20 Aralık 2014 Cumartesi 07:34
Atanamayan Yüz Binlerce Öğretmen Adayı Ne Olacak?
 Makul, mantıklı, nüfus hareketliliğini, işgücü piyasasını dikkate alan bir yapılanma yerine belirli yaş aralığındaki nüfusun kontrolüne hasredilmiş şekilde sürdürülmektedir. Yüksek öğretim ile sosyolojik gerçeklik arasında organizasyon yapması gereken YÖK hantal bürokrasinin bir uzantısı olarak mevcudu devam ettirmenin girdabında yalpalamaktadır.
Tüm çevrelerin gururlandığı bu ülkenin genç nüfusunun plansız, programsız bir düzenlemeyle mağdur edilmesi anlamına gelen yüksek öğretim yapılanması acilen stratejik bir akılla ve derinlikli bir vizyonla ele alınmayı zorunlu kılıyor. İftihar vesilesi olarak dile gelen her ilde üniversite ve bu üniversitelerin bünyelerinde açılan bölümler devletin ve iş piyasasının gereksinimleri doğrultusunda değil keyfi düzenlemeler üzerinden açıldığında yüz binlerce insanı mağdur eden bir insan dışılığa neden olmaktadır.

Bin bir emek, cefa, hayal ve umutla okunan bölümlerin ardından bu ülkenin gençleri umutları tükenmiş, hayalleri kırılmış bir şekilde can sıkıcı bir boşluğa itilmektedir. Örneğin Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Şu an yaklaşık 45 üniversitede yer alan ve ikinci öğretimleri ile beraber neredeyse 100'e yaklaşan bölüm sayısı ile her yıl öğrenci almaya devam etmektedir. Açılması için teşvikte gören bu bölümü bitiren öğrenciler yıllardan beri istihdam edilmeyi, kamuda atanmayı beklemektedir. Çeşitli sağlık kurumlarında orta ve üst düzey yönetim elemanı yetiştirmek amacı ile kurulan bölüm neredeyse tüm mezunlarının boşta kalıp mağdur edildiği görülmektedir. Çalışma alanları çok geniş olmasına rağmen (kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, vakıf hastaneleri, özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, sağlık araştırma merkezleri, ilaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşları v.b) farklı bölümlerden insanlar ilgili iş alanında istihdam edilmektedir.

Kahredici bir sessizliğe mahkum edilen bu bölüm ve kontrolsüz bir şekilde açılmış olan diğer bölümlerin mezunları eğitim gördükleri alanlarda istihdam edilmeyi beklemektedir. Yüksek öğretim planlamasının ve insan kaynakları sistemindeki düzensizliklerden dolayı binlerce insanın hayatı olumsuz etkilenmektedir. Hükümetin acil bir şekilde sürekli yığılan bu mezunların iş alanlarını da dikkate alarak istihdam edilmelerine dönük politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Özel sektörün ve kamunun geleceğine ilişkin tutulacak yerinde projeksiyonlarla da yeni mağduriyetlerin, yığılmaların yaşanmaması için Yüksek Öğretim Sistemi'nde bir yeniden yapılanma gerçekleştirilmelidir.

Genç ve eğitimli nüfus üzerine yapılan güzellemeler ancak bu nitelikte nüfusun uygun şartlarda istihdam edilmesi ile anlam kazanabilir. Aksi taktirde sürekli biriken ve mağdur edilen bu genç insanlar devasa bir sorun alanı olarak karşımıza çıkacaklar. Bunun temel müsebbibi de plansız, öngörüsüz bir düzenek oluşturan YÖK ve Hükümettir.
 
Abdulbaki DEĞER
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri
Son Güncelleme: 20.12.2014 07:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Buzlu 2014-12-20 08:02:28

habere bak ya adam ataması olmadığı halde iş olsun diye bazı bölümleri okur sonra bekler ya illa öğretmen mi olunacak başka alanlar da var olmadı ticaret yapmak, meslek edinmek

Avatar
EDEBİYAT 2014-12-20 11:19:16

en az 3000 atama olmali çünkü açik çok fazla bi̇r o kdarda bekleyen var.lütfen görün edebi̇yat öğretmenleri̇ni̇ boşami okuduk....

Avatar
edebiyat 2014-12-20 18:16:50

en az 4 bin atama istiyoruz o kadar yığılmayı yapmasaydınız kardeşim ve hala formasyon vermeye devam ediyorsunuz atamak zorundasınız öğretmen olmak için mezun olduk biz

Avatar
fen 2014-12-20 20:59:39

2000 atama istiyoruz fene, artık yeter

Avatar
öğ 2014-12-21 01:06:00

öğretmenlerin emekli maaşlarında bir artırıma gidilmeden yeni kadrolar açılamaz şuan 300 bin öğ.emekli olmuyor sebebi maaşının yarısı gidiyor öğretmeni emekli etmek yeni kadro açmak istiyorsan yıpranma değil 3600 ek göstergeyi vereceksin.

Avatar
Ayşe 2014-12-21 19:18:18

40 yaş sorununda bi çözüm bulun artık kafayı yedik meb