banner406
banner396
17 Nisan 2015 Cuma 09:28
DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN ÖĞRETMENLİĞE ATANMA SÜRECİ BELLİ OLDU
 Bugün yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”, dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin öğretmen kadrolarına atanmalarına ilişkin bazı hususları da düzenledi.
5580 saylı Özel Öğretim Kurumları Kanununda yapılan değişiklikle, dershanelerin eğitim personelinden  gerekli nitelikleri taşıyanların MEB öğretmen kadrolarına atanabilmesi imkanı getirilmişti. Bu personelin öğretmenliğe atanma sürecine ilişkin bazı ayrıntılar ise bugün Yönetmelikle belirlendi.

Öğretmen kadrosuna kimler atanacak?

Dershane veya öğrenci etüt eğitim merkezlerinde, 14 Mart 2014 tarihi itibarıyla eğitim personeli olarak çalışıyor olanlardan;

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olma,

-Bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olma,

-Devlet memuru olmada aranan genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanmada aranan özel şartları taşıma

koşullarına bir arada sahip olanlar, MEB öğretmen kadrolarına atanabilecek.

Başvuru ve atama süreci nasıl işleyecek?

**Başvuru

MEB öğretmen kadrolarına atanma başvuruları 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında yapılacak.

Başvuru öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuya ilişkin bir duyuru yapılacak ve duyuruda; başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi, sözlü sınav değerlendirme formu, kadro ve ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında bulunan atama yapılacak eğitim kurumlarının alanlar itibarıyla boş bulunan öğretmen norm kadroları ile diğer hususlara yer verilecek.

**Sınav

Öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunan adayların sözlü sınavda değerlendirilmeleri amacıyla illerde sözlü sınav komisyonu kurulacak.

Sözlü sınavda adaylar; özel alan bilgisi, pedagojik formasyon, genel kültür, genel yetenek, eğitim yönetimi

ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler yönlerinden yüz puan üzerinden değerlendirilecek. Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

**Atama

Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle ilan edilen kontenjan dâhilindeki öğretmen kadrolarına atanacak.

Adayların puanlarının eşitliği hâlinde hizmet süresi fazla olanın ataması yapılacak ve eşitliğin devamı hâlinde ise atanacak aday kura ile belirlenecek.

Yönetmeliğin ilgili hükmü

Eğitim personelinin öğretmenliğe atanmaları

GEÇİCİ MADDE 7 – (1) 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14/3/2014 tarihi itibarıyla eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olup bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olanlardan, KPSS’den atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olma şartı hariç 5 inci maddede belirtilen şartları taşıyanlar, yapılacak duyuru üzerine 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında Bakanlığın öğretmen kadrolarına atanmak için başvuruda bulunabilir.

(2) Duyuruda; başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi, sözlü sınav değerlendirme formu, kadro ve ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında bulunan atama yapılacak eğitim kurumlarının alanlar itibarıyla boş bulunan öğretmen norm kadroları ile diğer hususlara yer verilir.

(3) Bu madde kapsamında öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunan adayların sözlü sınavda değerlendirilmeleri amacıyla illerde sözlü sınav komisyonu kurulur. Sözlü sınav komisyonu; il millî eğitim müdürünün veya görevlendireceği bir il millî eğitim müdür yardımcısının başkanlığında, il millî eğitim müdürünce belirlenecek iki ilçe millî eğitim müdürü ile il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinden birer şube müdüründen oluşur. Aynı usulle beş yedek üye belirlenir. Asıl üyenin bulunmadığı toplantıya komisyon başkanının çağrısı üzerine yedek üye katılır. Komisyon kararları oy çokluğu ile alınır. Gerek görülmesi hâlinde aynı usulle birden fazla sözlü sınav komisyonu kurulabilir.

(4) Sözlü sınav komisyonu başkan ve üyeleri, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dâhil) kan ve kayın hısımlarının ve evlatlıklarının değerlendirmelerinde görev alamaz.

