banner406
banner396
02 Ekim 2012 Salı 23:12
 AYÖP'ten 'yem' cevabı:
 AYÖP'ten 'yem' cevabı: "Bakan Dinçer’e bir çuval yem göndermek gerek!"

Ataması yapılmayan öğretmenleri Eminönü'nde yem bekleyen güvercinlere benzeten Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in hakaret içeren sözlerini AYÖP İstanbul temsilcisi Duygu Semiz ile konuştuk. Semiz, Bakan Dinçer’e bir çuval yem göndermek gerektiğini söyledi.

Sayıları 400 bine yaklaşan ataması yapılmayan öğretmenlerle dalga geçercesine “ataması yapılmayan öğretmenler Eminönü'nde yem bekleyen güvercinlere benziyor” diyen Bakan Dinçer’e yanıt öğretmenlerden geldi: “Aslında Bakan Dinçer’e bir çuval yem göndermek gerekiyor.”

“Öğretmenler böylesi bir açıklamayı hak etmiyor”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in geçtiğimiz günlerde basına yansıyan skandal ifadeleri vardı. Binlerce ataması yapılmayan öğretmeni “yem bekleyen güvercine” benzeten Dinçer’in bu açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle bir bakanın böyle bir açıklama yapması oldukça yakışıksız. Bu ülkedeki hiçbir öğretmen böylesi bir açıklamayı kesinlikle hak etmiyor. Bunu geçen sene de yapmıştı. Sokakta mücadele eden öğretmenlere hep böyle açıklamalarla saldırıyorlar. Bu açıklama bunun bir parçası.

Öğretmen ataması talebine karşılık “40 bin atama yaptık siz onun içine giremeyen, öğretmen olmayı hak etmeyen insanlarsınız” diyen bir bakanın bu sözleri söylemesine şaşırmıyoruz.

Geçen sene de Fransa’da “her Cuma benim kapıma dayanıyorlar” demişti. Son yaptığı açıklamada ise “ücretli öğretmenlikle ilgili ne düşünüyorsunuz, öğretmen olmayanlar öğretmenlik yapıyor” sorusuna “siz ücretli öğretmen olsaydınız da biz de hayvan yetiştiricilerini öğretmen yapmak zorunda kalmasaydık” cevabını veriyor.

Devamla “bakanım siz 700 TL’ye bakanlık yapar mısınız” denilince “siz de 40 bin atamanın içine girmeyi başarsaydınız” diyor.

“Bakan Dinçer’e bir çuval yem göndermek gerek”

Ataması yapılmayan öğretmenlerden biri olarak siz neler düşündünüz bu açıklamayı duyduğunuzda?
Bakanın bu hakaretlerini duyduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz diye düşündüm. AKP’nin son dönemde nasıl pervasızlaştığının gösteriyor bu sözler…

Bir bakan nasıl atamasını yapmadığı öğretmenleri “yem bekleyen güvercine” benzetebilir bunu anlamıyorum ve anlamayacağım.

Bakanın bu sözlerine karşılık ise ne yapılacağı ortada, biz de bu açıklamaya karşılık bakan bir çuval yem gönderelim.

"Kimimiz ücretli öğretmenlik, kimimiz dershane öğretmenliği, kimimiz boyacılık…"

AYÖP İstanbul İl Temsilciliği görevini yürütüyorsunuz? Size yaşadıkları sıkıntılar ve sorunlar mutlaka ulaşıyordur. Yıllarca emek verdikten sonra ataması yapılmamış öğretmenler ne gibi sıkıntılar yaşıyor?

Üniversiteden mezun olduğumuz ve KPSS sarmalına girdiğimiz anda bir kere psikolojimiz bozulmaya başlıyor. 23-24 yaşında mezun oluyoruz, hayatımızı tek başımıza idame etmek istiyoruz ama buna rağmen ailemize bağımlı kalıyor, onlardan harçlık istemek zorunda kalıyoruz.

Kimimiz ücretli öğretmenlik yapıyor, kimimiz gururuna yediremiyor dershanede çalışıyor, kimimiz boyacılık yapıyor…

Zaten böylesi bir travma içerisinde olan öğretmenlere böylesine saldırmak ne demek oluyor? Hayatları Temmuz ayına odaklanmış insanlardan bahsediyoruz. Son yıllarda artan öğretmen intiharlarını görüyoruz. Bir ülkeyi yönetenlerin öğretmenlere bu kadar değersiz hissettirmeye hakkı yok.

“Düşünmeyen sorgulamayan nesiller yetişsin isteniyor”

Siz de bahsettiniz sistem öğretmen intiharlarının artmasına neden oluyor. Böylesi bir süreç yaşanırken Bakan Dinçer “öğretmen olmayı zorlaştıracağız” diyor ve ekliyor; “öğretmenler üniversiteden itibaren takip altında olacak” yani alenen fişlenecek ve “ek sınavlar yapılacak.” Bu yeni duruma ilişkin neler söylemek istersiniz?
Hükümet kendilerine en büyük tepkinin geldiği alanın farkında. Hükümete en büyük tepki öğretmenlerden geliyor. Bu yüzden “siz siyaset yapıyorsunuz” diyerek öğretmenleri fişliyor. Tamamen korkutmak istiyor. Üniversite eylemine katılmayı “teröristlik” olarak yaftalamak istiyor. Düşünmeyen sorgulamayan insanlar olarak biz nasıl düşünen ve sorgulayan bir nesil yetiştireceğiz.

