banner406
banner396
20 Ekim 2013 Pazar 07:45
Atama bekleyen öğretmenler Milletvekili ile şubat atamasını görüştü

 Şanlıurfa'da atama bekleyen bir grup öğretmen Şubat ataması için Bakan Çelik ve milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu'yla görüştü. Öğretmenlerin atama isteklerini dinleyen Karahan Uslu taleplerin yazılı olduğu dosyayı MEB Bakanı Nabi Avcı'ya ileteceği sözünü verdi.

SORUNLARI TAKİP EDİYORUM

Bayramın 3'üncü günü gerçekleşen görüşmenin kareleri bugün basına ulaştırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le izdiham nedeniyle detaylı görüşemeyen öğretmen adaylarını AK Parti Şanlıurfa milletvekili Dr. Zeynep Karahan Uslu dinledi. Öğretmenlerin bayram tebriklerini kabul eden Karahan Uslu kendisinin de bir eğitimci olduğunu ve bahsedilen sorunları yakinen takipettiğini ifade etti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILSIN

Başta Şanlıurfa olmak üzere Türkiye'de yaklaşık 80 bin ücretli öğretmenin görev yapması nedeniyle kadrolu atamanın yapılmadığını dile getiren öğretmenler ücretli sistemin kaldırılmasını istedi.

Vekil Uslu, ellerinde ücretli öğretmenlikte yaşanan branş karmaşasını belgelerle ispat eden öğretmen adaylarına, "Maalesef, bu ülkemizin bir sorunu. Öğretmen alamadığımız zaman boşlugu bu sistemle gidermeye çalışıyoruz" diye yanıt verdi.

SINIF ÖĞRETMENLERİ KENDİ BRANŞLARINA GEÇSİN

Görüşmede konuşulan bir diğer konu ise alan değiştiren sınıf öğretmenlerinin yarattığı mağduriyetler oldu. Belgeleriyle 4 bin 270 sınıf öğretmeninin beden eğitimi branşına geçiş yaptığını ve bu durumun rahatsızlık yarattığını ifade eden öğretmenler, değişikliğin iptali için toplanan imzaları Vekil Uslu'ya sundu.

Vekil Uslu, "Dosyada var mı bu söyledikleriniz? (Evet) Ben Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştıracağım. İmza fikri çok güzel bir düşünce " ifadesini kullandı.

SURİYELİLER'E MİLYAR DOLAR ÖĞRETMENLERE KURUŞ YOK

Türkiye'nin ekonomik durumunun iyiye gittiğini hatırlatan öğretmenler, "Suriye'ye milyar dolarlarca yardım yapıyoruz, İMF'ye borç veriyoruz. Peki neden bu ülkeye yıllarca okuyarak emek vermiş kendi öğretmenlerimize sıra geldiğinde ise bütçe imkanlarının kısıtlılığından bahsederek atama yapmıyoruz?" diye sordu.

Vekil Uslu, "Bunlar hükümetimizce tasarruf çerçevesinde gerçekleşen durumlardır" diye yanıt verdi.

ŞUBAT ATAMASI MUTLAKA YAPILMALI

Son olarak Şubat'ta atama bekleyen öğretmenler olarak oldukça mağdur olduklarını belirten eğitimciler, "Ailelerimizin yüzüne bakacak halimiz kalmadı. Onca yıl okuduktan sonra işsiz gezmek ve insanların alay konusu olmak zorumuza gidiyor. İnsanların " Siz hala atanmadınız mı?" sorusu yüreğimizi parçalıyor. Yeterli atama kontenjanı verilmediği için mağduruz. Bazı bölümlerden 5 bin kişi alınıyor. Bazılarından ise 500-1000 kişi. Bazı bölümlerden ise hiç alım olmuyor. Adaletsiz bir dağılım var. Bu yüzden çoğu kişi mağdur oluyor. Sistematik bir alım yok. Her branştan eşit oranda alım yapılmıyor. Anlatılacak o kadar çok şey var ki. Atama bekleyen 350 bin öğretmen eve ekmek götüremiyor. Bu yüzden Şubat atamasının olması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Şubat'ta mutlak atama istiyoruz" dedi.

