banner406
banner396
13 Ağustos 2015 Perşembe 14:46
BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ'NİN 5000 ATAMA TALEBİ

 BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ YILLARCA NASIL MAĞDUR EDİLDİ?


1. BTR KURSLARI
MEB, düzenlediği 100 saatlik kurslarla BTR görevlerini yıllarca farklı branşlardaki norm fazlası öğretmenlere verdi. BTR görevleri teknopedagoji eğitimi alan Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri tarafından yerine getirilmelidir. Yani Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri için NORM/KADRO yönetmeliği çıkarılmalıdır
Bu kursların kapatılıp Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'nin hakettiği kadrolar derhal kendilerine verilmelidir.

2. EN AZ KADRO, 22 BRANŞ
Bilgi Çağı’nda son yıllarda açılan 204.500 kadronun yalnızca 4359’u Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerin'e ayrılmış. Bu sayı branşlar arasında en az kadronun Bilişim Teknolojileri'ne ayrıldığını gösteriyor. En az kadronun ayrılmasına rağmen açılan bu kadrolaro da 22 farklı branş başvuru yapabiliyor. Bunun örneği başka bir branşda yok. Bilişim Teknolojisi Öğretmenliği görevini, Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yerine getirmelidir ve derhal bu adaletsizliğe de son verilmelidir!

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLİĞİ'NE NEDEN 5000 KADRO VERİLMELİDİR?

1. FATİH PROJESİ
Fatih Projesi, çok büyük beklentilerle yürürlüğe konuldu. Kısa bir sürede de çöküşe geçti. Bugün, öğretmenler ve öğrenciler proje kapsamında sunulan ürünlerin nasıl ve hangi amaçlarla kullanılacağını bilemiyorlar. İşte tam bu konudaki rehberlik de Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri tarafından sağlanır çünkü Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yıllaca üniversitelerde teknopedagoji eğitimi aldı. Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'nin bir diğer unvanı “Eğitim teknoloğu”. Yani, eğitimde teknolojinin kullanımı için fikir üreten, e-içerik üretip geliştirilmesi ve kullanımı aşamasında yer alıp bu süreçte yer alan tüm yetkililere de liderlik ve rehberlik eden kişi.

2. HER OKULDA EN AZ BİR BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ
Eğitimde teknolojinin kullanılması için çalışmalar yürütüp, Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'ne kadro açmamak plansızlığın en büyük göstergesidir! Bu bağlamda eğitimde teknolojinin kullanılması aşamasında fikir, yenilik, farklılık üretilmesi; sürece liderlik ve rehberlik etmesi aşamasında yer alması için her okulda en az bir Bilişim Teknolojisi Öğretmeni olmalıdır.

3. BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ AÇIĞI ÇOK FAZLA
Öğretmen ihtiyaçlarına bakıldığında Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'ne fazlaca ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. MEB, bu açığı sözleşmeli öğretmenlerle ve 100 saatlik kurslarıyla yetiştirdiğini sandığı BTR kursiyerleriyle kapatmak istemektedir fakat yapılan bu uygulama hak gasbıdır! Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yıllarca üniversitelerde eğitimini aldıkları görevlerini yerine getirmeleri adına hak ettikleri ve yıllardır onlara ayrılmayan kadroları istemektedirler.

4. TEKNOLOJİ VE SANAYİ BAKANI FİKRİ IŞIK: “HER KADEMEDE ZORUNLU
KODLAMA DERSİ OLMALIDIR!”
Geçtiğimiz günlerde Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık her kademede zorunlu kodlama dersinin olması yönündeki görüşlerini dile getirdi ve bu konuda bakanlık olarak MEB’e başvuruda bulunuldu. MEB konuyla ilgili sessizliğini hala koruyor. Sayın Fikri Işık’ın zorunlu kodlama dersi olmasını istemesinin birtakım nedenleri var:
1. Algoritmik ve Analitik Düşünme
Kodlama ile tanışan bir birey algoritma ile tanışmıştır. Algoritma ile çalışan bir birey ise karşılaştığı herhangi bir problemi rahatlıkla çözebilir yetiye erişmiştir. Bu, gençliğimizi ezbercilik ve hazırcılıktan kurtaracak en etkili çözümdür.
2. Üretim
Yazılım Çağı'ndayız ve bu çağı kaçırma gibi bir lüksümüz yok! Sanayi devrimini kaçırmış bir ülke olarak ne kadar zor zamanlardan geçtiğimiz düşünülürse hatalarımızdan ders almak kaçınılmaz olacaktır! Basit bir örnekle açıklayalım. Bugün 1993’te kurulan THY’nin onbinlerce çalışanı var. Marka değeri ise 4.3 milyar dolar. Buna karşılık 2009’da üretilen WhatsApp yazılımının yalnızca 55 çalışanı vardı. Bugün marka değeri, 19 milyar dolar. 2009’da üretilen basit bir yazılım 1993’ten beri faaliyet gösteren THY’nin marka değerinin beş katı değerlenebiliyorsa bu Yazılım Çağı'nın önemli bir örneğini oluşturur ve bu çağda tutunmak için gerekli olan adımların derhal atılması için yeterli bir nedendir. Bugün pek çok ülke müfredatında zorunlu yazılım derslerine yer vermeye başlamıştır.

