banner406
banner396
23 Ekim 2012 Salı 10:06
ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ATAMASI SORUNU
Önce, Eğitim-Sen'in Milli Eğitim Bakanlığı'na karşı açtığı dava ile okulları Anadolu lisesine dönüştürülen ve normları çalıştıkları Anadolu liseleriyle ilişkilendirilen öğretmenlerimiz mağdur edildi.         
Milli Eğitim Bakanlığı, genel liseleri Anadolu liselerine dönüştürme uygulamasını 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren başlatmış, Aralık 2008 tarihli yazı ile de Anadolu liselerine dönüştürme işlemini hızlandırılmıştı. Yine, Mayıs 2010'da bir genelge ile Liselerin Anadolu Liselerine Dönüştürülmesini gündemine almıştı. Bu genelgeye göre, genel liselerin Anadolu liselerine kademeli bir şekilde dönüştürüleceği, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürme işleminin 2013'te tamamlanacağı belirtilmişti. 

         
19.12.2010 tarih ve 27790 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmeliğe konulan geçici 26. Madde de, “19/9/2009 tarihli ve 27354 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır” denilerek, Anadolu liselerine sınavla öğretmen atamasına resmen son verildi.

         
Anadolu liselerine öğretmen seçimine yönelik yönetmeliği yürürlükten kaldırılmasına rağmen 2012 Mart'ında tarihinde Bakanlık yargı kararını gerekçe göstererek, yeniden Anadolu liseleri seçme sınavı açtı. Oysa 2009'da yapılan Anadolu Lisesi seçme sınavı sonucu, 2010 Mart ayında yapılan atamalardan sonra hem mevcut Anadolu liselerinde hem de genel liseden Anadolu lisesine dönüştürülen liselerde çok sayıda boş kontenjan bulunmasına karşın, yönetmeliğin yürürlükten kaldırılmış olması nedeniyle milli eğitim müdürlükleri tarafından duyuruya çıkılamamıştır. Bunun sonucunda da sınava dayalı atama kapsamında sınavı kazanan öğretmenlerden herhangi bir atama yapılmamıştır.

Bu konuda naçizane önerilerimiz olacak…
Bu Öneriler:

1) Mart 2012'de Anadolu Liselerine Öğretmen Atama Sınavını kazanmış olan öğretmenler eğer genel liseden Anadolu lisesine dönüşmüş bir okulda görev yapıyorlarsa; tıpkı alan değişikliklerinde kendi okulundan alan değişikliği tercihi yapan idarecilerde olduğu Anadolu lisesine dönüşen kendi okuluna öncelikli olarak atanabilmelidir. Kendi okulundaki boş norm sadece o öğretmenimize açılmalıdır. Başkalarına görünmemelidir. Zaten bu öğretmenimiz bu okula gelirken hizmet puanı üstünlüğü ile buraya gelmiştir. Önümüzdeki dönemde de bütün genel liseler, Anadolu lisesine dönüştürüleceği için zaten Anadolu lisesi öğretmeni olacak olan bu öğretmenlerimizi mağdur etmeye gerek yoktur. Öğretmenimiz kendi okulunu tercih etmezse; başka okulları tercih edebilmelidir. 


2) Kademeli olarak Anadolu lisesine dönüşmekte olan okullarda ( Örneğin: Genel liseye bu sene son kez 9. Sınıf öğrencisi alan okullar) ise okulun Anadolu lisesi kısmının boş olan normları açık ilan edilip sınava dayalı duyuruya çıkılmalı, ancak bu yapılırken; dersine kadrosu o okulun genel lise kısmında bulunan ve Anadolu lisesindeki öğretmen normu boş olan derslerine de aynı okulun genel lise kısmının öğretmeninin girdiği normlar açık ilan edilmemelidir. 


Örnek verecek olursak; kademeli olarak dönüşen Anadolu Lisesinin bir branşta üç normu var. Bu üç normun ikisi dolu, boş olan bir normuna da kadrosu aynı okulun genel lise kısmında bulunan bir öğretmenimiz giriyorsa; bu boş norm duyuruya çıkmamalıdır. Bu şekilde kadrosu genel lisede kalan ancak genel lisedeki ders saati her yıl azalacak olan bu öğretmenimiz mağdur edilmemiş olacaktır.


3) Ya da yukarıdaki önerinin devamı niteliğinde eğer genel liseden Anadolu lisesine dönüşen okullarda iki okulun ( genel lise ve Anadolu lisesi) toplam ders yükünü okulun mevcut öğretmen normu karşılıyorsa o okulda duyuruya çıkılmasın. 


Ancak iki okulun ( genel lise ve Anadolu lisesi) mevcut öğretmen normu, yine iki okulun ( genel lise ve Anadolu lisesi) toplam ders yükünü karşılamıyorsa o zaman sadece açıkta kalan ders yükünü karşılayacak kadar öğretmen normu duyuruya çıksın. 

İlgililere saygılarımızla duyurulur…

Celal DEMİRCİ 

Son Güncelleme: 23.10.2012 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
martta yapılan sınav sonucu 2012-10-23 10:33:38

atamlarımızın bir an önce yapılmasını diliyoruz.insan sonuç görmek istiyor.belki olmaz belki olur atamamız .ama lütfen bir sonuç rica ediyorum mebden.

Avatar
il içi çalıştırılsın 2012-10-23 11:16:26

il içi çalıştırılmadan atamalar yapılırsa çk büyük haksızlık olur. sırada bekleyen öğretmenler var. sıraları çalıştırdıktan sonra boşalan yerlere sınav kazananlardan atansın

Avatar
meslek öğretmeni 2012-10-23 17:15:14

anadolu sağlık meslek liselerinde çok sıkıntı yaşaanıyor.bu liselerde anadolu ünvanını aldığı için onlarda öğretmen ataması sınavla yapılması gerekiyomuş.bu saçma çünkü meslek dersi öğretmenlerinin düz lisede çalışma şansı yok..

Avatar
meslek öğretmeni 2012-10-23 17:17:38

sırf bu kanuna uyulduğu için çoğu sağlık lisesinde fizyoloji anatomi gibi aana derslere başka okulların biyoloji hocaları giriyo...ve biz sağlığımızı bu eğitimi alan gençlere emanet ediyoruz.yazık ya...

Avatar
sevim küçük 2012-10-23 22:12:00

saçmalık sınava girdim kazandım ve atanacam ben yıllardır meslek lisesinde olup bu sınavı kazanırken adam girip kazanamıyosa ne yapalım kazansaydı

Avatar
atama hakkımız 2012-10-23 22:17:18

atama hakkımızdır. 7 aydır bekledik.

Avatar
fizikçi atayın artıkkkkkkk 2012-10-24 10:57:46

liselerde boşluk olmasına rağmen 85-90 puan alan fizikçileri neden atamiyorsunuz, ha bide atadiniz da anadolu lisesi için tekrar sinav yapiyosunuz, söze gerek yok, 40 binde 100 fizikçi, 3000 din kültürü...daha ne denir bu adaletsiz dağilim için.

Avatar
bayram sonrası ilk hafta atama bekliyoruz. 2012-10-24 12:07:06

atamalar 10 aydır bekleniyor.ama hiç sonuç yok.ortada bir cevap olmalı.ataalar lütfen bayram sonrası kasımın ilk haftsı yapılsın.