banner374
21 Eylül 2014 Pazar 02:15
Atanamayan öğretmenler eylem yaptı
 BALIKESİR'de ataması yapılmayan bir grup branş öğretmeni yaptıkları eylemde temsili diplomalarını atık kutusuna attı. 
Öğretmen atamalarında olumlu bir sonuç alamayan bir grup branş öğretmeni, seslerini duyurmak için Yeşilli Meydanı'nda bugün öğlende eylem yaptı. Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş üyesi öğretmenler, CHP ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de eyleme destek verdi. Ellerinde 'Ölerek değil öğreterek gündeme gelmek istiyoruz', 'Sadaka değil adalet istiyoruz', 'Branş öğretmenleri bu ülkenin üvey evlatları değildir', 'Türkçeci, sosyalci, fenci, bir sınıfçı edemedi' yazılı pankartlar taşıyan atanması yapılmayan öğretmenler eyleme saygı duruşu ve İstiklal Marşı okuyarak başladı. 
Topluluk adına yaptığı açıklamada atanamayan öğretmenlerin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Türkçe öğretmeni Burcu Bilgiç, "Sayımız öyle fazla ki İrlanda nüfusunu geçmemize çok az kaldı. Bizler öğretmen olamadığı için evlenemeyen, dalga geçilen, hor görülen, gururu incinen, gündelik işlerde yevmiyeci olarak çalışan koca yürekler için buradayız. Biz, okulların önünden geçerken atanamadığı için yüreği yanan öğretmenler için buradayız. Girdiği her yıl sınav sistemi değişen, değişmese bile sınav soruları çalınan failleri belli olduğu halde hırsızlığa göz yumanların gözünü açmak, zulüm karşısında ne yapacağını kestirememiş, umutları tükenmiş öğretmenlere umut için buradayız. Bizler 'atanamayan' diye yaftalayıp, sanki bir yetersizlikmiş gibi konu komşunun, 'Yine mi atanamadın?' gibi sözlü tacize uğrayan, yetersizmiş imajı çizilen öğretmenler için buradayız. Atanamadı sözcüğü bir yetersizliği belirtmek için olur. Biz atanamayan değil, ataması yapılmayan öğretmenleriz" dedi. 
İNTİHAR EDEN ÖĞRETMENLERE DİKKAT ÇEKİLDİ
Seslerini halka duyurmak haksızlığa karşı çıkmak için meydanlarda olduklarını vurgulayan Burcu Bilgiç'in açıklaması sık sık, "Öğretmenler burada adalet nerede?", "Atama hakkımız, brançıyız haklıyız", "Karanlık gelecek istemiyoruz", "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla kesildi. İşsiz kalmamak için polis, asker, olmak zorunda kalan ve mesleklerini asla icra edemeyecek arkadaşları için meydanlara indiklerini kaydeden Bilgiç, "Bizler, 'öğretmenler başka iş baksın' diyen, adı bakan olan fakat hiç bir şeye bakmayan, görmeyen bir insanın emeğimizi sömürmesine izin vermemek için buradayız. Soma'nın karanlık ve ölüm kokan madenlerinde can vererek şehit olan öğretmenlerimiz için buradayız. Ataması yapılmadığı için buhran geçirip intihar eden 39 eğitim şehidi için buradayız. Siz dinden, ahlaktan, edepten bahsederken, bu yitip giden canlar aklınıza geldi mi? Son yapılan atamalardaki haksızlığa göz yummak mümkün değil. Branş öğretmenleri bu ülkenin üvey evladı değildir. Bu haksızlık unutulmayacaktır. Sosyal medyada bir araya geldiğimiz örgütlenmeyi hayata taşıyacağız. Branş değil, tek yumruk, tek slogan, her yerde tek amaç, hakkımız olanı almak. Yetmez biliyoruz ama Şubat'ta 40 bin atama bekliyoruz" diye konuştu.
FARKINDALIK İÇİN EYLEMDE KİTAP OKUNDU
Eylemde grup, farkındalık yaratmak için beş dakika kitap okudu. Daha sonra okunan kitaplar bir kutuda toplandı. Kitapların, Siirt'in Eruh İlçesi Dağbaşı Köyü Şehit Lokman Tınazoğlu Ortaokulu'na gönderileceği açıklandı. Topluluk, öğretmenlere üç kuruşluk diploma verilip bir köşeye atılmaya çalışıldığı söyleyerek tepki gösterdi. Topluluk birlikte "Bizim diplomaya değil, öğrencilere ihtiyacımız var. Mademki bizi atamıyorsunuz diplomalarımız kitaplıklarımızın bir köşesinde sararmayacak. Diplomalarımız, geri dönüşümle çocuklarımıza defter olacak, kitap olacak" diyerek temsili diplomaları atık kutusuna attı. Eylem sonrası grup sessizce dağıldı.
banner182
Son Güncelleme: 21.09.2014 02:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
turkceci 2 yıl önce

turkcedenn bu kadar az alim adalet degil ek atama istiyoruz

Avatar
mazlumun suskun sesi 2 yıl önce

parti mitinlerinde dinlediğimiz dambıra nerdesiniz.işte mazlum.haydi görecez.şarkıdaki gibi mazlumun dostumusunuz.atayında görelim.

Avatar
sosyalci 2 yıl önce

herkes branş öğretmenlerinin bu kadar mağdur edildiğini bilirken siz bu duruma sessizmi kalacaksınız sayın yetkililer

Avatar
mustafa 2 yıl önce

helal olsun meslektaşlarıma atanamayan ogretmen değil ataması yapılmayan öğretmen

Avatar
yazık... 2 yıl önce

en son intihar eden öğretmen sınıf öğretmeniydi. branş öğretmeni ne ya? sınıf öğretmeni atanmasın mı? intihar eden öğretmen sınıf öğretmeni ise normal mi yazık.. branşçıların bu kin nefret kokan söylemlerini duydukça öğretmenlik mesleğinden soğuyorum bunlar mı geleceğimizi emanet edeceğimiz kişiler diye sormadan edemyiyorum

Avatar
esnaf.. 2 yıl önce

tabiki eşit yapılmaz sınıfçı çok daha fazla alınmalı çünkü eğitimin 3 te 1 ine denk geliyo haliyle on branşcıya eşit bir sınıfçı bunu görün branşçı kardeşlerim onlara sataşmak olmaz derdiniz milli eğitimle olsun. öğretmenler olarak yakışmıyo size.

Avatar
sınıfçı 2 yıl önce

branşçı arkdaşlar. 2012 de bizden çaldığınız kadroların hesabını kim verecek? o zaman her şey güllük gülistanlıktı şimdi hakkımız olan kadroları almaya başlayınca mı sorun oldu? sizin derdiniz bizimle değil bizimle uğraşmayı bırakın

Avatar
türkçe 2 yıl önce

'Türkçeci, sosyalci, fenci, bir sınıfçı edemedi