banner406
banner396
22 Aralık 2012 Cumartesi 21:40
Atanamayan öğretmen sorununun kaynağı eğitim fakülteleri

BURSA-İSTANBUL-ÇANAKKALE-TEKİRDAĞ  Kuvvetli fırtına nedeniyle İstanbul, Bursa ve Çanakkale'de deniz ve hava ulaşımında bir çok sefer iptal edildi, fırtınanın etkili olduğu yerlerde çatılar uçtu, ağaçlar devrildi.

İstanbul'da yaşanan olumsuz hava koşulları, vapur seferlerini de etkiledi.

Şehir Hatları'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, şiddetli lodos nedeniyle tüm seferlerin iptal edildiği belirtildi.

İDO'dan yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri ile tüm iç hat deniz otobüsü seferleri, geçici bir süre karşılıklı olarak iptal edildi. 

Açıklamaya göre, saat 10.30 Yalova-Yenikapı, 10.45 Pendik-Yalova, 10.45 Yalova-Pendik ile 11.30 Yenikapi-Yalova ferry cat tipi hızlı feribot seferleri ile 11.00 Yenikapı-Yalova, 11.30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 11.40 Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 12.30 Yalova-Kartal, 12.30 Yalova-Yenikapı, 13.00 Kadıköy-Yenikapı-Armutlu Köyü-Armutlu t. k.-Bursa, 13.00 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 14.10 Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 14.30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 15.00 Kadıköy-Yenikapı-Armutlu t. k.-Armutlu-Bursa, 18.30 Bostancı-Yenikapı-Bandırma deniz otobüsü seferleri yapılamayacak.

Öte yandan, saat 18.30'daki Bandırma-Yenikapı hızlı feribot seferi de iptal edildi.

BUDO

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliğinden (BURULAŞ) yapılan açıklamaya göre de 15.00'deki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş), 15.30'daki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya), 15.30'daki İstanbul (Kabataş) - Armutlu (İhlas), 17.00'deki Armutlu (İhlas) - Bursa (Mudanya), 17.15'teki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş), 18.00'deki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya), 19.00'daki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş), 20.00'deki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya), 21.15'teki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) ile yine 21.15'teki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş) deniz otobüsü seferleri programdan kaldırıldı.

Ayrıca 08.00 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya), 08.30'daki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya), 09.00'daki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş), 09.30'daki Armutlu (İhlas) - İstanbul (Kabataş) ile 10.45'teki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya), 12.00'deki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferleri, şiddetli lodos nedeniyle gerçekleştirilememiş, 13.45'deki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi de iptal edilmişti.

Bursa'da kuvettli lodos

Bursa'da, kuvvetli lodos nedeniyle yerinden sökülen sac bir çatı, tramvay hattında tellerin üzerine düştü.

Gece yer yer devam eden ve sabah saatlerinde de etkisini sürdüren lodos nedeniyle bazı tabela ve çatılar uçtu, vatandaşlar yollarda yürümekte zorlandı. Zaman zaman yollara devrilen cisimler nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Osmangazi ilçesi Santral Garaj Mahallesi'nde, hafif raylı sistemin (BursaRay) Osmangazi İstasyonu önünde yaklaşık 100 metre uzaklığında yerinden sökülerek gelen sacdan yapılmış çatı, tramvay hattını kapattı. Tellerin üzerine düşen çatı, kıvılcımlar saçmaya başladı.

Olay yerine gelen polis, zabıta ve itfaiye ekipleri, tellerdeki enerjiyi keserek çevrede güvenlik önlemi aldı. Durakta kalan yolcuları, alternatif ulaşım araçlarına yönlendirildi. Çatının tellerin üzerinden alınması için çalışma başlatıldı.

Uludağ'daki teleferik ve telesiyejler çalıştırılmıyor

Okulların yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan bölgede, hızı saatte 80 kilometreye varan kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor.

Kent merkezi ile Uludağ arasında ulaşımın sağlandığı teleferikte seferlere 2 Şubat'a kadar ara verildi. "Oteller bölgesi"ndeki telesiyejler de durduruldu.