Vekil Uslu, "Ben sizi çok iyi anlıyorum. Ben de bir eğitimciyim. Size söz veriyorum ben bu konuyla ilgileneceğim ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı'yla görüşeceğim" diye sözlerine son verdi.

İHTİYAÇ VAR, PARA VAR, ATAMA YOK

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 125 bin öğretmen açığı var. Atama bekleyen öğretmen sayısı ise 350 bin civarında. MEB'e geçtiğimiz yıl ayrılan bütçe 47 milyar TL. Bu yıl ayrılan bütçe ise 55 milyar 704 milyon TL. MEB, geçtiğimiz yıl 40 bin öğretmen alımı yaptı. Bu yıl bu sayının bütçeye oranla 47 bin civarında olması gerekiyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bütçeden en büyük payın MEB'e ayrıldığını ancak rakamın yine de mütevazi olduğunu talep halinde ek kaynaklar verilebileceğini ifade etti.

Öte yandan, ekonomik gidişat pozitif. İMF'ye borç veriyoruz bunun yanı sıra Merkez Bankası'nda bekleyen 90 Milyar dolar var. Suriyeliler'in kaldığı çadırkentlere büyük oranda para kaynağı harcanıyor.

Tüm gelişmelere rağmen, MEB Bakanı Nabi Avcı'nın Şubat atamasına sıcak bakmaması öğretmenlerin ve eğitim sendikalarının tepkisine yol açıyor. Sendikalar Şubat müjdesinin şimdiden verilmemesi halinde Ankara MEB binası önünde Ocak ayında geniş çaplı protesto mitingleri düzenleyeceklerini duyuruyor.

Son Güncelleme: 20.10.2013 08:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKİM ve BİMER 7 bin atama hakkı 2013-10-20 08:26:13

47 binden kalan 7 bin atama hakkımız hemen verilsin

Avatar
havayı alırsınız 2013-10-20 10:41:10

bu vekil eğitim işlerinden anlamıyor. danıştayı alan değişikliği hakkındaki karaından haeri yok. siz bu kafayla zor atanırsınız. geçen yılkki gibi atanma isteyi yerine politika yaparsanız havanızı alırsınız.

Avatar
hakka bak 2013-10-20 10:49:49

ey hek yemiyenler 5. sınıfları geri verin vekile bunuda söyeleseydiniz ya

Avatar
sınıfcılar sizlere yazıklar olsun 2013-10-20 10:57:21

atanan atanmayan ve alan değiştiren sınıf öğretmenleri sizlere yazıklar olsun eğitim söz sen size etmediği hakaret kalmadı ayaklarının altına aldı siz onlara iki laf söyleyip tepki gösteremediniz. Nette bırakın grup oluşturmayı oluşturulan gruplara bile katılmıyorsunuz siz bir millet vekiliyle görüşemiyormusunuz. ilgili bir yeri arayı faks çekip düşütüğünüz duruumu uğradığınız hakaretleri belirtemiyormusunuz sizden bi hal olmaz

Avatar
eğitimin direğisınıcılar 2013-10-20 11:14:07

toplam alan değiştiren 42000 bunun 21000 sınıf öğretremeni 5000 sınıf öğretmeni geri döndü geriye16 bin kaldı 21 000 alan değiştire branşından yan alanı branşa gecelerdir. 5sınıflar elinden alınıyor bunlara rağmen sınıf öğretmenleri eğitim söz sen ve onun gibi düşünler tarafından hede gösteriliyor aciz sınıf öğretmenleri de burada yorum yazıyor.

Avatar
vurun sınıf öğretmenlerine 2013-10-20 11:21:10

coğrafyacı tarihci sosyal bilgilere geçti edebiyatçı türkçeye geçti matematikçi fene geçti fenci fiziye kimyaya geçti ama vurun sınıf öğretmenine eğitim söz sen sizi saksı çiçeğine benzeterek iltifat etmiş böyle olursanız sizi yakında okullarınızdan bile kovarlar

Avatar
fizik 2013-10-20 11:44:12

şubatta 600 fizik öğretmeni atansın

Avatar
fizik 2013-10-20 11:44:12

şubatta 600 fizik öğretmeni atansın