banner406
banner420
17 Mart 2012 Cumartesi 14:59
Bakan Dinçer, Ek Kadro  talebimiz var

Samanyolu Haber Tv De Günlük Programı

SUNUCU- Yani yeni öğretmen atamaları mı yapacaksınız, nasıl olacak, yeni öğretmen alımı mı olacak?

MİLLİ EGITIM BAKANI ÖMER DİNÇER- Yeri geldikçe yapacağız, zamanı geldikçe yapacağız tabi. Zaten ihtiyacımız vardı ve yapıyorduk.

SUNUCU- Ne kadarlık bir ihtiyaç var şu anda öğretmene, ne kadar bir sayı olarak var mı? Mutlaka farklı branştır ama tabi hepsi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bizim şöyle varsayarsak, şimdi ben değişik varsayımlarla değişik rakamlar söylüyorum, bunlar da bazen kamuoyunda yanlış anlaşılabiliyor. Mesela bizim bu seneki okullaşma oranları içerisinde baktığımızda, eğitim sistemini aksatmadan götürebilmek için yılbaşında 55 bin ücretli öğretmene ihtiyaç duyduk. Bu şu demektir: Bugünkü okullaşma oranlarında ve bugünkü şartlarda ben yaklaşık 40 bin civarında öğretmen ataması yaparsam eğitim sisteminde aksama olmaksızın işimi, eğitimimi yapabilirim anlamına geliyor. Ama benim bir de öngördüğüm idealim var, o nedir? Okul öncesi eğitimde yüzde 100 okullaşma oranı, ilköğretimde yüzde 100 okullaşma oranı ve nihayete lise çağında da yüzde 90'ın üzerinde bir okullaşma oranı. Bunu sağlayabilmek için benim yaklaşık 126 bin civarında öğretmene ihtiyacım vardı. Bu açıdan bakıldığında bugün mevcut hedeflerimi gerçekleştirirsem 126 bin. Ama 12 yıllık zorunlu eğitim ortaya çıktığında 150 bin, hadi bilemediniz 160 bin, hadi bilemediniz 170 bin öğretmene ihtiyacımız olacak.

SUNUCU- Bunu nasıl yapacaksınız, yani kademeli olarak mı alınacak bu alımlarla ilgili bir öğretmen ihtiyacını karşılamak için?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Ama size bu konuda bir şey söyleyeyim, bu kanun buna dair bir düzenleme yapmıyor. Öğretmen atamaları, öğretmen kadroları yıllık olarak bütçe imkanlarıyla, Hükümetin tercihleriyle ortaya konulan uygulamalardır. Dolayısıyla, bugün bu kanunla irtibatlı bir mesele değil bu. O bizim ikna gücümüze, Hükümetin imkanlarına, efendim ihtiyaçlarımızın aciliyetine, büyüklüğüne göre değişecek ve zaman içerisinde biz ümit ediyoruz ki Hükümetimiz bize daha fazla kadro verecek, fazla uzun yıllara sari bir gecikme olmaksızın telafi edeceğiz. Biz bütün gücümüzle, bugün bana imkan verilse ben hemen ihtiyacımız olan bütün öğretmenleri almayı, yani 120 bin veya 150 bin öğretmeni almayı ve bütün ihtiyacımı kadrolu öğretmenlerimle görmeyi tercih ederim. Ama bu ülkenin potansiyeliyle, kaynaklarıyla yakından alakalı bir husus.

SUNUCU- O zaman yeri gelmişken şu soruyu sorayım, atanamayan öğretmenlerden çok soru geliyor. 28 bin atamasını sınavdan önce yapıp Hükümetin 55 bin sözünü yerine getirme konusundaki düşünceniz?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- 28 bin rakamı nereden çıkıyor?

SUNUCU- Vallahi bilmiyorum işte, bu şekilde bir soru var.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Biz hiç kimseye 28 bin atama sözümüz yok.

SUNUCU- Hayır, öyle bir söz değil, yani 55 bini tamamlamak üzere herhalde daha önce yapılmışları düştüğünüzde 28 bin mi kalıyor?

MİLLİ EGITIM BAKANI ÖMER DINÇER- Bakın daha önceden 55 bin atamayla alakalı uygulama yapıldığında o dönemde biz 55 bin atayamadık ama 40 bin öğretmen atadık. 29 binini 2011 yılı sanıyorum başındaydı, Nimet Hanım döneminde atandı, onun 11 bin 500 civarında olanını da Ağustos ayında ben atadım. Dolayısıyla 55 bin atama yapılamadı, ama 40 bin atama yapıldı. 55 bin atama yapamadığımız için de kamuoyundan özür diledik. Daha sonra ben Şubat ayında 17 bin öğretmen atadım. Hala eski defterleri karıştırıyor olmanın bence hiç makul bir tarafı yoktur. Artık 2012 yılındayız. Biz 17 bin öğretmenimizi atadık işimize devam ediyoruz. Bu hesap kitapları yapanların bence oturup kendi gelecekleriyle ilgili başka hesap kitap yapmalarında yarar var. Eğer Hükümetimiz bize kadro verirse Ağustos ayında öğretmen talep edeceğiz, kadro verirse atayacağız. Değilse bu sene 17 bin öğretmenimizi atadık biz.

SUNUCU- Bu sene bitti diyorsunuz aksi takdirde.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Şu anda bitmiş görünüyor, ama yeni bir kanun çıkar, ek kadro tahsis edilirse ki talebimiz var, onu da ifade etmek istiyorum, bunun yeterli olmadığı ve yeni atamalar için ihtiyaç olduğuna dair talebimiz var. Hükümetimize bunu sunarız, neyi uygun görürlerse o kadarını atarız.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 17.03.2012 14:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atama 2012-03-18 00:56:09

ssapaysayın bakan seçim yatırımı olarak yapılan atamaları da sayarak 40000 e ulaşmış oysa o söz ağustos 2011 de tek seferde 55000 idi

Avatar
semra 2012-03-18 13:23:56

AKP 2011 DE AĞUSTOS ATAMASINDA 55BİN SÖZÜ VERDİ AMA ŞİMDİ BÖYLE BİR SÖZ VERMEDİK DİYOR BU NASIL BİR ADALET PARTİSİ SİZCE

Avatar
zekavet 2012-03-18 13:26:01

hükümet olarak söz verdiniz sözün zamanıda geçti ama bu durumu düzeltmek zorundasınız 55 bin dendiyse 55 bin olacak 54 bin dahi kabul edilemez

Avatar
atama istiyoruz 2012-03-18 16:31:52

şunun şurasında cumhurbaşkanı seçimine ne kaldı sabretelim o da olmadı genel seçimde atanırız tabi soruların cevapları dağıtımazsa