(5) Sözlü sınav komisyonunun sekretarya işlemleri, il millî eğitim müdürlüklerinin insan kaynakları hizmetlerinden sorumlu şube müdürlüğünce yürütülür.

(6) Sözlü sınav komisyonunun görevleri şunlardır:

a) Sözlü sınav sorularını hazırlamak veya hazırlatmak, sözlü sınavları yapmak ve değerlendirmek,

b) Sözlü sınava katılan adayların sınav sonuçlarını duyurmak,

c) Sözlü sınava ilişkin itirazları sonuçlandırmak,

ç) Sözlü sınava ilişkin diğer iş ve işlemleri yürütmek.

(7) Sözlü sınavda adaylar;

a) Özel alan bilgisi,

b) Pedagojik formasyon,

c) Genel kültür,

ç) Genel yetenek,

d) Eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler,

yönlerinden yüz puan üzerinden değerlendirilir. Yapılacak değerlendirmede (a) ve (b) bentlerinin her birinin puan ağırlığı yüzde otuz beş, (c), (ç) ve (d) bentlerinin her birinin puan ağırlığı ise yüzde ondur. Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

(8) Sözlü sınav sonuçlarına, sınav sonuçlarının duyurulduğu tarihten itibaren en geç beş gün içinde, il millî eğitim müdürlüğü aracılığıyla, sözlü sınav komisyonuna itiraz edilebilir. Bu itirazlar, başvuru tarihinden itibaren en geç beş gün içinde sözlü sınav komisyonu tarafından değerlendirilir ve sonuçlar en geç beş gün içinde ilgililere bildirilir.

(9) Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on gün içinde tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle ilan edilen kontenjan dâhilindeki öğretmen kadrolarına atanır. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde hizmet süresi fazla olanın ataması yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday kura ile belirlenir.
Son Güncelleme: 17.04.2015 09:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DERSHANECİ 2015-04-18 00:03:01

dershaneci̇ler geli̇yor di̇ye devlet okulundaki̇ öğretmenler rahatsiz mi olmuş ne::)))) aliştiniz yangeli̇p yatmaya gi̇t sorularini dershanede de çözdür demeye si̇zi̇ gi̇di̇ si̇zi̇ler

Avatar
DERSHANECİ 2015-04-17 23:48:50

bu i̇nsanlar zaten yillardir öğretmen peki̇ si̇z nesi̇ni̇z?hatirlatayim üni̇versi̇te sinavina hazirlanirkende şi̇mdi̇ de o i̇nsanlarin peşi̇nden koşan bi̇r fani̇

Avatar
öğretmen 2015-04-17 11:15:27

kafadan atama oh ne ala ne ala. kpss'ye çalışanların emeği hiçe sayılıyor bence

Avatar
asal 2015-04-18 17:16:12

Yangelip yatma devri bitti

Avatar
öğretmen 2015-04-17 11:15:27

kafadan atama oh ne ala ne ala. kpss'ye çalışanların emeği hiçe sayılıyor bence

Avatar
Dershaneciii 2015-04-18 21:43:03

milli eğitimdeki arkadaşlar korkmayın, bizler geldiğimizde aslında sizlerin yan gelip yattığı ortaya çıkacak diye bu kadar ağlamayın lütfen ... atama bekleyenler ise , biz yeterince bekledik.

Avatar
zeynoo 2015-04-19 10:21:06

Hiç kimse birbirini bos yere suclamasin. Cünkü ister dersane ögretmeni olsun ister atanamayan øgretmen olsun hepimiz bu sacma sapan sistem yüzünden bu haldeyiz

Avatar
zafer 2015-04-19 11:28:25

Arkadaslar bos tartismalara girmeyin bazi arkadaslar bazi seyleri anlamamis meb ogretmenlerimiz cok degerli arkadalar biz dershane ogretmenleriyle beraber birseyler yapiyorlardi ortam baskaydi simdi ayni ortamda olacak kirici olmayalim ortak amacimiz ulkesini seven caliskan vatanina yararli isler yapacak ogrenci yetistirmektir vesselam