banner374
20 Ekim 2015 Salı 19:25
Atanamayan öğretmen mi, ataması yapılmayan öğretmen mi?
 Emir, ilgili konu hakkında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Murat Emir önergesinin gerekçesinde şunlara değindi: “AKP iktidarının ülkemizde ihtiyaç olduğu kadar atama yapmaması, öğretmen açığımızın büyümesinin yanında işsiz öğretmen sayısını da çığ gibi artırmaktadır. 2003-2015 yılları arasında KPSS’ye toplam 2.996.742 öğretmen adayı girmiştir. Ancak bu öğretmen adaylarının sadece %17’si öğretmen olarak atanabilmiştir. Geriye kalan %83’lük bölümünü oluşturan öğretmenler işsizlikle yüz yüze bırakılmıştır. Son 5 yılda, KPSS’ye girenler arasında yüzde 17-18 bandında bulunan atanan öğretmen oranının, 2015’e gelindiğinde yüzde 13’lere gerilediği bilinmektedir.” Ankara Milletvekili Emir : “Bilindiği gibi, bir ülkenin kalkınmasının ve gelişmesinin en önemli unsuru eğitimdir. Eğitimin temel taşı ise öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz yıllarını verip mesleklerini ellerine alıyorlar. Daha sonra KPSS’ye girip öğretmen olarak atanmak adına canlarını dişlerine takıp gayret gösteriyorlar. Ancak AKP’nin yarattığı çarpık eğitim sistemi yüzünden aday öğretmenlerimizin çok büyük kısmı atanamıyor. Peki, atanamayan öğretmenlerimiz ne yapıyor? İşte Milli Eğitim Bakanı’nın her gün kendisine sorması gereken soru budur” dedi. Murat Emir önergesinde, sayıları yaklaşık 300.000 olan atanamayan öğretmenlerin durumunun ne olacağını, öğretmenlerimizin eğitimini aldıkları mesleklerini ne zaman icra edebileceklerini, MEB’e bağlı eğitim kurumlarındaki öğretmen açığının ne kadar olduğunu ve bu açığın nasıl kapatılmasının düşünüldüğü sorularını ilgili bakana sormuştur. Milletvekili Emir : “Ücretli veya sözleşmeli öğretmen istihdamıyla öğretmen açığını çözmeye çalışmak doğru bir yaklaşım mıdır? Ücretli öğretmenler ile aynı okulda çalışan kadrolu öğretmenlerin aylık gelirleri arasındaki fark ne kadardır?” sorularını da bakana iletmiştir. Bu sözler kime ait? Murat Emir, önergesine devam ederek, Milli Eğitim Bakanı’nın “Mutlaka öğretmen olmak için direnmek ne kadar doğru? Meslek edindirme kurslarımız var, 8 aylık eğitim sürecinde cep harçlığı da veriyoruz” şeklinde bir açıklaması olup olmadığını sorgulamıştır. Ve eklemiştir : “Bu sözler size aitse, atanamayan öğretmenlere bakış açınız bu mudur?” Ankara Milletvekili Emir, 2002 yılından bu güne kadar intihar eden atanamayan öğretmen sayısını, intihar eden bu öğretmenlerimizin sorumluluğunun kimde olduğunu ve devletimizin yıllarca eğitip meslek sahibi yaptığı değerli öğretmenlerimizin hayatlarının bu kadar ucuz mu olduğunu sorgulayarak önergesini sonlandırmıştır.

Chpgundemi.com
banner182
Son Güncelleme: 20.10.2015 19:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
şubatta 40 bin atama şart 1 yıl önce

ücretli öğretmenlik rezaleti son bulmalı. akp bu konuda sınıfta kaldı. öğretmen sorununu çözmek bi yana atanamayan öğretmen sayısı arttıkça arttı. şubatta 30 bin komik bir rakamdır. chp ve mhp bile 40 bin dediler mitinglerinde.

Avatar
bir kere sayımız 300bin değil 1 yıl önce

Tamı tamına 415bin acı ama gerçek bu onun için şubatta 40bin ağustosta 60bin alınıp ücretli köleliği son verilmelidir bunu kim vaat ediyorsunuz oyum onadir sadece benim değil tabi ailelerimizinde insanlar hasta oldular çocuklarımız nolcak diye.bazı arkadaşlarımız intihar etti baksınlar yazık Allah rahmet etsin....

Avatar
tarih 1 yıl önce

bizler 82 puanla 85 puanla 'ataması yapılmayan' tarih öğretmenleriyiz!

Avatar
nevin 1 yıl önce

'ataması yapılmayan' 27,000 tarih öğretmeni var !

Avatar
tarih 1 yıl önce

her atamada 300 kontenjan verilerek kenara atılan 'ataması yapılmayan' tarih öğretmeni var

Avatar
ak partiye destek 1 yıl önce

muhalefetin 40 bin sözüne ak partinin 30 bin sözü daha değerlidir. çünkü zaten iktidar olamayacak partiler rastgele sallıyor bunun yanına ak parti yine birinci parti olacağı için sözü daha önemlidir.

Avatar
Resim 1 yıl önce

yıllardır onumuze konulan 250-300 kontenjan. kontenjanımız artırılsın ıstıyoruz.2yıldır ancak 500lerde kontenjan verılıyor lutfen derslerımıze baska branslar gırmesın.

Avatar
müzik 1 yıl önce

1500 müzik öğretmeni ataması istiyoruz