banner406
banner396
26 Kasım 2012 Pazartesi 10:40
Almanca ve Fransızca öğretmen atamalarına cevap

Date: Thu, 7 Jun 2012 16:17:04 +0300

Subject: Başvurunuz sonlandı CRM:0001008

Sayın ...

AK Parti İletişim Merkezi'ne yapmış olduğunuz 120517-0392 numaralı başvurunuz, Milli Eğitim Bakanlığı; 'na iletilmiştir. Bakanlıktan gelen cevaplar aşağıda yer almaktadır.

İlgili Mercilerin Cevabı:

___________________________________________________________________________________________________

28.05.2012

Öğretmen açığı yaklaşık olarak bütün branşlardan vardır. Öğretmen atamaları öğretmen açığı kadar yapılmıyor, bakanlığımıza tahsisi edilen kadro sayısı kadar yapılmaktadır. Bazı branşlarda öğretmen açığı bin, beş bin, on bin gibi 4 ve 5 basamaklı rakamlarla ifade edilirken, bazı branşlar 50, 100 ve 500 gibi iki ve üç basamaklı rakamlarla ifade edilmektedir. İşte bu sebeple kontenjan taksimi yapılırken öğretmen açığı az olan branşlara bazen kadro isabet etmemektedir. Şubat 2012 atamasında Almanca ve Fransızca branşlarına kontenjan verilmemesi gibi…

Almanca dersi sadece Anadolu liselerinde okutulan bir ders değildir. Diğer liselerimizde de seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Bazı öğretmen adayları Anadolu liselerine sınavla öğretmen ataması yapıldığı için artık bizim atanmamız mümkün değildir. Şeklinde ifadeler kullanmaktadır. Anadolu liselerine sınavla veya sınavsız öğretmen alınması, ilk atama ile Almanca ve Fransızca öğretmen atamasına engel değildir.

Yine bazı öğretmen adayları daha önce sınıf öğretmeni olarak atanmış Almanca öğretmenleri asıl branşlarına geçerse bizim atanmamız tehlikeye girer diye endişe etmektedir. Evet eğer Sınıf öğretmenlerinde norm fazlası oluşursa, daha önce sınıf öğretmeni olarak atanmış başka branş öğretmenlerine asıl branşlarına geçiş hakkı verilebilir. Ancak sınıf öğretmeni olarak atanan branş öğretmenlerinin hemen hemen % 80'ni daha önce asıl branşına geçmesine rağmen az da olsa branş kontenjanlarını etkileyebilir. Bu konuda gelen talep ve eleştiriler ilgili birimlere iletilmek üzere not alınmaktadır.

Ayrıca, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sisteminin uygulamaya girmesiyle sınıf öğretmenliği branşında düşüş ve branş atamalarında artış sağlayacaktır.

Bilindiği üzere 2012 yılının büyük ataması Ağustosta yapılacaktır. Bu atamada Almanca ve Fransızca branşlarına kontenjan verilmesi için gelen talepler ilgili birimlere iletilmek üzere not alınmaktadır. İyi günler dileriz.

Milli Eğitim Bakanlığı -

___________________________________________________________________________________________________

Bilginize sunar sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz.

AK PARTİ GENEL MERKEZ

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AKİM

0312 444 25 44

www.akparti.org.tr/akim


Son Güncelleme: 26.11.2012 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eda yıldız 2012-12-03 11:48:08

bu haber yanlış aktarılmıştır. bu mail 40bin atamadan aylar önce şahsıma gelmiş bir cevaptır. neyin cevabıdır peki?
biz aylarca anadolu liselerine ilk atamanın sadece anadolu liselerde dersi olan biz almanca öğretmenlerini etkileyip etkilemeyeceğini sorduk ve bize gelen cevaplarda
"bu durumun bizleri etkilemeyeceği" söylenmiştir. aldığımız bu cevaplar bizi rahatlatmıştır. fakat gelin görün ki 40 bin öğretmen atamasında branşımıza sadece 3kadro açılarak vermiş oldukları cevabın yanlış olduğunu, "anadolu liselerine ilk atamanın kapatılmasının" en etkilendiği branşın bizler olduğunu büyük bir hüsran ile öğrenmiş bulunduk.bizim tepkimiz;akim vermiş olduğu cevaplarda neden bizleri yanıltmıştır? ama sizler bu maili, sanki 40bin öğretmen atamasından sonra meb'in almanca branşına neden kadro ayırmadığını açıklamış gibi gösterdiniz.lütfen düzeltiniz.biz sorularımızın hiçbirinin cevabını almış değiliz. bu mail bir açıklama değil, ağustos öncesi bize gönderilmiş yalan bir teselliden ibarettir.

Avatar
sezen S. 2012-12-03 12:06:30

haberiniz yanlış bir haberdir. almanca öğretmeni olarak her gelişmenin bizzat içindeyim. burada bimer den gelen cevap mayıs ayında gelmiştir. eylül atamasından önce meb bizlere anadolu liselerine ilk atamadan dolayı danıştayın verdiği kararın tek atanabileceğimiz okul türüne atanmamıza engel olmadiğini söylüyor. ama bize 8400 açığa rağmen 3 atama veriyor.bunun içinde hiç anadolu lisesi yok. meb'e gittiğimizde - sizin anadolu lisesinden başka atanabilecek okul türünüz olmadığını biliyoruz ama danıştay kararı varken sizi atayamayız- şeklinde cevap veriliyor.genel liseler anadoluya çevrildikçe branşımızdan ihtiyaç artıyor ve meb'in basın açıklamasında en çok ihtiyaç duyulan 10.branş olarak gösteriliyoruz.

ama sitenizdeki haber sanki böyle bir aldatmaca yyokmuş gibi,meb bize şimdi açıklama yapmış gibi gösteriyor herşeyi. siz de halkı yannıltmış oluyorsunuz. acilen bu mağduriyetin dile getirilmesini istiyoruz,aksi takdirde gerekli mercilere haberin yanlışlığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Avatar
öğrt. 2013-01-14 21:51:16

konuyla tamamen alakasız bir cevap...fransızca ve almanca için mutlaka atama yapılmalıdır.2.dili avrupa 2.sınıfta veriyor...