5. MİLLETVEKİLLERİNİN, BİRÇOK KURUM VE SENDİKANIN DESTEĞİ VAR
Her kademe zorunlu Bilişim Dersleri'ne milletvekilerinin, birçok kurum ve sendikanın tam desteği var. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık MEB'e, müfredatta zorunlu kodlama dersinin yer alması için başvuruda bulundu. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök geçtiğimiz günlerde Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri hakkında meclise bir araştırma önergesi verdi. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir MEB Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması için meclise bir soru önergesi verdi. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'ne destek veriyor ve onların MEB'de istihdam edilmesini istiyor.
6. TWITTER'DA HERGÜN GÜNDEMDELER
Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri seslerini tüm kamuoyuna duyurmak için Twitter’da son birkaç aydır hergün TREND oluyorlar.
7. TOPLUMDAKİ BİLİŞİM ALGISI
Ne yazık ki bugün bireylere teknoloji kavramı bilgisayar ve cep telefonunu çağrıştıyor. Bilişim ve teknoloji bilgisayar, cep telefonu kullanabilmesi yetisi demek değildir! Bilişim ve teknoloji yenilik ve farklılık demektir. Yenilik ve farklılık yaratan fikirler üretmek; yenilik ve farklılık üreten bir nesil yetiştirmek, toplumdaki teknoloji algısını değiştirmek için Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri'ne Eylül 2015 atamalarında 5000 kadro verilmelidir!

İŞTE O BİLDİRİBİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU
Son Güncelleme: 13.08.2015 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2015-08-14 15:03:55

gelişmiş ülkelere bakın çocuk 5 yaşında bilgisayar dersi alıyor. bizde yaş kemale erince bilgisayar dersi veriliyor. büyük kayıp

Avatar
yazılım 2015-08-14 17:27:48

kodlama dersleri her kademede zorunlu olmalıdır. 100 saatlik kurslar iptal olmalıdır. en az 5 bin kadro

Avatar
bilişim 2015-08-15 10:02:44

bilişim çağında yazılım dersleri her kademede zorunlu olmalıdır. fatih projesi için en az 5 bin atama

Avatar
öğretmen 2015-08-14 14:53:55

bugün bilişim teknolojileriden öğretmen atamasının yapılmaması ülkeyi 100 yıl geriye götürmekten farksız

Avatar
bilişim memleket ilerlemesidir. ülke kalkınmasıdır 2015-08-15 07:26:02

kodlama dersini zorunlu kılmayan bilişim öğretmenlerini atamayan bu dönemde en az 5.000 beş bin kadro vermeyen memleketin gelişmesini ilerlemesini istemeyen kişilerdir. bu bakımdan dır ki erken seçimi çok iyi değerlendirelim bilişimci meslektaşlarım memleketimizin ilerlemesinin önünü kim açacaksa onları getirelim

Avatar
öğretmen 2015-08-16 15:14:42

bilişim teknolojilerinden atamalar 2000 i geçmiyor, geçmez de. niye mi? bilişimden atama yapacak olsalardı 22 branşı(bilgisayar ve kontrol öğretmenliği, bilgisayar sistemleri öğretmenliği vb.) bilişim teknolojileri adı altında birleştirip de maksimum 1400 kontenjanla sınırlandırmazlardı. görünen köy kılavuz istemez. i̇nsanlar bir şeyler üretmek faydalı olmak istiyor ülke kalkınsın istiyor ama bilişim ve teknoloji eğitimi bu düşük atamalar nedeniyle sınırlı hale geliyor.

Avatar
5000 ATAMA 2015-08-16 16:01:10

arkadaşımız haklı her bölümden dünyalarca atama bilişime geldiğinde atam yok neden okuduk ücretli öğretmen olalım diye mi kurslarla bilişim dersi versinler gerçek bilişimciler ücretliye devam inşAllah bu dönem her şey değişecek 5000 beş bin kadroyla en azından bilişimcilerin gönülleri alınacak çağımız teknoloji çağı .

Avatar
5000 bilişim ataması şart 2015-08-17 20:32:06

bu ülkeye gerçekten faydalı olmak isteyen bilişim teknolojileri öğretmenlerine karşı yapılan suç teşkil eden hakaret dolu sözler söyleyen ve iftira atanlar var. şüphesiz Allah her şeyi görüyor ve hepsinden haberdar. şimdilik bu kadarını söylüyorum.