banner374
24 Kasım 2015 Salı 16:16
CHP' den Atanamayan Öğretmenler İçin Kanun Teklifi

 CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ülkemizin kronikleşmiş sorunu "atanamayan öğretmenler" için kanun teklifi verdi. Kapatılan köy okullarının tekrar açılması öngörülen teklifte, taşımalı eğitim sisteminden dolayı 20 bin okulun kapatıldığı ve bu okulların açılmasının atanamayan öğretmen sorununa çözüm olmaktan öte, kırsal kalkınmayı da artıracağı belirtildi.

Taşımalı eğitim sistemiyle okula giden çocukların okula bir türlü alışamadığına değinen Erdem, çoğu çocuğun ise ulaşım pahalılığı ve zorluğu sebebiyle okula gidemediğine dikkat çekti. Erdem; köy okullarının kapatılmasının, köylerde büyük özverilerle çalışan öğretmenleri de önemli ölçüde olumsuz etkilediğini belirttikten sonra köy okullarının açılması için kanun teklifi verdi.


Eren Erdem'in kanun teklifi ve gerekçesi şu şekilde:

GENEL GEREKÇE
Taşımalı eğitim sistemi, çocukların okullarına ulaşması ve eğitimi nitleikli bir şekilde sürdürmesi noktasında çok büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Bazı çocuklar ulaşım zorluğu veya ulaşımını pahalılığı gibi nedenlerden dolayı eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kalırken, bazı çocuklar da okullar açıldıktan sonra bile en az 2-3 ay eğitim hayatına tam olarak adapte olamamaktadır. Benzer şekilde, onlarca çocuğun taşımalı sistemde hayatını kaybettiği de yazılı ve görsel medyada haberlere yansımıştır.
Köy okullarının kapatılması, köylerde büyük özverilerle çalışan öğretmenleri de önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Köylerde öğretmenlerin sadece çocukları eğitme görevini değil, bölgede “akil insan” olma niteliğini de taşıdığı dikkate alınırsa, köy okullarının kapatılmasının kırsal kalkınmayı ve aydınlanmayı ne derecede olumsuz etkileyebileceği de daha iyi anlaşılacaktır.
Okula başlama yaşıyla ilgili düzenleme yapılan yeni sistemle birlikte ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan köy okullarının açılması, köylerde yaşayan insanlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaklaşık 20 bine yakın okulun taşımalı sisteme geçildikten sonra kapatıldığı ve onlarca çocuğun taşımalı sistemde yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, köy okullarının açılması, hem ulaşım masraflarının ve sürelerinin azalması açısından maddi olarak, hem de çocukların büyüdükleri, tanıdıkları ve ailelerine yakın ortamlarda eğitim alması açısından zihinsel ve psikolojik olarak olarak daha iyi bir eğitim ve öğretim sürecinin önünü açacağı açıktır.
Köy okullarının açılması sadece kırsal kalkınmayı sağlamayacak, aynı zamanda atanamayan öğretmenlerin de yıllardır süregelen “atanma” sorunlarına önemli bir çözüm kaynağı olacaktır.


MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1- 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 9. Maddesi’nin ikinci fıkrası değiştirilerek okul olmayan yerlerde köy okullarının açılması amaçlanmıştır.
MADDE 2- 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 25. Maddesi’nin ikinci fıkrası değiştirilerek okul olmayan yerlerde köy okullarının açılması amaçlanmıştır.
MADDE 3- Yürürlük maddesidir.
MADDE 4- Yürütme maddesidir.


KÖY OKULLARININ AÇILMASI AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 5/1/1961 tarih ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Nüfusun az ve dağınık olduğu yerlerde, durumu uygun bulunan köy veya mahallelerde ilköğretim okulları kurulur.”
MADDE 2- 14/6/1973 tarih ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 25 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Nüfusun az ve dağınık olduğu yerlerde, durumu uygun bulunan köy veya mahallelerde ilköğretim okulları kurulur.”
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol