banner374
24 Kasım 2015 Salı 17:35
Atanamayan öğretmenler TBMM gündeminde

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye önerge sunan Yarkadaş, “AKP hükümetlerinin devam ettiği 2003-2015 yılları arasında KPSS'ye toplam 2.996.742 öğretmen adayının girdiğini ve bu adaylardan sadece yüzde 17’sinin öğretmen olarak atanabildiğini, mezun olup yıllarca atanmayı bekleyen öğretmenlerin psikolojik sıkıntılar yaşadığını, bu psikolojik sıkıntıların bazen de hayatlarına son verdirecek aşamalara geldiğini” ifade etti.AKP Hükümetlerinin bugüne kadar eğitim sisteminin ihtiyacı kadar öğretmen atamamasının, Türkiye’nin kısa bir zaman içinde hali hazırdaki mevcut işsizler ordusunun yanı sıra, ikinci bir işsiz öğretmenler ordusu ile karşı karşıya kalmasına neden olduğunu ifade eden Yarkadaş, geçtiğimiz yıllar içinde her yıl KPSS’ye girenlerin küçük bir kısmı atanırken, büyük bölümünün ataması yapılmayan öğretmenler ordusunun daimi üyesi haline geldiğini belirtti.Nitelikli bir eğitimin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin planlı bir şekilde işlemesi gerektiğini belirten Yarkadaş, “300 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmenin mesleğini icra edebilmek için KPSS barajını geçmeye çalışması, utanç verici bir durumdur” dedi.Yarkadaş, TBMM’ye sunduğu önergesinde şu soruların cevaplarını aradı:

- Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut öğretmen sayısı ve ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı kaçtır?

- Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan branşlar bazında öğretmen açığı ne kadardır?

-  Ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarıyla ilgili Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

- Son 12 yılda atanamayıp psikolojik sorun yaşayan ve hayatına son veren öğretmen sayısı kaçtır?

- Türkiye’deki üniversitelerde Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakülteleri dahil olmak üzere her yıl kaç öğrenci üniversite eğitimine başlamaktadır?

-  Ücretli veya sözleşmeli öğretmen istihdamıyla öğretmen açığını çözmeye çalışmak doğru bir yaklaşım mıdır?

- Ücretli öğretmenler ile aynı okulda çalışan kadrolu öğretmenlerin aylık gelirleri arasındaki fark ne kadardır?

- 2016 yılı için öngörülen atanacak öğretmen sayısı ne kadardır?

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sınıfçı 1 yıl önce

yeteri artık bu çile yi daha ne kadar çekeceğizğğ.yazık değil mi 16 yıl okuyupta bir sınav yüzünden yıllarca işsiz gezmek.o zaman ünibesteyi hiç okumamıza gerek yok.ben açıkçası okuduğum a bin pişmanım.asgari ücretle günlük 10 saat çalışıyorum..işten sonra geliştr hayatımı mahveden bu sınava çalışmaya çalışıyorum.ben , bu duruma düşürenlerden diğer dünyada hakkımı istiyorum.ben 1000 lira ile hayatımı bitiriyorum kimin umrunda.hergün dua ediyorum rabbim kpss gireceğine canımı tez al diye(amin).bizi bu duruma düşürenlerin yüzünde psikolojimiz alt üst oldu . 30000 çare değil. Her branş ihtiyac ne kadar ise verin. Nitelikli insanlar ancak böyle yetişir.rotasyon olsa daha iyi olur.çünkü şu an öğretmeni olupta öğrencilere hiçbir şey vermeyen sadece ders anlatan videolar ı açıp masasında kalkmayan nir sürü öğretmen var.bunları sürekli görüyoruz.36-37 yıldır görev yapıyorlar ve yerleri rahat olduğu için emekli de olmuyorlar.bunun için yeni atanmak isteyen gençlere yol açın.herkese ihtiyacı kadar atama yapın.sınıfa da en az 6000 istiyoruz ama 30000 atama çok az en az 50 000 olmalı

Avatar
sinif öğretmeni 1 yıl önce

Siz önce şu ücretli öğretmenlik Saçmalığina bi son verin. Çoğu eğitim fakültesi bile degil yani öğretmen bile değil ama az paraya öğretmenlik yaptiriyorlar. Gerçek hak eden öğretmenlerin atanmasini yapin öncelikle. Hak işte asıl burada devreye giriyor . İhtiyaç varsa bir sekilde öğretmenler atanmalı. Ben hakkımin yenildigini düşünüyorum. Öte dünyada isterim bu geçen zamandaki hakkimi. Ve hakkım helâl değil bizim yerimize ücretli öğretmen çalıştırıyorlar

Avatar
fizikk 1 yıl önce

13+yildir+magduruz+sesimizi+duyan+yokk+maleseff

Avatar
Felsefeci 1 yıl önce

En güzel en anlamlı soru atanamayan ogretmenler le ilgili bakanlığın çalışması var mı varsa nedir ? Cevabı merakla bekliyoruzda bi cevapları var mı bilmiyoruz.

Avatar
TEACHER 1 yıl önce

atanamayanlarin ve atananlarin özlük ve maddi problemlerini çözünnnn yeterrrrr

Avatar
felsefe grubu 1 yıl önce

felsefecilerin de atanma problemi en kısa zamanda çözülür inş. yüksek puanlarla atanma yı bekliyoruz

Avatar
elektrik öğret. 1 yıl önce

2015 eylül atamasında 83,4 puanla mağdur edildik lütfen şubata mağduriyetimizi giderin...

Avatar
felsefe grubu 1 yıl önce

en az 1000 atama istiyoruz