Onlar hem hayatımızı çalıyor şimdi de fişleyeceğiz diyor. Bu tip şeyler darbe sürecinde olur ama bizim şimdi başımıza geliyor.

“Sistem neresinden tutarsanız elinizde kalıyor”

Son dönemlerin en çok tartışılan konusu 4+4+4. AYÖP olarak bu düzenlemeye ilişkin ne düşünüyorsunuz?


4+4+4 sistemi çok yönlü bir saldırı paketi. Bütün toplumu ilgilendiren bir problem ve AYÖP da bu sürece böyle bakıyor. Ataması yapılmayan öğretmenler için ise bu sistem zaten güvencesiz çalıştırıyordu şimdi bu yasayla kadrolular da norm-kadro fazlası ilan edildi. Bu alanda veliler, öğretmenler, öğrenciler hepsinin birlikte mücadele etmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Bu sene okullar kaynıyor. Laboratuarları, kütüphaneleri kapattılar. Yenibosna’da çalıştığım okullarda bodrum katları su basardı. Oraları şimdi sınıf yaptılar. 80 kişilik sınıflar oluşturdular. Küçük çocukları okula başlattılar. Sistem neresinden tutarsanız elinizde kalır hale geldi…

AYÖP’ün önümüzdeki dönemde ne gibi çalışmaları olacak?

Son olarak Eğitim-Sen’in düzenlediği 4+4+4 eylemine katıldık. Bu konuda tüm illerde yapılan eylemlere destek vereceğiz. AYÖP olarak ataması yapılmayan öğretmenler için KPSS’nin kaldırılmasına, koşulsuz atama yapılmasına dönük mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun dışında ücretli öğretmenliğin kaldırılmasına dönük mücadeleyi sürdürüyoruz. AYÖP’ün 50 ilde çalışmaları bu kapsamda sürüyor.

En büyük dezavantajımız bazı arkadaşlarımızın ataması ve sürekli olarak yeni mağdurların ortaya çıkması. Buna karşın biz ısrarla bu atama ve ücretli öğretmenlik sorununa karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

“Biz öğretmeniz, aday değil”

Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu sadece onların sorunu değil aynı zamanda ailelerin de sorunu, onların da çocuklarına sahip çıkması gerekiyor. Velilerin de, kadrolu öğretmenlerin de bizlere sahip çıkması gerekiyor, biz öğretmeniz aday değil…
Haber.sol.org.tr

Son Güncelleme: 02.10.2012 23:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yazıklar olsun dinçer 2012-10-03 02:11:31

allaha havale ediyorum baştakileri

Avatar
şubatta 30 bin alım mutlaka olmalı 2012-10-03 09:11:37

bizler kölelikten hiçbir farkı olmayan ücretli öğretmenlikten bizi kurtarın eşitlik istiyoruz aücretli öğretmenlik aldığımız ücret emeğimize bile değmiyor adalet lütfen şubatta büyük bir alım yapın lütfen bir nebze öğretmenlere merhem olsun

Avatar
sosyal bilgiler 2012-10-03 13:48:03

şubatta atama kesinlikle olmalı madem puanlar 1 yıl geçerli olavak her sene şubatta atama olkuyo da niye bu sene yapılmıycakmış. demokratik bir ülke olmaktan bahsediliyo fakat öğretmenler üç kuruşa çalıştırılıyo üstelik ücretli öğretmenler asgari ücret bile alamıyo ders başı bunun adı demokrasi değil bunun adı emek sömürüsü ya ni köleliklitr. 79 almamıza rağmen ben ve benim gibi birçok arakadaşım atanamadı öğretmenlern yetersiz oluşundan bahsediliyo. tarım mezunu işletme mezunu bi kii çok rahat metemağe sosyale girebiliyo demek ki bizim suçumuz 4 yıl dirsek çürütüp okumak

Avatar
sosyal bilgiler 2012-10-03 13:52:31

alan değişikliği yaptınız 15 yıllık sınıfçıyı branşa atadınız bunuda gözünüze yüzünüze bulaştırdınız. üstüne üstün bide hakaret ediyosunuz öğretmenleri hayvana benzettiniz sonunda. atanamıyoruz üstüne üstün bide hayvan olduk. biz bu devlete atanamadığımız halde bile vergi ödüyor. askerlik yapıyor. kurallara uyuyoruz da devlet neden bizim hakkımız olanı vermiyor ya yeter artık şubatta 30000 atama atama atama atama atama atama

Avatar
allah ınızdan bulun 2012-10-03 17:38:34

hepimizin ahını alıyorsunuzzzz.şubatta atma olmalı..herkesin hayatını tehlikeye atıyorsunuz....iktidar duy sesimizi