Çanakkale'de fırtına

Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege'de etkili olan kuvvetli fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Alınan bilgiye göre, zaman zaman etkisini artıran kuvvetli fırtınanın saatteki hızı bazı bölgelerde 60 kilometreye kadar ulaştı.

Fırtına nedeniyle daha önce iptal edilen Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada arasındaki seferlere ek olarak Lapseki-Gelibolu feribot seferleri de geçici olarak durduruldu.

Kuzey Ege'de etkili olan fırtına, Gökçeada ilçesinde bir caminin külahının devrilmesi ve iki evin çatılarının hasar görmesine yol açtı.

İlçede dün öğleden itibaren etkili olan, akşama doğru şiddetini artıran ve saatteki hızı 60 kilometreye ulaşanfırtına nedeniyle Gökçeada'daki Fatih Camisi'nin külahı devrildi.

Fırtınadan iki evin çatıları hasar gördü. Bazı iş yerlerinin önlerindeki buzdolapları da yıkıldı.

Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege'de etkili olan kuvvetli fırtına nedeniyle boğaz hattındaki deniz ulaşımı güçlükle yapılabiliyor.

Fırtına, Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir arasındaki feribot seferlerini olumsuz etkiledi.

Feribotların iskeleye yanaşma ve kalkma manevraları güçlükle yapılırken fırtına nedeniyle geçici olarak durdurulan Lapseki-Gelibolu hattından Çanakkale'ye gönderilen araçlar kentte uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattındaki deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, ancak fırtınanın etkisini kaybetmesinin ardından seferlerin normal olarak yapılabileceğini, ayrıca, yaşanan yoğunluk nedeniyle Çanakkale-Eceabat arasındaki seferlerin saatsiz olarak gerçekleştirildiğini kaydetti.

Marmara Denizi' nde ulaşıma lodos engeli

Marmara Denizi'nde, akşam saatlerinde başlayan ve gece de etkisini sürdüren lodos nedeniyle yerli ve yabancı bandıralı bazı şilepler yollarına devam edemedi.

Hızı zaman zaman 90 kilometreye ulaşan lodostan olumsuz etkilenen 71 şilep ve tanker, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerinde demirledi.

Gemi personeli de zaman zaman 6 metreye ulaşan dalgalar yüzünden karaya çıkamadı. Gemilerin, hava koşullarının düzelmesinin ardından rotalarına göre hareket edeceği belirtildi. 

Bu arada, fırtına balıkçıları da olumsuz etkiledi. Ava çıkan tekneler, poyraz dolayısıyla Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.

Uzun kuyruklar oluştu

Marmara Denizi'nde kuvvetli lodos, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi.

Alınan bilgiye göre, Gebze (Eskihisar)-Yalova (Topçular) arabalı vapur seferleri, lodos nedeniyle iptal edildi.

Eskihisar İskelesi önünde Yalova'ya gitmek için sıraya giren araç sürücüleri, seferlerin iptal edilmesi nedeniyle kuyruk oluşturdu.

Lodosun etkisi azalınca seferlere yeniden başlanacak.

Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı'nın çatısı uçtu

Kuvvetli lodos dolayısıyla Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı'nın çatısı uçtu, Kavaklı Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı'ndaki bazı çam ağaçları da yan yattı.

Gebze ilçesi Hacı Halil Mahallesi İstanbul Caddesi'ndeki özel bir dershanenin çatısı yola düşerken lodos dolayısıyla ilçedeki bazı trafik ışıklarının ters döndüğü görüldü.

Sakarya'da çatılar uçtu, ağaçlar devrildi

Sakarya'da dün gece başlayan ve saatte 65 kilometre hıza ulaşan kuvvetli lodos, günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Lodos nedeniyle D-100 karayolundaki bir otomobil firmasına ait satış mağazasının çatısı uçtu, yön levhaları devrildi. 

D-100 karayoluna devrilen ağaçlar ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kesilerek kaldırıldı.

Marmaris'te kuvvetli rüzgar

Marmaris'te etkili olan kuvvetli rüzgar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

İlçede devam eden ve zaman zaman sağanağa dönüşen yağışla sabah saatlerinden itibaren rüzgar da etkili olmaya başladı.

Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, güney ve güneydoğu yönlerinden esen rüzgarın şiddeti saatte 30 kilometreyi geçti. Rüzgarın açık denizde hızının ise saatte 70 kilometreyi buldu. Salı günü akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen fırtına nedeniyle balıkçıların denize açılmaları uyarısında bulunuldu.

Rüzgar ve beraberinde etkili olan dalgalar ilçede yaşamı olumsuz etkiledi. Vatandaşlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmazken, deniz kenarındaki restoran ve kafeteryalar da kepenk açmadı.

Rıhtıma çarpan dalgalar yat limanındaki yürüyüş yoluna kadar taştı. Bazı tekneler dalgalardan ve rüzgardan etkilenmemeleri için daha korunaklı yerlere çekilirken, limanda demirli bulunanların ise sahipleri tarafından halatları sıkılaştırıldı.

Bölgede, yarın da saatteki hızı 75 ila 90 kilometre arasında değişecek fırtınanın etkili olması bekleniyor.

Muhabir: Mustafa Yılmaz - Ömer Ürer - Burak Akay - Yakup Güler - Levent Kişi

Son Güncelleme: 22.12.2012 21:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sorun akp 2012-12-23 01:23:06

sağolsunlar 50 bin atanamayan öğretmenin sayısını 350 bin yapmayı becerdiler

Avatar
Ali Yüksel 2012-12-25 19:49:06

sayın yunus bey dikkatini çekerim benim çocuğum eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği mezunudur. öğretmenlik atandıktan iki yıl sonra başalamaz. iki yıl sonra memurluk başlar.lütfen alanınla ilgilen

Avatar
muhammed 2013-01-04 00:40:46

herkes bildiği şeyi konuşsun. bu doçentlik ünvanı nasıl veriliyor yalakalık % kaç etkiliyor acaba

Avatar
fencı 2013-01-04 11:25:08

bız ogretmen olmak ıstedık sadece yaaa butun memleket ogretmensız dısarıda ögretmen yıgılı ama ne bız ogretmen olabılıyoruz nede ögrencı ogretmenıne kaavusuyo

Avatar
eğitim fakültesinin amacı? 2013-01-04 12:58:44

eğitim fakültesi ne demektir? 8 dakika önce yorumlandı
eğitim fakültesi adı üzerinde eğitimi yürütecek olan öğretmen yetiştirme amacını güden kurumlardır.tıpkı din adamı yetiştirme amacı güden imam-hatipler gibi.ama ne eğitim fakülteleri mezunlarını öğretmen yapıyorsunuz(neymiş illa öğretmen mi olacakmış,başka iş baksınmış..yok yaaa.sizin ananız güzel mi?ulen niye açtın niye öğrenci aldın diye sormazlar mı adama?sorarlar da adam olan cevap verir tabi)ne de imam-hatip mezunlarını kendi alanlarıyla sınırlı tutuyorsunuz.adamlar ellerini kollarını sallaya sallaya her bölüme giriyorlar üniversitede.lan hani din adamı yetiştirecektin?içine ettiniz her şeyin.tebrikler!

Avatar
şubat atamasına 2013-01-11 17:26:18

hayır

Avatar
ağzı olan konuşuyor 2013-01-12 11:28:49

dolayısıyla yunus beyindeağzı var ama ne konuştuğunu bilmiyor tıpkı milli eğitim bakanı gibi malesef bir yığın vasıfsız kişiler tarafından hayatımız yönlendiriliyor yazık bize yazık bu ülkeye mahvettiniz allah hesabını sorsun sizden

Avatar
öğretmenim 2013-01-12 14:40:52

o zaman eğitim fakültelerimi kapatsınlar öğretmenlik adı altında kimseyi mezun etmesinler. kim hangi mesleği tutturursa onu yapsın burası türkiye beyefendi sadece öğretmen değil her alanda işsizlik var sen nerde yaşıyorsun. eğer böyle düşünülüyorsa eğitim fakültelerini tamamen kapatsınlar. mevcut üniv. mezunlarına sınav uygulayarak öğretmen seçsinler.