banner406
banner396
19 Temmuz 2015 Pazar 17:42
CHP'den atanamayan öğretmenler için kanun teklifi
 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve Ali Şeker, kapatılan köy okullarının açılması için  kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, eğer kabul edilirse bu kanunun, sayıları 350 bini bulan "atanamayan öğretmen" sorununa da bir çözüm sunacağını ifade etti. Erdem, "Taşımalı eğitim sistemi, köylerde yaşayan çocukların eğitim hayatını tam bir işkenceye dönüştürdü. Kendi büyüdükleri çevrede eğitim alamayan çocuklar, bir de ulaşımın zorluğu ve pahalılığına katlanmak zorunda kalıyor. Köylerimizde yollar kapalı olduğu için 3-4 ay okula geç başlayan, okuluna adapte olamayan, hatta merkez köye giderken yollarda hayatını kaybeden çocuklar var. Aynı şekilde, köylerde büyük fedakarlıklarla çalışan öğretmenler de bu durumdan çok fazla olumsuz etkilendi ve bulunduğu köylerde "akil insan" konumunda olan öğretmenlerin taşınması, köylerimizin gelişmesine ve kalkınmasına da açıkça ket vurdu. Eğer kanun teklifimiz kabul edilirse, yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan "atanamayan öğretmen" sorunu kısmen çözülecek ve köylerde büyük çabalarla okumaya çalışan çocukların karşılaştıkları sıkıntıların büyük bir kısmı giderilmiş olacak" dedi.

ÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Köy okullarının açılması amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi gerekçesiyle ekte sunulmuştur.

Gereğini arz ederim. 14.07.2015


Dr. Ali Şeker                                                             Eren Erdem
İstanbul Milletvekili                                                   İstanbul Milletvekili


                                    GENEL GEREKÇE

Taşımalı sistemde köylerin gruplaştırılarak eğitimin merkezi durumda olan bölgelerdeki okullara aktarılmasıyla birlikte köylerde yaşayan çocuklar okullara ulaşma noktasında birçok sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bazı çocuklar ulaşım zorluğu veya ulaşımını pahalılığı gibi nedenlerden dolayı eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kalırken, bazı çocuklar da okullar açıldıktan sonra bile en az 3-4 ay eğitim hayatına tam olarak adapte olamamaktadır. Benzer şekilde, onlarca çocuğun taşımalı sistemde hayatını kaybettiği de yazılı ve görsel medyada haberlere yansımıştır.

Köy okullarının kapatılması, köylerde büyük özverilerle çalışan öğretmenleri de olumsuz etkilemektedir. Köylerde öğretmenlerin sadece çocukları eğitme görevini değil, bölgede akil insan olma niteliğini de taşıdığı dikkate alınırsa, köy okullarının kapatılmasının kırsal kalkınmayı ve aydınlanmayı ne derecede olumsuz etkileyebileceği de daha iyi anlaşılacaktır. Köy okullarının açılması sadece kırsal kalkınmayı sağlamayacak, aynı zamanda atanamayan öğretmenlerin de yıllardır süregelen "atanma" sorunlarına önemli bir çözüm kaynağı olacaktır.

Okula başlama yaşıyla ilgili düzenleme yapılan yeni sistemle birlikte ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan köy okullarının açılması, köylerde yaşayan insanlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaklaşık 17 bin okulun taşımalı sisteme geçildikten sonra kapatıldığı ve onlarca çocuğun taşımalı sistemde yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, köy okullarının açılması, hem ulaşım masraflarının ve sürelerinin azalması açısından maddi olarak, hem de çocukların büyüdükleri, tanıdıkları ve ailelerine yakın ortamlarda eğitim alması açısından zihinsel ve psikolojik olarak olarak daha iyi bir eğitim ve öğretim sürecinin önünü açacağı açıktır.

 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 9. Maddesi'nin ikinci fıkrası değiştirilerek okul olmayan yerlerde köy okullarının açılması amaçlanmıştır.

MADDE 2- 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 25. Maddesi'nin ikinci fıkrası değiştirilerek okul olmayan yerlerde köy okullarının açılması amaçlanmıştır.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

KÖY OKULLARININ AÇILMASI AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
 

MADDE 1- 5/1/1961 tarih ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Nüfusun az ve dağınık olduğu yerlerde, durumu uygun bulunan köy veya mahallelerde ilköğretim okulları kurulur."

MADDE 2- 14/6/1973 tarih ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nun 25 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Nüfusun az ve dağınık olduğu yerlerde, durumu uygun bulunan köy veya mahallelerde ilköğretim okulları kurulur."

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 


Son Güncelleme: 19.07.2015 17:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atama 2015-07-20 07:36:14

chp sen de olmasan kim anlayacak öğretmenlerin halini

Avatar
Selim 2015-07-22 00:03:28

Bütün atanamayan öğretmenler atanmalidir bunun için ne gerekirse siyasi partiler yapmalıdır

Avatar
müzik öğretmeni 2015-07-20 13:05:12

bağlamamızla,kemanımızla,gitarımızla,çellomuzla,piyanomuzla,kabak kemanemizle,kanunumuzla ve nefesimizle bu ülkeye hizmet etmek için agustos ayında en az 1500 kadro talep ediyoruz.

Avatar
coğrafyacı 2015-07-21 23:39:32

coğrafya öğretmenliğine atama istiyoruz...branşları öldürdüler madem atamayacan alma kardesim açma üniverste

Avatar
almanca atama 2015-07-20 12:42:25

atama sayısının arttırılmasını istiyoruz.yetkililer duyarsız kalmayacaktır inanıyoruz güveniyoruz.almancaya 1000 atama

Avatar
Haydi okula 2015-07-20 15:21:03

açılacak köy okullarına da chpliler çocuklarını göndersin.