banner406
banner396
28 Kasım 2013 Perşembe 17:22
Bilişim öğretmenleri atama bekliyor‏

 YAZILIM DERSİNİN ÖNEMİ

Günümüzde yazılım teknolojilerine verilen önem hızla artmaktadır. Bununla beraber yetişmiş yazılım uzmanı yada yazılım operatörü yeteri kadar bulunmamaktadır.

Ülkemizde yakın zamana kadar verilen bilgisayar derslerinin yerini Yazılım Dersi almıştır. Doğru olan da bunun olduğunu düşünmekteyiz. Artık Word-Excel-Windows Kullanımı gibi konular mevcut öğrenci potansiyelimize çekici gelmemekle birlikte yardımcı da olmamaktadır. 

Öğretimde Yazılım Dersi kişinin düşünce becerelerine olağanüstü katkıda bulunacağı gibi düşük iş kurulum maliyetleriyle yüksek getiri imkanı sunmakta, çalışanlarına refah, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Nitekim Hindistan yakın zaman için en iyi örnektir. Hindistan 2008 de sadece Yazılım ihracatından 47 Milyar Dolar gelir elde etmiştir. 

MEB sisteminde yakın zaman geliştirilen Yapılandırmacı eğitimin en önemli ilkelerinden biri öğrenenin ilgilerinden, yaşantılarından, öğrenme birikiminden yola çıkarak öğrenme malzemelerini düzenlemektir. Bu aşamada bir analiz yapıldığında öğrencilerin bir çoğunun gerek Bilgisayar Yazılım Ürünlerinden (Bilgisayar Oyunları, Facebook, Twitter) bahsedeceği görülmektedir. Yani Bilgisayar Teknolojisine bu kadar ilgili bir nesli Yazılım Dersi ile daha ileriye götürmek olumlu bir hedef olmakla birlikte, Ülke Ekonomisi açısından Yüksek Fayda imkanlarının yakalanması anlamına da gelecektir. YAZILIM DERSİNİN AVRUPA ÜLKELERİ BAZINDAN ÖNEMİ İÇİN ÖRNEKLER

İngiltere Eğitim Bakanlığı, yazılım geliştirme dersini ilkokul müfredatına alıyor

2014 yılından itibaren uygulamaya girmesi beklenen yeni plana göre, bilgisayar teknolojisi aşama aşama öğretilecek. Uygulama, yedi yaşından itibaren basit program yazılımları dersiyle başlayacak. 11 yaşına gelen bir öğrenci, tek başına telefon uygulaması tasarlayıp geliştirebiliyor olacak. Ortaöğrenim öğrencilerinin üniversiteye geçiş sınavı olarak bilinen “GCSE” seviyesine gelen öğrencilerden ise, Su Doku gibi karmaşık bir bulmacayı çözebilecek donanımda bir program üretebilmeleri beklenecek. Plan, Eğitim Bakanı Michael Gove’un bilişim uzmanlarından tavsiyelerde bulunmalarını istemesinin ardından gündeme geldi.

---------------------------------------

Teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapan Estonya’da hükümet, ilkokullara birinci sınıftan itibaren bilgisayar kodu yazma dersleri koydu. 

AB’ye 2004’te katılan 1.3 milyon nüfuslu ülkede birinci sınıftan itibaren program yazmayı sağlayan bilgisayar kodlama dersleri de verilecek.GOOGLE'DEN TÜRKİYE'YE OKULLARDA YAZILIM DERSİ VERİN ÖNERİSİ

Yazılım Konusundan en önemli kurumlardan biri olan GOOGLE'un başkan yardımcısı CERF yakın zamanda ülkemizi ziyaret etti. 

Google Başkan Yardımcısı Cerf ortaokul öğrencilerinden başlayarak yazılım ve kod geliştirme konusunda müfredata ders konulmasının faydalı olacağını dile getirdi.BAŞBAKANIMIZDAN YAZILIM VURGUSU

Yine yakın zamanda Finlandiyayı ziyaret eden başbakanımız yazılımın ülkemiz açısından önemi ve hedeflerimizi bir kez daha dile getirdi. 

Rovio tarafından geliştirilen, eğlenerek öğrenme modeline işaret eden Erdoğan, "Arkadaşlarımız da çalışmayı yapıp, burası ile irtibat haline geçmeyi arzu ediyorlar. Türkiye'de kendimize bir partner bulursak, Türkiye'de bu çalışmayı yaparız ve sizlere bu hizmeti veririz diyorlar" şeklinde konuştu.

Rovio'yu ziyaretinin, Türkiye için faydalı olduğuna inandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Müşterek bazı çalışmaların içerisine girebiliriz. Onun için başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce bir görüşme yapıp, burası ile irtibat kurmalarını isteyeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak biliyorsunuz, bizim FATİH projesi çalışmamız var. Bu FATİH projesi ile burada bir bilgilendirme mümkün. Çünkü burada da gerek cep telefonu, gerekse iPad'ler, gerekse bilgisayarlar olsun, akıllı tahtalar olsun, burada da bu tür çalışmalar söz konusu" dedi.FATİH PROJESİ VE YAZILIM DERSİ

Fatih Projesi kapsamında Türkiye Tarihinin en büyük yatırımlarından birini yapan ülkemiz bu çerçeveye Yazılım dersinin etkinliğini de katmalıdır. Yazılım dersi Ulusal hedeflerimiz arasında yer alırken, okullarda ders kitapları ve ilgili MEB dökümanları oluşturulmalı. Tabiki bu verimi-etkinliği sağlamak için dersi başarılı bir şekilde sunacak öğretmenlerin yani Bilişim Öğretmenlerinin atanmaları sağlanmalıdır.Son Güncelleme: 28.11.2013 17:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uğur Özdemir 2013-11-28 18:06:57

fatih projesine onca yatırım yapıldı kesinlikle bilişim öğrt. alımı da aynı oranda yapılmalı ve projenin hayata geçirilmesi tam anlamıyla gerçekleşmelidir.

Avatar
bilişim 2013-11-28 17:35:31

yeterrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Avatar
ilah-i adalet 2013-11-28 17:54:49

meb personel fransızca öğretmenleride atanmak istiyor bizide haber yapın lütfen

Avatar
bilisim.subat 2013-11-28 18:13:29

çok çok güzel bir haber olmuş. umarız ki yetkililer dikkate alırlar.

Avatar
bilişim 2013-11-28 18:36:50

lütfen bu haberi yukarıda yayınlayınız sizden bunu bilişim öğretmenleri olarak rica ediyoruz.

Avatar
Bilgibilişim 2013-11-28 18:45:55

bilişim 100 saatlik kurslarla halledilebilecek bir iş olsa 4-5 yılımızı vermezdik biz de. orta ve ilk okullarda dersler artırılıp küçük yaşta aşinalık sağlanmalı. yazılım programlama kolay işler değil.

Avatar
MUHTEŞEM HABER 2013-11-28 19:12:27

çok güzel haber olmuş sesimizi hep duyurabilsek keşke. umarız dikkate alınır.

Avatar
Teknik öğretmenler 2013-11-28 19:13:19

güzel bir yazı olmuş, bilişim kıymeti bilinsin , şubat için 2000 kontenjan istiyoruz