banner406
banner396
02 Ağustos 2013 Cuma 13:25
Bakan Avcı PDR öğretmenleri ile görüştü
 Öncelikle  yazıdan  anladığım kadarıyla  alan  dışı konusuna  fazla girilememiş,  yazıda  ayrıntılı bir bilgi görünmüyor. Ayrıca bilgilendirme  yazısının  son paragrafında  PDR  alanında  bir belirsizliğin olduğu ve bu konuda çalışma yapılması gerektiği Sayın Bakan tarafında altı çizilmiş. Belirsizliklerden birisi de rehber öğretmenlerin derse girmediği halde ek ders almaları Sayın Bakanın  katıldığı  toplantılarda öğretmenler tarafından dile getirilmesidir.

İşte konuyla ilgili Türk PDR-Der in  internet sitesinde yaptığı bilgilendirme;

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak randevu talebimize  yanıt  verilmesi sonucu bu gün (1  Ağustos  2013) saat 18:30′da Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeye Bakanlık adına Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin KARİP,  Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU ve Bakan danışmanları; Derneğimiz adına Başkan Prof. Dr. Tuncay ERGENE, Başkan Yardımcısı Hüseyin ŞEN, Basın Yayın Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İlhan YALÇIN, Örgütlenme Sekreteri Dr. Gökhan ATİK ve Mali Sekreter Nafi AYKÖSE; Derneğimiz  üyelerinden  Prof. Dr. Feride BACANLI, Prof. Dr. Galip YÜKSEL, Prof. Dr. Mehmet  GÜVEN  ve eski  üyemiz  Prof. Dr. Hasan BACANLI  katılmışlardır .

Dernek Başkanımız tarafından öncelikle Sayın Bakanımız, 8-11 Eylül 2013 tarihleri arasında   İstanbul  Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan XII. Ulusal PDR Kongresi ve Dünya Psikolojik Danışma Kongresine davet edilmişlerdir. Devamında hazırlanan Yönetici Özeti kapsamında ağırlıklı olarak alan dışı atamaların yanlışlığı, kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılamayacağı, meslek yasası ve unvanının yasalaştırılması ve bu konuda daha önce Eskişehir’de de görüşme gerçekleştirildiği, norm kadronun ilkokul ve ortaokullarda da liselerle aynı olması dile getirilmiş; SBS Raporu ile RAM Çalıştay Raporu takdim edilmiştir.

Prof. Dr. Hasan BACANLI’da alan dışı atamaların yanlışlığına ve yapılmamasına vurgu yapmış, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU’da aynı şekilde yanlışlığı dile getirerek, biz 8. sömestre sonunda bir dersten dahi kalan öğrenciyi mezun etmezken, Bakanlık olarak kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılmasının mümkün olamayacağını dile getirmiştir.

Bakan özellikle Eskişehir görüşmesini hatırladığını Komisyon Başkanı olarak yapılan görüşme sonrası değişen durumla birlikte iletişimin koptuğunu, ancak bizim meslekle ilgili olarak belirsizliğin giderilmesine ihitiyaç olduğu bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiği, öğretmenlerle yapılan toplantılarda bunun bir sıkıntı olarak karşılarına geldiğini, öğretmenlerin “rehber öğretmen de öğretmen, matematik öğretmeni de öğretmen, rehber öğretmen derse girmiyor, ek ders ücreti alıyor” şeklinde dile getirdiğini… Öğretmen statüsünden çıkarmak gerektiğini dile getirmiştir ve kongreye katılmak istediğini belirtmiştir.

Alan dışı atamalarla ilgili olarak ise her hangi bir açıklamada bulunmamıştır.

Görüşmeye ilişkin kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: 02.08.2013 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yorumcu74 @klbr 2013-11-30 12:31:23

derste sıkışınca rehber öğretmenine göndermesini biliyorsunuz diyen herif, gönderiyoruz da ne oluyor? islah edip geri mi gönderiyorsunuz sanki. bir keresinde bir öğrenciyi rehber öğretmenine götürdüm, ben de kaldım. bir yöntem öğrenirim belki diye. rehber öğretmeni çocuğa dönerek:
- ikide bir karşıma çıkıp duruyorsun, bir daha karşıma çıkma. ağzını burnunu dağıtırım senin dedi.
kendi kendime dedim:
- ben daha iyi rehberlik yapıyorum. karşıma alıp konuşuyorum. yaptığı davranışların ona yakışmadığını, anne-babalarının onların iyiliği için çalışıp çabaladığını, öğretmenlerin de amacının da farklı olmadığını söylüyorum. derste saygısızlık yaparak, dersin işlenmesine mani olarak sadece kendine değil arkadaşlarına da zarar verdiğini söylüyorum. bu durumu anne babasının duyması halinde hiç de mutlu olmayacaklarını anlatıyorum.
şimdi soruyorum kim daha iyi rehberlik yapıyor?

Avatar
abbas283 @yorumcu74 2013-08-02 20:23:47

helal olsun yorumcu74. ağzına sağlık, çok güzel ifade etmişsin. bence de rehber öğretmenlerine ihtiyaç yok. şube rehber öğretmenleri ve diğer branş öğretmenleri, tabi ki sınıf öğretmenleri de rehberlik öğretmenlerinden daha iyi yapıyorlar bu işi. rehber öğretmenlerinin işi gırgır-şamata. bir de müfettişler gelince göstermeleri gereken evraklar. başka bir iş gördükleri yok.

Avatar
mardinli 2013-08-02 14:25:34

pdr öğretmeni dıye bı kavram mı var,,,editör nereyi bitirdin sen? bizi keske öğretmenlıkten cıkarsalarrr keskee,,sadece maaş zamanı hatırlanan öğretmenlık meslegını ıstemıyoruz

Avatar
sözde rehberlik hiz 2013-08-02 18:54:50

pdr öğrt okul dedikodu hizmetlerinden başka ne yapar,birazcık dedikodu ile ilgileneceklerine öğrenci sorunlarıyla ilgilenseler okullarda sorunlar azalır,saat 9 da gel saat 14 te git,ek derste fuuuuuul,gel keyfim gel

Avatar
hoca 2013-08-02 19:06:09

pdr cilerin kocaman derneği var, helal olsun lann.
bu ülkede öğretmenler derneği, lise öğretmenleri derneği bile yok, varsa bile adı sanı duyulmuyor, yok sayılır.

Avatar
yorumcu74 2013-08-02 19:50:13

pdr öğretmenlerine ihtiyaç yok. hangi okulda hangi pdr öğretmeni ne yapmış, biri kalksın allah aşkına söylesin. akşama kadar çay-muhabbet başka bir şey yok. pdr'yi evrak işi olarak görüyorlar. okulda öğrenci-öğretmen-idareci vb. hangi birinin sorunlarının çözümünü sağlayabilmişler. onların yaptığı klasik rehberliği diğer branş öğretmenleri zaten yapıyor.

Avatar
nur 2013-08-02 21:03:05

siz öğretmenler neden rehber öğretmenler hakkında böyle şeyler söyleyip rehber öğretmen olmak istersiniz anlamadım gitti

Avatar
ÖZ Psikolojik Danışman @yorumcu74 2013-08-02 21:53:31

keşke alanınızı da yazsaydınız da biz de sizin alanınızda yapılanları değerlendirebilseydik. ancak yine de yazdıklarınız çoğu şeyi özetliyor: pdr'nin ne olduğunu bilmiyorum. oturarak çalışmalarından rahatsızım. kedi uzanamadığı ciğere...