banner289

Dershane Öğretmenlerine KPSS'siz Kadro !

Dershane Öğretmenlerine KPSS'siz Kadro !

Dershane Öğretmenlerine KPSS'siz Kadro !
 Meclis Genel Kurulu dünden itibaren, dersane tasarısı olarak bilinen MEB tasarısını görüşmeye başladı. Tasarının 12. maddesi, dersanelerdeki bazı öğretmenlerin MEB kadrolarına atanmasına ilişkin olup, bu madde aynen kabul edilmiştir.
İŞTE KABUL EDİLEN MADDE

MADDE 12- 5580 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/7/2015 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları halinde, Kamu Personel Seçme Sınavınagirme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlüsınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yereatanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler. Bu fıkraya göre Bakanlıkta istihdam edilenler ayrıldıkları özel öğretim kurumundan kıdem ve ihbar tazminatı talep edemez.

Bu madde kapsamında Bakanlıkta istihdam edileceklerde aranacak şartlar, eğitim ve öğretim desteğinin verilmesine ilişkin ölçütler, desteğin verileceği eğitim kurumu türleri, eğitim kademeleri ve kurumlar itibarıyla verilecek destek tutarları, eğitim ve öğretim desteğinin kontrol ve denetimi ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken hazırlanan yönetmelikle belirlenir.”

-AÇIKLAMALA

1- Kanunun görüşmeleri devam etmektedir. Kanun, Meclis Genel Kurulunda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığına onaya sunulacak ve onaydan sonra Resmi Gazetede yayımlanacaktır. Bu düzenleme, Kanunun Resmi Gazetede yayımlandığı gün bir dersane veya etüd merkezinde çalışanları kapsamaktadır.

2- Düzenleme, eğitim personelini kapsamaktadır.

3- Emekli aylığı almaya hak kazananlar kapsam dışıdır.

4- Dersane veya etüd merkezlerinde 1/7/2015 tarihi itibariyle en az 6 yıl sigorta primi ödenmiş olanlar bu haktan yararlanabilecektir. 6 yıl sigorta pirimi şartının aynı dersanede yatırılmış olma şartının aranmayacağını düşünüyoruz.

5- Özel şartlar aranacaktır dediği için, öğretmenliğe atamada aranan 40 yaş şartının aranacağını düşünüyoruz.

6- Tüm bu şartları taşıyanlar 1/7/2015 ila 1/8/2015 tarihleri arasında MEB’e başvuracaktır. KPSS şartı aranmayacaktır. Başvuranlar sözlü sınava alınacaktır. Sözlü sınavı geçenler, sağlık şartı hariç 4 yıl süreyle atandığı yerde görev yapmak zorundadır.

7- Bu konuları düzenlemek için MEB bir yönetmelik çıkaracaktır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
azra 3 yıl önce

haziranda atma yapın bu haksızlık

Misafir Avatar
iiii 3 yıl önce

bizler burada kpss calısarak afedersınız ama bır yerlerımızı yırtarak kpss calısıp yerlsmeye calısırken dershanedekı lerı sınavsız yerlestırısenız allah belnızı versın bılıdıgı gıbı yapsın sızı allahım

Misafir Avatar
son yıl özel okula geçenler 3 yıl önce

günah mı işledi

Misafir Avatar
veysel 3 yıl önce

atama bekleyen bizler 10-15 yıldır 80 üzeri puanlarla atanamayalım dershane öğretmenlerine havadan kadro yağsın bunun neresi adalet bu ülke üstüme üstüme gelir oldu atama yapacaksanız haziran ataması yapın yetkililer duyun artık sesimizi.

Misafir Avatar
sahipsiz hüzün 3 yıl önce

istendiğinde bir bir açılabilen kapılar-sahipsiz ocaklara sağır ve kör-ve sadece bir haykırış-sağır efendiye -sessizce kor dolu gür bir nida-nerdesin ey vicdan

Misafir Avatar
okulsuz öğretmen 3 yıl önce

adamlar ne güzel para kazanıyor hayatlarını düzene sokmuşlar sen gel milleti yerinden et. atanamyan onca öğretmen atama isteyince maliye yetersiz de sonra dersane öğretmenlerine kadro ver... adına da ''adalet''' de

Misafir Avatar
sema Kalbişen 3 yıl önce

kırk yaş şartı konulmasın lütfen

Misafir Avatar
10 yıldır devlette ücretli 3 yıl önce

10 yıldır devlette ücretli öğrt olarak çalışıyorum önce kendi bünyende çalışanları alsana