01 Şubat 2018 Perşembe 09:08
Ek 5 Bin Atama ve Ücretli Öğretmenlerin Durumu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20 bin öğretmen atamasına ek olarak 5 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını ifade etti. Öğretmen atamalarında sayının artmasıyla birlikte Bakanın ücretli öğretmenler konusundaki sözleri de gündeme geldi.

Ek atama ücretli öğretmenler için mi yapılıyor? Ücretli öğretmenlere kadro mu veriliyor? Ücretli öğretmenler mülakata nasıl alınacak? Mülakatta puanlama nasıl olacak? Benzeri sorularla öğretmen adaylarının kafası karışmış durumda.

Bu sorulara mebpersonel.com olarak yanıt veriyor ve öğretmen adaylarının soru işaretlerini ortadan kaldırıyoruz.

Ek Atama Ücretli Öğretmenler İçin mi Yapılıyor?

Ek atama ücretli öğretmenler için yapılmıyor. Bu atama da 20 bin öğretmen atamasına eklenerek sayıyı 25 bine çekmek amacıyla yapılan bir atamadır. Sadece ücretli öğretmenlere yönelik bir atama değildir.

Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilecek mi?

Böyle bir durum söz konusu değildir. Ücretli öğretmenlere kadro, atanma vs. gibi haklar verilmiyor. Sadece mülakata katılma hakkı veriliyor.

Ücretli Öğretmenler Mülakata Nasıl Alınacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli öğretmenlerin KPSS puanlarının mülakata girmek için yeterli olmadığı durumlarda 5 yıl çalışma şartıyla bu puan eksikliğinin giderileceğini ifade ediyor.

Bilindiği üzere bölümlere ayrılan kontenjan miktarının 3 katı kadar aday mülakatlara çağrılıyor. KPSS puanı 3 katı kadar adayın içerisine girmeye yetmeyen ama 5 yıl boyunca ücretli öğretmenlik yapmış olan adaylara mülakata girme hakkı bulunuyor. 

Ücretli öğretmenlerin mülakata alınma durumlarını maddeleyecek olursak:

1) Öğretmen olarak atanma yeterliliği olmalıdır. Formasyon almış veya Eğitim Fakültesi mezunu olmalıdır.

2) 2017 KPSS puanı olmalıdır. Zira KPSS puanı olmadan mülakata başvuru yapması mümkün değildir.

3) 5 yıl boyunca ücretli öğretmenlik yapmış olmalıdır. 

Bu 3. maddede şöyle bir durum söz konusu olabilir: ' Kendi alanında 5 yıl boyunca öğretmenlik yapmış olmak'. Milli Eğitim Bakanı, uzun süre tecrübe kazanmış bu öğretmen adaylarına bir hak tanınmasını istiyor. Fakat farklı branşlarda öğretmenlik yapan bir kişinin tecrübeli olduğunu düşünmek yanlış olur.

Örneğin: Bir İngilizce öğretmeni 5 yıl boyunca Sınıf Öğretmenliği yapmış olması halinde bu öğretmenin kendi alanında tecrübeli olduğu savunulabilir mi? Yorumu sizlere bırakıyoruz.

Mülakatta Nasıl Bir Puanlama Olacak?

Ücretli öğretmenler mülakata alındıktan sonra -Bakanın İfadesidir- herkes gibi eşittir. Mülakatta bu kişilere herhangi bir ayrıcalık tanınmayacaktır. Mülakatta bu yıl da +5 -5 uygulaması yapılacak. Ücretli öğretmenler de diğer öğretmen adayları gibi +5 puan için mücadele edecek. Puanının yeterli olması durumunda atanmaya hak kazanacak. Aksi taktirde mülakata alınma hakkıyla kısıtlı kalacak.

Ücretli öğretmenler konusunda başka bir durum söz konusu değildir. 

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorumcu 2018-02-01 10:37:56

Zaten mülakata mesele mülakata gitmek,puanı yetmiyor diye neden mülakata çağrılır,;deneyim herkeste var

Avatar
Orhan 2018-02-01 10:22:57

+5-5 değişecek daha güvenilir bir sistem gelecekti. TES Başkanının Yusuf Tekin ile görüşmesinde kpss puanından ne fazla ne de eksik verilecek dendi. Şimdi +5-5 olacak diyorsunuz. Öte yandan +5-5 olmadığı sürece de ücretlilerin mülakata girmesi anlamsız olur zaten.
Bu nasıl iştir? Ne belaya kaldık? Ne günah işledikte Rabbim başımıza bunları verdi!

Avatar
Mantıklı olmuş haberiniz 2018-02-01 11:12:19

İnşAllah sizin yorumladığınız gibi olur.

Avatar
EDEBLİ HOCA 2018-02-01 12:02:05

''bir i̇ngilizce öğretmeni 5 yıl boyunca sınıf öğretmenliği yapmış olması halinde bu öğretmenin kendi alanında tecrübeli olduğu savunulabilir mi?''demişsiniz kesinlikle hayır.

Avatar
Kamil 2018-02-01 11:17:08

Bence Memur Öğretmenler için ayrıldı o kadro

Avatar
Nasıl bu kadar net oldunuz? 2018-02-01 11:16:51

Herkes bu 5000 ek alımın ücretliler için olduğunu düşünüyor. Siz nasıl böyle farklı yorumladınız? ben haklı buldum yaptığınız yorumu.

Avatar
Ücretli 2018-02-01 11:50:10

Mülakata girme puanları zaten belli. Ücretli öğretmen düşük puan aldı diye mülakata girme hakkına sahip oluyorsa +5 -5 diye de düşünürsek zaten KPSS de yüksek alanların önüne geçme gibi bir şansları yok. O zaman mülakata gitmelerinin anlamı ne? Toplamda yararlanabilecek ücretli öğretmenin 5-6 b bin kişinin olduğu söyleniyo o zamankendi aralarında ayrı bir mülakat olması gerekir ya da hepsinin atanması gerekir diye düşünüyorum.

Avatar
Rşt 2018-02-01 12:01:36

5 yıl kendi alanında ücret. öğrt. pek fazla çıkmaz. meb kendi alanından farklı bölümlere ücret ögrt. görevlendirmelerinde verimsiz olduğu için mi görevlendiriyor yok ihtiyaç olduğu için. branşı farklı olupta sınıf ögretmenliginde başarılı görev yapan çok ücret.ögretmen var. sınıf ögretmenliginde başarılı olan biri kendi alanında gayet başarılı olur..endişe etmeye gerek yok. çalışkan her zaman çalışkandır. umarım meb bu durumu degerlendirir.