması yapılacak adayların, 2015 yılı KPSS'den 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor. Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği için "KPSSP121", diğer alanlar için ise "KPSSP10" puan türündeki taban puan dikkate alınacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Bu kapsamda, başvuru sayfası 'ilk atama', 'yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama' ve 'milli sporcuların ataması' şeklinde ayrı ayrı düzenlendi.

Adaylar durumlarına uygun atama çeşidini seçerek http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki 'Elektronik Başvuru Formunu' kullanarak yapacak. İlk atama ve milli sporcuların atanması kapsamında aday öğretmen olarak atanacakların başvuruları iki aşamalı olarak alınacak. Adaylar, 2-8 Şubat'ta ilk başvuru kapsamında eğitim kurumu tercihi yapacak, ikinci aşamada ise 15-18 Şubat'ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecek.

Evrakta tahrifat yapanların başvuruları geçersiz sayılacak

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvurular ve bu başvurularla ilgili Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. Elektronik Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacak. Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanmamış, atama alanı ve mezun olduğu yüksek öğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı halde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular geçersiz sayılacak; varsa yapılmış olan atamalar iptal edilecek.

Adaylar en fazla 40 tercih yapacak

Aday öğretmenliğe veya öğretmenliğe atama başvurusunda bulunacaklar, en fazla 40 eğitim kurumunu tercih edebilecek. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; 'tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum' veya 'tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum' seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecek. Tercihlerine atanamayan adaylardan 'tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum' seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

İlk atama ve milli sporcu kapsamında aday öğretmen olarak atanacaklar, birinci aşamada en fazla 40 eğitim kurumu, ikinci aşama başvurularında ise yetiştirilmek istedikleri en fazla 10 il tercihinde bulunacak.

Atamalar, 11 Şubat'ta elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Aday öğretmenlerin yetiştirilmek üzere il emrine atamaları 19 Şubat'ta yapılacak, ildeki görev yerleri ise 25 Şubat'ta valiliklerce belirlenecek.

 
 
Anadolu Ajansı

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eyy Allahımmm ne olur hayirlisini nasip eyle 2016-02-01 17:39:47

Ne olur dua edelim Allah rizasi icin hayirli olmasi icin dua edelim yuva kurmam bu sinava bagli

Avatar
41.tercih 2016-02-01 19:27:12

41.tercih=tercihlerin dışındaki kurumlara atanmak istiyorum veya istemiyorumu seçiyorsunuz başka da bir şey yapmıyorsun.bildiğim kadarıyla değişmesiyle böyleydi.sonra seni kurayla herhangi bir yere artık şansına neresi düşerse atamanı yapıyorlar genelde kimsenin tercih etmediği yerler oluyor tabi doğal olarak ben böyle biliyorum.

Avatar
ilk mat 2016-02-01 21:19:35

kayma olur nasıl olmasın hergün şehit haberi alikoyulma haberi geliyor.arkadaş araba aldı arabayla gidemiyor böyle birşey var mi ya.derecikte doktor ıdil de öğretmen arkadaşım var adamlar borcum olmasa ihtiyacım olmasa istifa edecek diyor hadi doktorun işi kolay 3ay sonra yeniden atanır.adamların psikolojisi bozulmuş Allah hepimizin yardımcısı olsun yazsak bir dert yazmasak ayrı. ama şartlar çok zor.

Avatar
matematik lise 2016-02-01 16:01:56

41.tercihte atama nasıl yapılıyor bilen varsa paylaşabilir mi saygılarla.

Avatar
atama 2016-02-01 17:03:33

Stajyerligi kalkanlar nasil bir yol izleyecek bilgilendirir misiniz

Avatar
Türkçeci 2016-02-01 19:28:29

Doğu güneydoğu yanıyor. Baharla beraber olaylar şiddetini artıracak

Avatar
İlköğretim mat 2016-02-01 19:30:59

Tahmini kaç kayma olur ?

Avatar
Felsefeci 2016-02-01 19:56:47

82 aldım atanamiyorum.felsefeyi bitirmeseydiniz subatta ben de atanabilirdim.mahvettiniz bizi.