banner374
11 Ağustos 2015 Salı 18:05
Başbakanlık, 3 Yıl Sigorta Şartının Düzeltilmesinde Gerekli Kolaylığı Sağladı
 Mevcut Başbakanlık çerçeve yönetmeliğine göre eş durumu atamalarında 3 yıl kesintisiz sigorta şartı aranıyordu fakat öğretmenler,sendikalar bu uygulama ile aile bütünlüğünün sağlanamayacağı için çerçeve yönetmeliğin uygulanmaması için taleplerde bulunuyorlardı. 

Bu uğraşlar sonucunda , Bakan AVCI'nın girişimleri ile konu Başbakana iletilmişti ve bu doğrultuda Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu 3  Yıl kesintisiz sigorta şartı uygulanması için yeni düzenleme yapacakları müjdesini vermişti.Toplu görüşme masasında bu konu gündeme geldiğinde gerekli düzenlemenin yapılacağına dair açıklama  Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik tarafında açıklanmıştı. 

Bu gelişmeler ile birlikte  konunun asıl muhatabı olan  merci Başbakanlık düzenlemenin MEB'in  özür grubu atama takviminde ki zaman dilimine göre  yetişmeyeceğini bu konuda verilen sözlerden dolayı mağduriyetler oluşmaması adına bu konuda koordinatörlük görevini üstlenerek gerekli kolaylığı sağlayrak çerçeve yönetmeliğinde illerki zamanda yapılacak yönetmelik değişikliği öncesi MEB Özür grubu atamaları kılavuzuna gerekli düzenlemenin eklenmesinde zorluk çıkarmayarak işin çözülmesinde büyük katkı sağladı ve  çokyakınzamanda da konu ile ilgili yönetmelik düzenlemesinin yapılarak  3  yıl sigorta şartı olayı tamamen çözüme kavuşması planlanmaktadır.


Özet olarak ,3 yıl sigorta şartı Sendikaların, Bakan Avcı'nın ve Başbakanlık yetkililerin  konuya göstermiş oldukları hassasiyler sonucu güzel bir şekilde sonuçlandı.
Özür grubu atamaları kılavuzunda konu ile ilgili  yayımlanan   maddeye göre Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge, ile eşi özel sektörde çalışan öğretmenler başvuruda bulunabilecekler.

banner182
Son Güncelleme: 11.08.2015 18:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
alper 1 yıl önce

başbakanlık birde il içi atama müjdesi verse

Avatar
murat 1 yıl önce

Iyi oldu arkadas esini sigortali gosteriyordu para yatiriyordu parasi bosa gitmedi.

Avatar
biyologggg 1 yıl önce

acaba 360 gün için kesintisiz şartı gelir mi eşim iş değiştirecek ben de bul yıl atanıp seneye eş durumundan tayin isticem ama kesinti şartı gelir diye korkuyoruz