banner406
banner396
12 Aralık 2014 Cuma 18:51
Bu İşi Yapamam Ama Yine de Atanmak İstiyorum
 Bu durumun bir sonucu olarak son zamanlarda okullardaki rehberlik kadrolarına rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümleri dışından atama talepleri bu bölüm mezunlarının tepkisini çekmekte. Özellikle sosyoloji ve felsefe mezunlarının rehberlik kadrolarına atanma isteği bilimsel bir araştırmanın konusu oldu.
 
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu olmadıkları halde okullarda rehberlik ve psikolojik danışma birimine atanma isteği farklı alan ve bölüm mezunlarının uzun süreden beri dile getirdikleri bir talep. Zaman zaman özellikle felsefe ve sosyoloji bölümlerinin mezunlarından, alan yeterliliğine bakılmaksızın atama yapılıyor. Bu durum PDR mezunlarının ve şu anda bu alanda öğrenim görenlerin tepkisini çekiyor. Fatih Üniversitesi Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taşkın Tanrıkulu koordinatörlüğünde PDR öğrencileri Merve Nur Saygılı, Gamze Özdemir, Beyza Nur Türk tarafından ‘’Alan Dışı Atamalar ve Mesleki Yeterlilik Algısı’’ başlığında yapılan çalışmada konu ile ilgili ilginç sonuçlara ulaşıldı. Araştırma kapsamında 10 farklı üniversitendin sosyoloji ve felsefe bölümlerinde eğitim görmekte olan 150 öğrenciden yüz yüze anket yöntemiyle veri toplandı.
 
“Atanmak istiyorum ama ne eğitimim var ne de bu işi yapabilirim”
Çalışmada öncelikle MEB’in Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirtilen rehberlik uzmanlarının okulda yapması istenen görev ve sorumluluklar listelendi. Sosyoloji ve felsefe bölümlerinde eğitim görmekte olan 150 öğrenciye yönetmelikte belirtilen her bir görev için, “Bu görevi yapma konusunda yeterliliğe sahip olup olmadıkları ve Bu görevi yerine getirmeye yönelik ders alıp almadıkları” soruldu.
 
Öğrencilere son olarak okullara rehberlik ve psikolojik danışmanlık uzmanı olarak atanmayı isteyip istemedikleri soruldu. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre farklı alandan gelen bu öğrenciler atanmak istedikleri alan için tanımlanan görevleri % 60 ile %80 arasında değişen oranlarda yapamayacaklarını ve bu görevlerle ilgili eğitim almadıklarını belirtti. Bununla birlikte aynı öğrencilerin yaklaşık % 70’i alan dışı atamayı doğru bulduklarını ve okullarda bu göreve atanmayı istediklerini dile getirdi. Elde edilen bu sonuçlara göre farklı alanlarda okuduğu halde rehberlik ve psikolojik danışmanlık kadrolarına atanmak isteyen öğrenciler  “ben atanmayı istiyorum ama ne eğitimim var ne de bu işi yapabilirim” demektedir.
 
Aynı durumu kendileri için etik bulmuyorlar
Araştırmada PDR dışında farklı alanlarda eğitim gören öğrencilere kendi çalışma alanlarında farklı bölüm mezunlarının çalışmasını etik bulup bulmadıkları sorulduğunda ortaya farklı bir durum çıkardı. Sosyoloji ve felsefe bölümü öğrencilerin %60’ı sosyoloji ve felsefe mezunlarının çalışma alanlarına başka bölüm mezunlarının girmesini etik bulmadıklarını belirtti.
 


Son Güncelleme: 12.12.2014 18:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Felsefe 2014-12-12 19:09:54

bu sonuca sadece 150 kisiyle anket yaparak mı ulastiniz. çok komik...!

Avatar
Felsefe 2014-12-12 19:10:51

bu sonuca sadece 150 kisiyle anket yaparak mı ulastiniz. çok komik...!

Avatar
kemal 2014-12-13 12:50:44

sadece bunlar için değil,neredeyse herkes için öyle.devlete gireyim de ne olursam olayım kafasında çok insan var.ve birçoğu gereksiz.

Avatar
fuat yılanlı 2014-12-13 13:49:30

çok bilimsel olmuş...felsefe mezunu olmuş ama şimdi pdr olarak atanmış öğretmenler var onlar üzerinde çalışsınlar bakayım nasıl verimli oluyor. korkmasınlar kendilerini geliştirmekten.....