banner406
banner396
17 Nisan 2015 Cuma 13:26
Dershane öğretmenlerini, iller alacak

 MEB, öğretmen atama işlemlerini illere havale etmek yönündeki isteğini ilk olarak geçen yıl gündeme getirmişti. Ancak eğitim paydaşlarının talebi doğrultusunda bunu uygulamaya koymadı.

Ancak, 17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan MEB atama yönetmeliğinin geçici 7. maddesine göre, dersane öğretmenleri illerde kurulacak komisyonlar marifetiyle atanacak.

DERSANE ÖĞRETMENLERİ İÇİN YAPILAN YENİ BELİRLEMELER

1- 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl çalışma şartı kesintisiz aranmayacak.

2- Sadece belirlenen yerlerde açık olan branşlara atama yapılacak. Yani dersanelerdeki tüm öğretmenler atanmayacak. Yönetmelikte ve kanunda yer alan hüküm şu şekildedir: "Belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında bulunan atama yapılacak eğitim kurumlarının alanlar itibarıyla boş bulunan öğretmen norm kadroları ile diğer hususlara yer verilir."

3- İllerde, sözlü işlemlerini yapmak için komisyon kurulacaktır. Bu komisyona müdürler katılacaktır.

4- Toplam beş alanda sözlü sınav yapılacak. Özel alan bilgisi ve Pedagojik formasyon alanlarındaki soruların ağırlığı yüzde 35'er olacaktır. Genel kültür, Genel yetenek, Eğitim yönetimi alanındaki soruların ağırlığı %10'ar olacaktır.

5- MEB'in öğretmen kadrosuna atanacak dersane öğretmeni, sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmayacaktır.

İŞTE YÖNETMELİKTE YER ALAN MADDE

Eğitim personelinin öğretmenliğe atanmaları

GEÇİCİ MADDE 7 - (1) 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14/3/2014 tarihi itibarıyla eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olup bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olanlardan, KPSS'den atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olma şartı hariç 5 inci maddede belirtilen şartları taşıyanlar, yapılacak duyuru üzerine 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında Bakanlığın öğretmen kadrolarına atanmak için başvuruda bulunabilir.

(2) Duyuruda; başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi, sözlü sınav değerlendirme formu, kadro ve ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında bulunan atama yapılacak eğitim kurumlarının alanlar itibarıyla boş bulunan öğretmen norm kadroları ile diğer hususlara yer verilir.

(3) Bu madde kapsamında öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunan adayların sözlü sınavda değerlendirilmeleri amacıyla illerde sözlü sınav komisyonu kurulur. Sözlü sınav komisyonu; il milli eğitim müdürünün veya görevlendireceği bir il milli eğitim müdür yardımcısının başkanlığında, il milli eğitim müdürünce belirlenecek iki ilçe milli eğitim müdürü ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden birer şube müdüründen oluşur. Aynı usulle beş yedek üye belirlenir. Asıl üyenin bulunmadığı toplantıya komisyon başkanının çağrısı üzerine yedek üye katılır. Komisyon kararları oy çokluğu ile alınır. Gerek görülmesi halinde aynı usulle birden fazla sözlü sınav komisyonu kurulabilir.

(4) Sözlü sınav komisyonu başkan ve üyeleri, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve kayın hısımlarının ve evlatlıklarının değerlendirmelerinde görev alamaz.

(5) Sözlü sınav komisyonunun sekretarya işlemleri, il milli eğitim müdürlüklerinin insan kaynakları hizmetlerinden sorumlu şube müdürlüğünce yürütülür.

(6) Sözlü sınav komisyonunun görevleri şunlardır:

a) Sözlü sınav sorularını hazırlamak veya hazırlatmak, sözlü sınavları yapmak ve değerlendirmek,
b) Sözlü sınava katılan adayların sınav sonuçlarını duyurmak,
c) Sözlü sınava ilişkin itirazları sonuçlandırmak,
ç) Sözlü sınava ilişkin diğer iş ve işlemleri yürütmek.

(7) Sözlü sınavda adaylar;

a) Özel alan bilgisi, 
b) Pedagojik formasyon, 

c) Genel kültür,
ç) Genel yetenek,
d) Eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler,

yönlerinden yüz puan üzerinden değerlendirilir. Yapılacak değerlendirmede (a) ve (b) bentlerinin her birinin puan ağırlığı yüzde otuz beş, (c), (ç) ve (d) bentlerinin her birinin puan ağırlığı ise yüzde ondur. Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

(8) Sözlü sınav sonuçlarına, sınav sonuçlarının duyurulduğu tarihten itibaren en geç beş gün içinde, il milli eğitim müdürlüğü aracılığıyla, sözlü sınav komisyonuna itiraz edilebilir. Bu itirazlar, başvuru tarihinden itibaren en geç beş gün içinde sözlü sınav komisyonu tarafından değerlendirilir ve sonuçlar en geç beş gün içinde ilgililere bildirilir.

(9) Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on gün içinde tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle ilan edilen kontenjan dahilindeki öğretmen kadrolarına atanır. Adayların puanlarının eşitliği halinde hizmet süresi fazla olanın ataması yapılır. Eşitliğin devamı halinde atanacak aday kura ile belirlenir.

5580 SAYILI KANUNUN EK 1. MADDESİ HÜKMÜ ŞU ŞEKİLDEDİR:

Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları halinde, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler. Bu fıkraya göre Bakanlıkta istihdam edilenler, ayrıldıkları özel öğretim kurumundan kıdem ve ihbar tazminatı talep edemez.

www.memurlar.net

Son Güncelleme: 17.04.2015 13:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖNDER 2015-04-17 13:58:20

yine bir belirsizlik..belirlenen hizmet bölgesi açık yoksa o ildeki öğretmenler atanamayacak.

Avatar
adalet 2015-04-17 19:09:39

sınava girmeden atama hak değildir o zaman biz niçin uğraşıyoruz.

Avatar
yeşim 2015-04-17 22:06:17

Sizde dersanede calissaydiniz o zaman.dersanenin zor şartlarında yıllardır calismak kolaymi.dersane öğretmenleri bu atamayı çoktan haketmisti..

Avatar
adem 2015-04-17 17:49:23

2007 de mezun oldum.5yil milli eğitimde ücretli öğretmenlik yaptım.bunun peşine 2 yıl dershanede öğretmenlik yaptım bu senede yine ücretli öğretmenlik yapıyorum.dershane öğretmenlerine sınavsız atanma imkanı var ama bizim buna başvurma imkanımız yok.dershane öğretmeni olup torpili olan öğretmenler devleye sınavsız girecek milli eğitim bakanlığının ihtiyacını gideren ücretli öğretmenler de soğan ekmeğe talim edecek.bunun adı da adalet olacak.

Avatar
adaletsiz parti 2015-04-17 18:07:23

adam sınava giriyor atanamıyor. meb yeterli bulmuyor ama aynı öğretmen sınavsız belkide benim atanmam gereken yere atanacak. adaletine kurban

Avatar
ergün bilici 2015-04-17 21:45:20

dershane öğretmenlerini iller atayacakmış.. o zaman illerde şartları tutanların sayısı, branşları, boş kadro yerleri branşları sayıları da açıklansın....

Avatar
sosyog erkan 2015-04-18 08:23:31

şimdi şu mu anlaşılıyor ? herkes kendi ilinde mi atanacak?

Avatar
mehmet 2015-04-17 17:13:39

Şartları mızın tutup tutmadığını nasıl öğreneceğiz