banner406
banner396
16 Şubat 2017 Perşembe 09:15
Dershaneci Felsefeciler Rehber Öğretmen Olarak Atansın

Felsefe öğretmenleri yıllardır M.E. B. tarafından verilen rehberlik sertifikasıyla özel okullarda ve dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışmışlardır. Felsefe öğretmenleri idari işlerin yanında dershanelerin ciddi iş yükünü çeken öğretmenlerdir. Teknolojiye hâkim olan felsefe öğretmenleri günümüzde Milli Eğitimin Eğitimde teknolojiye verdiği önemden dolayı sisteme en kolay entegre olabilecek öğretmenlerdir. Demokrasiye ve milli iradeye duyulan ihtiyacın bu denli önemli olduğu günlerde (15 Temmuz) felsefe öğretmenlerine daha fazla bir sorumluluk düşmektedir. Genelde felsefe atamalarında felsefeye ihtiyaç yok sözünü sıkça duymaktayız.

Eğitim öğretimde felsefeye her zaman ihtiyaç vardır ve bakanlığımızın bu konuda bizlere yardım edebileceğinin de farkındayız. Birçok okulda felsefe öğretmenleri idareci pozisyonunda çalıştıklarından norm olarak açık görünmemektedir. Görevlendirmelerden dolayı felsefe derslerine giren başka branş öğretmenlerinden dolayı norm açığı yine görülmemektedir. Felsefe derslerine sadece felsefe öğretmenleri girebilse şu anda devlet tarafından atanmaya hazır şartları tutan felsefe öğretmenlerinden hiç biri mağdur olmayacaktır. Bize verilen norm kadronun az olması sebebi ile bizler ek atama yapılsa dahi yine atanamama korkusu yaşamaktayız. Etrafımıza baktığımız zaman her branştan kişinin atanma pozisyonunda olduğunu (21. Tercihi açmayanlar hariç) ancak felsefe branşını değerlendirdiğimizde sadece başvuranların % 18’inin atanabildiğini görmekteyiz.

Birçok arkadaşımız sırf bu atama için mülakata girdi diye işsiz bırakılmıştır. Ortada ciddi bir mağduriyet söz konusudur. Bizler dershanelerde çok uzun zamandır çalışan hem felsefe grubu hem de rehber öğretmenleriz. Bakanlığımız sağ olsunlar branşımıza destek amacıyla 2004 ve 2011 yılında sadece felsefe ve sosyoloji mezunlarını 2. Öncelikli olarak rehberlik kadrolarına dahil etmişler ve atanan arkadaşlarımız da bu işi ciddiyeti ile yerine getirmektedirler.

Aynı şekilde biz Dershanelerde çalışan felsefe mezunlarına da 2003 yılında itibaren hem hizmet içi enstitüsü hem de öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü tarafından 226 saatlik rehberlik sertifikası verilerek bizlerin özel okullar da ya da özel öğretim kursların da, geçmiş yıllarda da dönüştürülen dershanelerde sadece ve sadece rehber öğretmen olarak çalışma onayımız alınmıştır. Çoğu arkadaşımız da şu anda felsefe ya da sosyoloji mezunu olmasına karşın rehber öğretmenlik işini layıkıyla yerine getirmektedirler. Şu an MEBBİS kayıtlarında felsefe mezunlarının kaydı felsefe öğretmeni değil rehber öğretmen statüsündedir. Dolayısıyla yapılacak bu şubat ayı atamasında dershane felsefe öğretmenlerinin rehber öğretmen olarak kadroya alınmasını istiyoruz  

Atama Bekleyen Dershane Öğretmenleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yok artık 2017-02-16 10:58:45

Yıllardır atandığınız yetmedi mi ya !!! Bırakın biz kendi kadrolarımıza atanalım.Alan talanına HAYIR !

Avatar
Hülya 2017-02-16 10:47:10

Peki hazırda bekleyen 10 bin pdr mezununu ne diye atayacaklar.ki onu geçtim bu bölüm öğrencileri bu bölümü yuksek puanlarla yazarken yazarken biyle bi emek hırsızlığına gerek var mı?

Avatar
Pdr 2017-02-16 11:12:03

şuan da 7000 pdr mezunu açıkta bekliyor bu tamamen işgüzarlıktan başka birşey değil

Avatar
PDR 2017-02-16 11:18:19

Boş hayaller kurmayın başkasının ekmeğinede göz dikmeyin

Avatar
İrem 2017-02-16 10:53:44

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü eğitim fakültesinde en yüksek puanla öğrenci alan bir bölümdür.Düşük puanlarla felsefe bölümünü kazanmış kişiler aldıkları formasyon eğitimiyle bu alanda öğretmenlik yapabilmeyi düşünmektedir.Oysa psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri alanında eğitim görmüş uzman kişiler tarafından verilmelidir. Bizler bu bölümü emek vererek kazandık.Lütfen emeğimize saygı gösteriniz.Eğer psikolojik danışmanlık yapmak istiyorsanız da tekrar üniversite sınavına girip bu bölümü okuyunuz.Eminim bölüm mezunu olduğunuzda bu işin uzmanlık gerektirdiğini anlayacaksınız.Saygılar..

Avatar
Pdr 2017-02-16 10:54:25

Rehber ogretmenler de medyada calissin. Sizin yaptiginiz habercilik degil. Doktorlar eczaci olsun. Berberler kasap olsun. Bakkallar mubasebeci. Biz bu bolumu kazanabilmek icin 12 sene calisalim. 4 yil bolumumuzu okuyalim. Adamlar 226 saatlik kursu utanmadan dile getirerek kadro istesin. Ondan sonrada sistem elestirisi yaparsiniz. Cok bildigini sanan menfaatci yaratilmislar. InsaAllah cocuklarinizin rehber ogretmeni 2004 2011yilarinda atanan felsefe ogretmeni olur

Avatar
Özel eğitimci 2017-02-16 11:34:33

oldu, ben de çocuk doktoru olarak atanayım. çocuklarımızın rahatsızlıklarına genel olarak hakimim nasıl olsa. hatta durun ben de ciddi şekilde felsefe ve teoloji bilgisine haizim. ben de felsefeci olayım. ey devlet duy sesimi! ilahiyat da olur.

Avatar
Alper 2017-02-16 15:49:09

bence çok haksız bir haber felsefeciler bu ülkenin bel kemiğidir tıp doktoru olarak atanabilmeliler hatta isterlerse bulundukları ilde vali olabilmelidirler :d:d:d:d:d:d:d