banner406
banner396
06 Şubat 2015 Cuma 13:57
AES, Nisan'da 40 Bin Öğretmen Ataması İçin Alanlardaydı

Anadolu Eğitim Sendikasından Konuyla İlgili Yapılan Açıklama:

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

Nisanda 40 Bin Öğretmen, Şubatta 500 Engelli Kadrosu İçin Alanlardaydık
Hamasette cömert, atamalarda cimri işverenimiz atama bekleyen 300.000 öğretmen sorununu bir seçimden diğerine ertelerken, öğretmensiz eğitim, işsiz öğretmen ayıbı artarak sürmektedir. Çağdaşlık tartışmalarında engellilere çıkarılan istihdam engeli de ayıp olarak önümüzde durmaktadır. Anadolu Eğitim Sendikası yalnızca atanmış öğretmenleri değil, atanmayı bekleyen ve hak eden öğretmenleri de hiçbir zaman yalnız bırakmamış, bugün iki ayrı eylemde AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın M. Alper ÖĞRETİCİ, AES üst çatısı olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Sayın Bayram Zengin ve sendika yöneticileriyle birlikte öğretmenlerimiz için alana çıkmıştır. 


Dün sonuçlanan 15 Bin yeni öğretmen ataması sonrası organize olan atama bekleyen öğretmenlerle Güven Park önünde buluşan sendikamız heyeti, ücretli çalışan 50 binden fazla öğretmen yerine en geç Nisan ayında sonuçlanacak en az 40 bin kadrolu atama için hükümete, Milli Eğitim ve Maliye Bakanlıklarına çağrıda bulunmuşlardır. Talebin karşılık bulmaması halinde 28 MART ta Ankara’da başlatılacak eylemliliğin sözünü veren grup, kamuoyu ve sivil toplum örgütlerine de işbirliği çağrısında bulunmuştur.
Sayın Nabi AVCI tarafından 300 olarak açıklanan engelli öğretmen atama kontenjanın arttırılması talebiyle MEB önüne hareket eden sendikamız heyeti, bakanlık ve basın önünde, talepleri içeren pankartlarıyla yerlerini almıştır. Grup adına ilk sözü alan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Sayın Turhan İÇLİ; yasalar gereği 12 bin engelli kadrosu borçlu olan bakanlığın bir defada 500-600 kadar diplomalı, formasyonlu, KPSS yi aşmış engelli öğretmeni atayamamasını zafiyet olarak tanımlayarak Temmuz dönemindeki eylemliliği hatırlatmış, Çalışma Bakanının verdiği sözün gereğini talep etmiştir. Sayın İÇLİ; taleplerin karşılanmaması durumunda yine süresiz eylemliğe geçebileceklerinin işaretini vererek bakanlıktan taleplerini sıralamıştır.
Engelli Öğretmen atamaları için söz alan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN “asıl engel vicdanlarda” diyerek başladığı sözlerini, yasalardan gelen atanma hakkının yasayı uygulamakla mükellef kişilerce engellenmesine tepki göstererek sürdürmüş, “komşuda görme engelli bakan oluyor, bizde öğretmen olması sorun oluyor” demiştir. Her açıdan sağlıklı bireylerin dahi eğitimini sürdürme noktasında zorluklarla karşılaştığı ülkemizde engelli olduğu halde zorunlu eğitimi, yüksek öğretimi, hatta lisans üstü eğitimi tamamlamış, KPSS aşmış olanların çok daha başarılı, daha yetkin olduğunu ifade eden genel başkan, “bu ülkenin %12 si engelli, onlara örnek olacak, rol model olacak kişi yine bir engelli öğretmendir” demiştir.Sağlıklı olduğu halde atama beklerken sağlığından olan, hatta bunalıma girerek canına kıyan öğretmenlerin varlığına dikkat çeken Sayın Cansel GÜVEN, Kasım atamasında açıkta kalan engelli öğretmenlerin psikolojileriyle birlikte sağlıklarının daha da bozulduğunu belirterek, atamalar tamamlanıncaya kadar sendikal desteği sürdüreceklerinin sözünü vermiştir. Atandıktan sonra da kurumlarında çeşitli sorunlar yaşayan engelli öğretmenlerin de yanında olduklarını söyleyen GÜVEN, çağdaş olmanın gereği engellilerin yaşamına, çalışmasına uygun bir ülke inşa etmektir şeklinde konuşmuştur.Atama bekleyen tüm öğretmenlerin talepleri için seçim sonrasını, Ağustosu beklemeyeceklerinin altını çizen Sayın Cansel GÜVEN, 28 Mart Eylemliliğinin işaretini ve sözünü vererek sözlerini tamamlamıştır. Öğretmenlerimiz, basın ve kamuoyu bilgisine paylaşırız.

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 06.02.2015 13:57
Anahtar Kelimeler:
EylemAtamaNisanAES
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ingilizce 2015-02-06 14:31:44

Agziniza saglik kotu kalpliler zavalli issiz ogretmenlerin ahini alip durmasinlar

Avatar
vatandaş 2015-02-06 15:00:00

ihtiyaç varsa neden atanmıyor bu öğretmenler...

Avatar
turkcemmm 2015-02-06 15:13:24

Atama bekliyoruz lutfen

Avatar
emeğinize sağlık 2015-02-06 16:56:50

ddestek tam destek güzel haberler yakın dir

Avatar
edebiyat 2015-02-06 17:15:26

helal

Avatar
Makine ressamlığı 2015-02-06 17:22:04

helal olsun arkadaşlar mecburen verecekler bu kadroyu biraz daha bastıralım Allah yar ve yardımcımız

Avatar
Ücretli Köle 2015-02-06 17:47:05

modern köleliğe hayır nisanda 40.000 öğretmen ataması istiyoruz.

Avatar
biyolojicii 2015-02-06 19:26:45

nisanda atama istiyoruzzzzz