banner406
banner396
12 Haziran 2016 Pazar 13:55
Ağustos'ta Öğretmen Atamaları Bu Hafta Netleşebilir
Ağustos'ta atama bekleyen öğretmen adayları için bu hafta müjde gelebilir. Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı için mecliste bu hafta görüşmeler yapılacak. Özellikle muhalefet vekillerinin sık sık dile getirdiği Ağustos ayında öğretmen atamaları konusu bu hafta da mecliste gündem dışı konular kapsamında ele alınıp, öğretmen adayları için Sayın Bakan İsmet Yılmaz tarafından müjde verilebilir. Ağustos ayında öğretmen atamaları için "Atama yapılmayacak" denmesinin ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşayan öğretmen adayları, atama için muhalefet milletvekillerinin desteklerini alarak atama müjdesi almaya çalışıyorlar.

TBMM

Meclis, bu hafta Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı'nı yasalaştırmak için çalışacak.

TBMM Genel Kurulu, 8 maddelik Maarif Kanunu Tasarısı'nı ele alacak.

Tasarıyla, merkezi İstanbul'da olan "Maarif Vakfı" adıyla bir vakıf kurulacak. Vakıf, yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak, örgün, yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden, üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs verecek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak.

Yurt içinde de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirecek olan vakıf, bilimsel araştırmalar ve araştırma, geliştirme çalışmaları yapacak, yayınlar, metotlar geliştirecek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütecek.

Vakıf tarafından yurt dışında örgün ve yaygın eğitim kurumları açılan şehirlerde diğer kamu kurum ve kuruluşları aynı amaçla başka birimler oluşturamayacak.

Maarif Vakfı, ihtiyaç halinde faaliyetlerini, özel hukuk tüzel kişiliğine haiz şirketler kurarak veya devralarak gerçekleştirebilecek. Vakıf, yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve bunlara ortak olabilecek.

Mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak vakıfta, 12 üyeli mütevelli heyeti karar organı olacak. Mütevelli heyeti üyelerinin 4'ü Cumhurbaşkanı ve 3'ü Bakanlar Kurulu tarafından atanan 7 daimi üye ile 2'si Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olmak üzere, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları ile YÖK temsilcilerinden oluşacak.

Milli Eğitim Bakanlığının uygun gördüğü, yurt dışındaki kamuya ait varlıklar Bakanlar Kurulu kararıyla, bedelsiz olarak vakfa devredilecek.

Maarif Vakfı için Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyon lira aktarılacak.

Öte yandan siyasi partilerin Meclis grup toplantıları, salı günü gerçekleştirilecek.

Komisyonlar
Meclisteki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek.

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, 16 Haziran Perşembe günü toplanacak. Komisyon toplantıları, basına kapalı gerçekleşiyor.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 15 Haziran Çarşamba günü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerinden ''Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı" konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alacak.

İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, 15 Haziran Çarşamba günü Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu'nda konuyla ilgili sunum yapacak.

Muhabir: Melda Çetiner Karagöz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Teknik Ogretmen 2016-06-12 14:21:05

Agustosta hakkımız olan 50.000 atama yapılsın istiyoruz. Teknik Egitimde atama bekleyen her teknik bransa en az 200 kontenjan talep ediyoruz!

Avatar
bilişim 2016-06-12 20:13:39

bakan atama yok dedi daha neyi netleşecek bari şubatta 50.000 atama olsun subat ataması 50.000 den az olmamalı

Avatar
Guzide 2016-06-13 13:40:44

Bakan yok dedi kalin kafalilar hala atama olsun ağustosta diyor az biraz algi olsun yahu. Subatta tek olacak ve oldukca iyi sayıda. Ağustosta olmamasi cok dogru karat